سلامت قلب پزشک دکتر
۰۸:۳۲ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۲۲

اما و اگرها در نحوه واگذاری واحدهای شهرک سلامت/ پروژه ای درمانی با رویکردی تجاری

نحوه واگذاری‌ها در شهرک‌ سلامت باید به‌صورت عادلانه و منصفانه انجام پذیرد تا جامعه پزشکی بتواند در این شهرک مستقر شود اما در حال حاضر بعضی از کاربری‌های شهرک سلامت به‌صورت انحصاری به افرادی واگذارشده که علاوه بر زیر پا گذاشتن ضوابط وزارت بهداشت باعث ایجاد نارضایتی در جامعه پزشکی شده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ چند وقتی است که اخباری ناخوشایند در حوزه سلامت و حاشیه مالی پر تکرار آن شنیده شده و واگذاری انحصاری واحد های شهرک سلامت اصفهان نه بر اساس مولفه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلکه به صورت انحصاری مطرح شده است؛ این خبر را رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی شورای شهر مطرح کرد.

غلامحسین صادقیان در نطق پیش از دستور جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان به این موضوع واکنش نشان داد و این کار را مغایر با دستورات قانونی وزارت بهداشت اعلام کرد.

طبق دستورات و قوانین وزارت بهداشت، ارائه واحد های درمانی شهرک سلامت باید طبق دستورات این وزارتخانه ارائه شود این درحالی است که این واگذاری ها همانند واحد های تجاری ارائه شده که نشان می دهد سرمایه گذار به دنبال کسب سود بیشتر است.

صادقیان در صحبت های خود با مثالی بیان کرد که کاربری‌های مربوط به داروخانه به یک شرکت برای تأسیس داروخانه واگذاری شده است که این با آیین‌نامه و ضوابط مربوطه همخوانی ندارد و باعث ایجاد نارضایتی در جامعه داروسازی می شود.

این عضو شورا گفت: نحوه واگذاری‌ها در شهرک‌ سلامت باید به‌صورت عادلانه و منصفانه انجام پذیرد تا جامعه پزشکی بتواند در این شهرک مستقر شوند اما در حال حاضر بعضی از کاربری‌های شهرک سلامت به‌صورت انحصاری به افرادی واگذارشده که علاوه بر زیر پا گذاشتن ضوابط وزارت بهداشت باعث ایجاد نارضایتی در جامعه پزشکی شده است.

انحصار در واگذاری واحدهای درمانی با رویکرد تجاری به برخی از افراد باعث می شود تا این مکان به هدف مطلوب خود یعنی تامین سلامت دست نیابد و مشکلاتی که در بسیاری از بیمارستان ها رخ می دهد در این مکان نیز بروز پیدا کند.

شهرک سلامت همانند هایپر استارها و یا سیتی سنترها در کلان شهر های کشور اجرایی شده  و اصفهان هم به دلیل توسعه شبکه سرمایه گذاران از این موضوع مستثنی نیست.

آغاز ساخت شهرک سلامت در شهر اصفهان از سال 91 کلید خورده و طبق پیش بینی ها قرا بوده تا در سال 94 به صورت کامل به بهره برداری برسد، اما تنها فاز اول از چهار فاز این طرح آماده بهره برداری است، با این حال مدیران این طرح روند این پروژه را در حال حاضر مطلوب ارزیابی می کنند!

این شهرک در غرب اصفهان و در حاشیه بزرگراه شهید آقابابایی در حال ساخت است که البته قرار بود قبل از آغاز سال 96 فاز اول آن توسط ریاست جمهوری افتتاح شود، اما این کار صورت نگرفت و با شروع ایام داغ انتخاباتی این مسئله به حاشیه رانده شد.

اما و اگر های زیادی در مورد این شهرک وجود دارد، عمل نکردن به طرح تفصیلی ساخت و ساز و معماری در شهر اصفهان موضوع اول و ابهام در مورد دار بودن پروانه ساخت این مکان هم موضوع دوم است!

مدعای صحبت اول معتقدند نوع نمای این پروژه بر اساس طرح تفصیلی ساخت و ساز اصفهان رعایت نشده است.

با توجه به طرح تفصیلی ساخت و ساز اصفهان در نماهای ساختمانی می توان از 70 درصد آجر، 20 درصد سنگ و 10 درصد کامپوزیت استفاده کرد اما این شهرک به صورت کامل از نمای کامپوزیت استفاده کرده است.

البته این موضوع در سیتی سنتر اصفهان نیز رعایت نشده و دلیل آتش سوزی اخیر این مکان بنا به گفته کارشناسان آتش نشانی هم استفاده کامل از نمای کامپوزیت و پائین بودن تحمل درجه حرارتی این متریال است.

اما این ها باعث نشده تا کام سرمایه گذار بزرگ چند ملیتی اماراتی، سوئیسی و ایرانی ( پرستیژلند ایران) تلخ بماند.

گفتنی است پیمانکار ساخت پروژه «قلب شهر» سیتی سنتر هم همین سازنده شهرک سلامت است و دومین پیمانکار آن شهرداری اصفهان.

این مکان قرار است تا یکی از 4 شهرک سلامت در شهر اصفهان باشد که طبق اهداف از ساخت این طرح با توجه به چشم انداز ایران 1400 قرار است اجرایی بشود.

البته با توجه به چشم انداز ایران 1400 موضوع تامین سلامت یکی از اهداف نظام جمهوری اسلامی است ولی فقط تامین سلامت و نه تامین پول از طریق سلامت!

رهبر معظم انقلاب در این رابطه می گویند نظام اسلامی می خواهد تا بیمار تنها مشکل بیماری داشته باشد و نه درد تامین هزینه های رفع بیماری، اما این شهرک چیز های دیگری می گوید.

در یکی از اهداف ساخت این شهرک آمده است «آغاز یک حرکت جدید بیمار محور در ایران به منظور حفظ سلامت پایدار برای بیماران بعد از دوره نقاهت»

این برنامه الگویی است از موسسات پیشرفته پزشکی کشورهای توسعه یافته دنیا که در این زمینه به نتایج درخشانی رسیده اند

در توضیح این هدف آمده است: اجرای برنامه ” بیمار محور ”  اساساً خود یک پروژه است که در کشورهای پیشرفته دنیا تحت عنوان CARE MORE به اجرا در آمده است.

یکی از پایه گذاران ایرانی این طرح در آمریکا که از همراهان IHCC است جهت اجرائی شدن این اهداف با شهرک سلامت اصفهان همکاری می کند.

وی در جلسه ای که با کمیته راهبردی IHCC اصفهان اظهار کرده است: موسسه CARE MORE در پرتو اجرای این پروژه علاوه بر تحقق هدف اصلی که تامین سلامت بهینه برای جامعه است نیز «درآمد قابل توجهی» کسب می کند.

به طور طبیعی هر واحد درمانی که مشغول به کار است به چگونگی کسب درآمد هم می اندیشد اما آنگونه شواهد نشان می دهد هدف این پروژه مبدل شده به کسب درآمد از طریق سلامت.

البته رئیس کمیسیون بهداشت شورای شهر از شهردار اصفهان درخواست کرد که به این موضوعات رسیدگی شود؛ امید است با توجه هرچه بیشتر شهردار و شوای شهر این مشکلات رفع شود.

انتهای پیام/گ