مصرف قیلان در بین اعضای خانواده2
۱۲:۲۳ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۲۹

صاحب‌نیوز از تشکیل کارگروه سلامت اصفهان گزارش می‌دهد؛

زنگ خطر شکسته شدن قبح مصرف قلیان در بین خانواده‌ها

کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان اصفهان با حضور اعضا این کارگروه تشکیل جلسه داد و طی آن مسائل مهم بهداشتی و امنیت غذایی این منطقه بررسی شد.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، پیش از ظهر امروز حمید ترک‌زاده رئیس مرکز بهداشت شماره یک شهرستان اصفهان و دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان اظهار کرد: از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان می‌توان به سالک، هاری، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و … اشاره کرد.

* سه مورد مشکوک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در شهرستان اصفهان

مرتضی رحمانی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان با اشاره به بیماری تب خونریزی دهنده، گفت: تهیه سم برای مقابله با عامل بیماری اولین کاری بود که انجام گرفت و در زمان حاضر نزدیک به 370 لیتر به‌کارگیری شده است که با این میزان 13 هزار و 800 رأس دام سم‌پاشی شده‌اند، امیدواریم بعد از ماه مبارک رمضان با شدت بیشتر انجام بگیرد.

وی بابیان اینکه بازرسی قبل و بعد از کشتار، سم‌پاشی ادوار کشتارگاه، نصب بنرهای آموزشی در کشتارگاه‌ها برای کارکنان در حال انجام است، افزود: آغاز عملیات تجهیز کشتارگاه ورزنه و هرند به اتاق سرد اقداماتی شده است؛ در حال حاضر کمیته مدیریت کشتارگاه‌ها در سطح استان فعال‌شده است.

* تشدید نظارت در سطح عرضه و بازرسی مرتب از کشتارگاه‌ها برای مقابله با تب خونریزی دهند کنگو در اصفهان

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان به تشدید نظارت در سطح عرضه و بازرسی مرتب از کشتارگاه‌ها برای مقابله با تب خونریزی دهند کنگو در شهرستان خبر داد و گفت: کارگروه سلامت و امنیت غذایی برای پیشبرد مبارزه با گسترش تب کریمه کنگو در شهرستان با جدیت در حال پیگیری است.

رحمانی بابیان اینکه تابه‌حال سه مورد مشکوک تب کریمه کنگو در رهنان، زینبیه و برسیون اعلام‌شده است، اظهار کرد: یکی از موارد کمی ارتباط با حیوان داشت که موارد پیشگیرانه و سم‌پاشی به‌سرعت انجام گرفت ولی همه در حد مشکوک بوده و قطعیت آن تائید نشده است.

* سال 95؛ روند نزولی بروز بیماری سالک در اصفهان

غلامرضا بدیعیان کارشناس مرکز بهداشت شماره دو اصفهان با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته برای کنترل سالک، اظهار کرد: علی‌رغم کمبود درآمدها و بودجه، جونده کشی در دستور کار برای کنترل این موضوع در دستور کار بوده و کارهایی نیز شده است.

وی برگزاری بیش از 50 جلسه آموزشی ر از دیگر برنامه‌های انجام‌شده عنوان کرد و افزود: با توجه به اقدام های انجام‌گرفته در سال گذشته روند نزولی موارد بروز بیماری سالک را شاهد بوده‌ایم.

این کارشناس مدیر مرکز بهداشت شماره دو اصفهان گفت: برای رسیدن به این مُهم در سال گذشته خرید بیش از 12 هزار قلم دافع حشرات، طراح، چاپ و توزیع 15 هزار پمفلت آموزشی، خرید یک دستگاه مه پاش به‌منظور سم‌پاشی مکان‌های آلوده و خرید یک دستگاه تانک ازت 20 لیتری ازجمله کارهایی است که انجام‌گرفته است.

* برنامه کنترل سالک در سال 96

رئیس مرکز بهداشت شماره یک شهرستان اصفهان با اشاره به اهمیت تأمین اعتبار برای اجرای برنامه کنترل سالک در سال 96، اظهار کرد: 70 کانون را در منطقه شماره یک بهداشت شناسایی و تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

ترک‌زاده بابیان اینکه در سال گذشته 795 مورد بیماری سالک در منطقه یک رخ‌داده بود، گفت: به‌واسطه اقدام‌های انجام‌شده شاهد کاهش تعداد بروز بیماری سالک هستیم.

وی با اظهار اینکه سال گذشته حدود 400 میلیون تومان برای اجرای طرح کنترل سالک هزینه شده است که نزدیک به 240 میلیون تومان آن تأمین هزینه شد، اظهار کرد: اقدام های پیشگیرانه‌ای متعددی همچون جونده کشی، آموزش خانه به خانه و طراحی، چاپ و توزیع پمفلت و بنرهای آموزشی برای این مسئله انجام‌گرفته است.

* لزوم رسیدگی به مسائل بهداشتی غسالخانه‌های اصفهان

احمد یزدانی از کارشناسان مرکز بهداشت شماره دو شهرستان با اشاره به اهمیت مسئله بهداشت در غسالخانه‌های اصفهان، گفت: 14 آرامستان شهری و 33 آرامستان روستایی در سطح شهرستان داریم.

وی عدم رعایت فاصله مناسب آرامستان با مراکز آموزشی و منازل مسکونی، استفاده از آب چاه به‌منظور آبیاری فضای سبز، عدم وجود سردخانه برای غسالخانه، عدم وجود نیروی ثابت غسالخانه، عدم رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی عدم وجود تائیدهای از نهاد مشخص را از مهم‌ترین نواقص موجود در غسالخانه‌ها و آرامستان ها شهرها و روستاهای در سطح شهرستان عنوان کرد.

* نظارت بر سلامت غذایی متصدیان برگزاری انتخابات

شهرام احتشامی کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره دو شهرستان اصفهان با اشاره به برگزاری باشکوه انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه، اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع تهیه غذا برای دست‌اندرکاران انتخابات بررسی و رسیدگی آن در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: از صبح روز انتخابات، کارشناسان بهداشت محیط با اهتمام بیش‌ازپیش به‌صورت مستمر بر تهیه غذای دست‌اندرکاران در مراکز منتخب تائید شده نظارت داشتند.

* پلمپ 20 مرکز مخفی عرضه قلیان در شهرستان اصفهان

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره دو شهرستان اصفهان، با اشاره به در پیش رو بودن هفته ملی بدون دخانیات از دهم تا شانزدهم تیرماه سال جاری، اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات «دخانیات تهدیدی برای توسعه و سلامت» نام‌گذاری شده است.

احتشامی بابیان اینکه در حال حاضر یک میلیارد و 400 میلیون نفر از جمعیت جهان مصرف‌کننده دخانیات هستند، تصریح کرد: مصرف سالانه دخانیات در سطح کشور به‌طور متوسط 50 الی 60 میلیارد نخ است که به دنبال آن سالانه 50 الی 60 هزار مرگ براثر مصرف مواد دخانی در کشور رخ می‌دهد که این زنگ هشدار را برای ما به صدا درآورده است لذا باید در این زمینه اقدامات مؤثر انجام بگیرد.

وی با اشاره به پلمپ تمامی چایخانه‌های عرضه قلیان در سطح منطقه زیرپوشش در سال گذشته، اظهار کرد: اجرای بازدید مشترک و صدور اخطار بهداشتی برای مراکز عرضه قلیان به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره دو شهرستان اصفهان بابیان اینکه از 10 مردادماه 95 تا 10 خرداد 96 برخورد جدی با مراکز عرضه قلیان در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: 179 مرکز عرضه قلیان وجود داشت که 157 مورد آن شهری و 22 مرکز ارائه قلیان در روستا بوده است، ضمناً در این مدت 20 مرکز مخفی عرضه قلیان پلمپ شده است.

* خطر شکسته‌شدن قبح مصرف قلیان در سطح خانواده‌ها

احتشامی با اشاره به خطر ریخته شدن قبح مصرف قلیان در سطح خانواده‌ها، تأکید کرد: اگر مراقب نباشیم در آینده نه‌چندان دور با بیماری‌های مختلف در سطح خانواده‌ها به همین واسطه روبرو خواهیم شد که لزوم انجام اقدامات فرهنگ‌سازی در این زمینه را بیش‌ازپیش ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/پ