هم اکنون عضو شبکه تلگرام صاحب نیوز شوید
3135_239-330x220
۱۱:۴۹ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۲۸

نقد و نظر؛

سوسوی چراغ روزه داری در برخوار/ جلوی روزه خواری علنی را بگیرید

در این ماه پربرکت که روزه بر فرد مسلمان واجب است، خوردن و آشامیدن در مقابل انظار عمومی نادیده گرفتن حقوق شهروندان و هنجارشکنی اجتماعی محسوب می شود که لازم است تمهیداتی در این خصوص از طرف مسئولان اندیشیده شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ ماه رمضان فرصتی برای گسستن از خود و پیوستن به خداوند است، رعایت حقوق شـهروندی در همه وقت و همه جا یک ضرورت است و ماه مبارک رمضان فرصت و تمرینی برای رعایت بهتر حقوق شهروندی است.

احکام روزه و ادعیه و سفارشات اخلاقی معصومین علیه السلام نشان می‌دهد یکی از نکاتی که در قبولی و کمال روزه نقش بسزایی دارد؛ رسیدگی، اصلاح و رعایت حقوق سایر مومنین و شهروندان است.

در این ماه پربرکت که روزه بر فرد مسلمان واجب است، خوردن و آشامیدن در مقابل انظار عمومی نادیده گرفتن حقوق شهروندان و هنجارشکنی اجتماعی بوده و روزه‌خواری علنی برای افراد روزه‌دار رنج‌آور و ناراحت‌کننده است.

با فرا رسیدن ماه رمضان، غالب ایرانی ها روزه می گیرند و برخی دیگر نیز که روزه نمی گیرند، در خیابان و به طور علنی روزه خواری نمی کنند. اما افرادی هم هستند که در این ماه به طور علنی در معابر عمومی روزه خواری می کنند که محاکم دادگستری هم به استناد ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی این عمل را جرم دانسته و مدت هاست که روزه خواران علنی را مجازات می کنند.

جمعی از شهروندان شهرستان برخوار هر کدام با ارسال پیامی و بخشی از مشکلات پیش آمده برای خودشان در این خصوص، خواستار رسیدگی مسئولان به این موضوع شده اند:

پرده اول
از اتاق نماز که بیرون آمدم صف طولانی ناهار را دیدم. انگار نه انگار که ماه رمضان ماه روزه است.
ساعتی تا افطار باقی مانده برای پوشیدن لباس و در آوردن لباس کار وارد رختکن کارخانه می شدم رنگ و رویم زرد چشمانم گود افتاده و دیگر نای راه رفتن ندارم که ناگهان صدای قهقهه تمسخرانه همکارانم، نگاهم را به آن ها خشک می کند.

لیوان آب تعارفم می کنند وقتی می گویم روزه ام دوباره صدای شلیک خنده هایشان گوشم را آزار می دهد وارد سرویس که می شوم به جای بوی رمضان، بوی سیگار فضای مینی بوس را پر کرده است.

محمد. د

پرده دوم
سر و صدای فروشندگان میوه، شلوغی بازار و نوازش گرمای شدید خورشید من را به یک شنبه بازار کشاند. کلمن های آب سرد، فلاکس های چایی و هندوانه ها و خربزه های قاچ شده همه گویای این بود که کسی روزه نیست. فروشنده ای که سیگار می کشید قاچ خربزه ای تعارفم کرد چشم و زبانم خشک شده بود و نمی دانستم چه جوابی به او بدهم!

زینب. ص

پرده سوم
رستوران ها، ساندویچی ها، کاغذی روی شیشه مغازه خود زده اند که غذا حاضر است…!

علی. ک

ماه مهمانی خداست و چند روزی سپری شده و معنویت فضای هر کوی و برزنی را پر کرده است اما عده‌ای از اشخاص با سهل‌انگاری و روزه‌خواری در جلوی چشم همه ناخودآگاه حرمت این فریضه خدایی را می‌شکنند.

طبق نظر مراجع تقلید، مسلمانان مکلف باید در ماه رمضان روزه بگیرند اما برخی افراد به دلایل مختلفی مانند مسافرت و بیماری از این حکم مستثنی می‌شوند و در این صورت آنان عمل حرامی انجام نداده‌اند. پس چرا روزه‌خواری عملی حرام است؟

دلیل حرمت این عمل یک قاعده‌ فقهی است. پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «کسی که حسن و کار خیری انجام دهد و آن را از غیر خدا پنهان دارد، عملش۷۰ برابر می‌شود نسبت به کسی که عمل حسنه‌ای را آشکار می‌سازد و کسی که مرتکب گناهی می‌شود، اگر آن را فاش و آشکار کند، مورد غضب خدا واقع می‌شود اما اگر آن را پنهان داشت، آمرزیده خواهد شد.»

بنابراین دلیل حرمت روزه‌خواری و تظاهر به آن، حرمت‌شکنی احکام الهی است.

قانون و جرم‌ روزه‌خواری

در قانون مجازات اسلامی به صراحت در رابطه با جرم روزه‌خواری صحبت نشده است اما در این قانون آمده است که تظاهر به هر عمل حرامی در انظار عمومی، جرم است و دادگاه‌ها نیز بر اساس این ماده قانونی، حکم افراد مرتکب را صادر می‌کنند.

بین یک عمل حرام و تظاهر به عمل حرام تفاوت وجود دارد، زمانی که یک فردی بر اثر بیماری توان گرفتن روزه را نداشته باشد عمل حرامی انجام نداده اما اگر همین فرد در معبر و در انظار عمومی اقدام به خوردن و آشامیدن کند، عمل او تظاهر به روزه‌خواری است و این تظاهر به معنای آن است که عملی با قصد آشکار کردن صورت بگیرد.

ارتکاب عمل به صورت علنی و در انظار عمومی به معنای آن نیست که کسی شاهد عمل بوده باشد بلکه قابلیت عمل برای این که در معرض دید دیگران قرار بگیرد، کافی است، به همین خاطر تظاهر به روزه‌خواری در یک خیابان بدون رفت ‌و آمد هم جرم است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی، هر کس به طور علنی در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

شایسته بود از ابتدای ماه مبارک رمضان ضمن فضاسازی مناسب و گسترده در شهرستان، جلسه های آموزشی و توجیهی مختلفی با اصناف، صاحبان کارگاه ها و کارخانجات، رستوران ها و… برگزار می شد و توضیحات لازم به صورت مکتوب و شفاهی داده می شد.

در پایان ضمن تشکر فراوان از زحمات نیروی انتظامی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و ائمه جمعه شهرستان برخوار به سبب همه زحمات بی دریغ آن ها در حوزه مسئولیت کاری خود، با توجه به این که برخورد قانونی با متخلفان و روزه خواران باعث می شود این منکر و حرام الهی به امری بدیهی تبدیل نشود؛ این نکته را متذکر می شویم که اقدام های سلبی و اقناعی در شهرستان در رمضان ۹۶ چندان مشهود نبود و جا دارد مسئولان مربوطه برنامه ریزی و اقدامات مؤثرتری را برای سال های آتی انجام دهند.

انتهای پیام/ چشم برخوار/ گ

اخبار سایر رسانه ها
دیدگاه شما
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط شبکه اطلاع رسانی صاحب نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد