قطار شهری اصفهان
۱۷:۱۱ - شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۰

در 183 اُمین جلسه شورای شهر مطرح شد؛

تحمیل هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی به دلیل جابجایی خط ۲ قطار شهری/ اختلال در زندگی شهروندان اصفهانی به دلیل افت فشار آب شرب

عضو کمیسیون حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به تغییر مسیر مصوب خط دوم قطار شهری اصفهان، تصریح کرد: این جابجایی ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه برای شهر در بر خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان پیش از ظهر امروز در نطق‌ها و تذکرات یک‌صد و هشتاد و سومین جلسه علنی این شورا به مسائل و مشکلات عمومی و شهری پرداختند.

* تعیین اولویت‌های راهبردی اصفهان
رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به رسالت این مرکز، اظهار کرد: پشتیبانی علمی و پژوهشی از تصمیم‌ها و مصوبه‌های شورای اسلامی شهر در سه حوزه اصلی وظایف شورا شامل سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت است.

احمد عاملی بابیان اینکه اعضای شورای شهر به دلیل حجم امور روزانه و مشکلات متعددی که با آن مواجه هستند زمان کافی برای بررسی علمی و دقیق موضوع‌های مختلف که جزء اولویت‌های شهر هستند را نخواهند داشت، گفت: گرچه موضوعاتی که شورا با آن دست‌به‌گریبان است  نیازمند پاسخ‌های سریع و کوتاه‌مدت است اما موضوعاتی نیز هستند که باید در دوره‌های میان‌مدت و بلندمدت موردبررسی قرار گیرند.

وی بسترسازی برای گزینش راهکارهای مناسب به‌منظور حل مشکلات شهر و رفع نیازهای شهروندان را ازجمله ضرورت‌های تعیین‌شده برای مرکز پژوهش‌ها عنوان کرد و افزود: انجام مطالعات راهبردی آینده‌پژوهشی به‌منظور ایجاد روندهای جدید در مسیر پیشرفت شهر مدنظر بوده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با تصریح اینکه تقویت این مرکز باید از اولویت‌های دوره آتی شورا باشد، گفت: این مرکز در دوره چهارم تلاش کرد ایده‌ها و اقدام‌های خود را در سه حوزه آموزش، پژوهش و نهادسازی متمرکز کند.

عاملی، بازنگری اساس‌نامه مرکز پژوهش‌ها، تدوین شیوه‌نامه‌های اداری مرکز، انجام پروژه‌های مطالعاتی- پژوهشی شامل ارزیابی سواد سلامت شهروندان، ارزیابی اثرات سلامت پروژه‌های شهری، مطالعه تطبیقی برنامه‌های راهبردی شهرهای جهان و تعیین اولویت‌های راهبردی اصفهان (تارا) را ازجمله اقدام‌های انجام‌شده از سوی مرکز پژوهش شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد.

وی بابیان اینکه اتاق‌های فکر کمیسیون‌های شورا در این دوره شکل نگرفت، ادامه داد: جشنواره «شهر آزما» با موضوع سنجش کیفیت زندگی و توسعه پایدار در مناطق شهرداری اصفهان نیز انجام نگرفته است.

* لزوم وجود پیوست سلامت در پروژه‌های شهری
غلامحسین صادقیان رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان بابیان اینکه توجه به موضوع سلامت یکی از شاخصه‌های در دوره چهارم شورای شهر بوده است، گفت: به اذعان متولیان امر اقدام‌های شورای شهر در زمینه سلامت مؤثر بوده است.

وی شکل‌گیری کمیته سلامت شهروندی در شهرداری، خانه‌های سلامت در مناطق و کانون‌های سلامت در محله‌های اصفهان را از دیگر اقدام‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت در زمان افتتاح خانه‌های سلامت در اصفهان گفته بود که سایر کلان‌شهرهای کشور نیز باید از این حرکت اصفهان الگو بگیرند.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر لزوم وجود پیوست سلامت در پروژه‌های شهری، اظهار کرد: شورای پنجم نیز بر اجرای این موضوع برای کاهش عوارض در پروژه‌ها تأکید داشته باشند.

* تجهیز اصفهان به زباله‌سوز پسماند پزشکی برای اولین بار در سطح کشور
صادقیان بابیان اینکه مراحل اولیه قرارداد زباله‌سوز پسماند پزشکی در اصفهان در حال انجام است، گفت: اگر این مسئله کامل بشود اصفهان به‌عنوان اولین کلان‌شهری در کشور مجهز به زباله‌سوز پسماند پزشکی خواهد شد.

وی با اشاره به ورود فصل به گرما و لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب، اظهار کرد: در بعضی موارد شاهد بی موالاتی در آبیاری فضای شهری هستیم به‌گونه‌ای که در برخی مواقع شاهد جاری شدن آب در سطح معابر می‌شویم.

* اختلال در زندگی شهروندان اصفهانی به دلیل افت فشار آب شرب
علیرضا نصر اصفهانی عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان بابیان اینکه کاهش و افت فشار آب شرب در برخی از مناطق شهر مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورده است، گفت: به دلیل عدم اطلاع‌رسانی صحیح در این خصوص شاهد ایجاد اختلالاتی برای شهروندان هستیم.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود یا مشکل به‌طور کامل حل شود یا اینکه این کمبود بین مناطق توزیع شود و بااطلاع رسانی قبلی مشکلات موجود کاهش یابد.

نصر اصفهانی با اشاره به تعطیلی مدارس و فعالیت پایگاه‌های تابستانه، اظهار کرد: تخفیف‌های لازم به‌ویژه برای اقشار ضعیف در نظر گرفته شود، همچنین نظم و انضباط و کیفیت‌بخشی‌ خدمات در دستور کار قرار گیرد.

وی در رابطه با پرداخت به‌موقع حقوق کارکنان و کارگران، تأکید کرد: پرداخت این اقشار باید در اولویت پرداخت سازمان‌های وابسته به شهرداری و شرکت‌های خدماتی باشد.

* تحمیل هزینه 400 میلیارد تومانی به دلیل جابجایی خط قطار شهری
عباس حاج رسولی‌ها عضو کمیسیون حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به تغییر مسیر مصوب خط دوم قطار شهری اصفهان، تصریح کرد: این مسیر انتخاب‌شده نیز خوب هست ولی مسیر قبلی بهتر بود، اما نکته حائز اهمیت این جابجایی دربرداشتن 400 میلیارد تومان هزینه برای شهر است همچنین مسافران سمت شرق استفاده‌کننده از این مسیر سه دقیقه دیرتر به مقصد خود خواهند رسید.

وی در ادامه تصریح کرد: میدان امام (ره) و بازار در حال از رونق افتادن از قطب گردشگری و اقتصادی هستند.

* انتقاد از تبدیل یک مدرسه میراثی در اصفهان به پارکینگ عمومی
مهدی باقر بیگی عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان بابیان اینکه مدرسه شهید حلبیان در کوچه مشیر (یخچال) از مدارس قدیمی و ارزشمند شهر است که چندی قبل در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است، گفت: در حال حاضر از این مدرسه به‌عنوان پارکینگ عمومی استفاده می‌شود، لذا جای تأسف دارد که چنین مکان میراثی تبدیل به پارکینگ عمومی شده است.

* قیمت‌گذاری‌ها خلاف واقع در پروژه ناژوان
کریم نصر اصفهانی نائب رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان بابیان اینکه حلقه چهارم از اولویت‌های مهم شهر است، گفت: بزرگراه شهید خرازی در حال حاضر اشباع‌شده و باید فکری در این زمینه کرد که در آینده با مشکلی روبرو نشویم.

وی با اشاره به برخی از قیمت‌گذاری‌ها در پروژه ناژوان، اظهار کرد: برخی قیمت‌گذاری‌ها خلاف واقع است به‌طوری‌که زمینی باارزش متری 70 الی 80 هزار تومان را با مبلغ چند برابری 300 الی 400 هزار تومان اعلام کرده‌اند.

انتهای پیام/گ.پ