اصفهان ترافیک
۱۶:۱۳ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰

صاحب‌نیوز گزارش می‌دهد؛

فرهنگ‌سازی آنلاین ترافیک در اصفهان/ آغاز به کار سامانه های برخط حوزه ترافیک شهر

سامانه‌ها و نرم‌افزارهای برخط فرهنگ‌سازی و کمک به شهروندان در حوزه ترافیکی شهر اصفهان با حضور جمعی از مسئولان شروع به کار کرد.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، شهردار اصفهان ظهر امروز در آیین رونمایی از شبکه فناوری اطلاعات حوزه حمل‌ونقل و ترافیک شهری اصفهان اظهار کرد: مدیریت شهری اصفهان از دو سال پیش تاکنون اقدام‌های ارزشمندی را در حوزه بهبود ترافیک شهری انجام داده است.

مهدی جمالی نژاد بابیان اینکه رشد فناوری‌های نرم در کنار فناوری‌های سخت را به جد پیگیر هستیم، گفت: هر هفته شاهد بهره‌برداری از پروژه‌ها در مناطق و محلات مختلف شهر هستیم لذا در کنار رشد و توسعه فیزیکی شهر به مسائل فرهنگی هم توجه ویژه داریم.

وی با اظهار اینکه برای فرهنگ‌سازی در حوزه ترافیک گام‌های بلندی برداشته‌ایم، گفت: شاهد استقبال خوب شهروندان اصفهانی از طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو بوده‌ایم، امیدوار هستیم که این طرح هیچ موقع غیرفعال نشود.

* فعال‌سازی سامانه‌ها و نرم‌افزارهای ترافیکی بر خط شهر اصفهان

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان در ادامه با اشاره به فعال‌سازی گروهی تلگرامی با عنوان «مشاوران مردمی ترافیک شهری اصفهان» از یک و نیم سال پیش، اظهار کرد: این گروه ایجاد شد تا شهروندان اصفهانی هرگونه نقد، نظر و پیشنهادی که در حوزه ترافیک شهری دارند را به گوش مسئولان ذی‌ربط برسانند.

علیرضا صلواتی گفت: در همین گروه تلگرامی پیشنهاد شد که چرا از ظرفیت شهروندان برای نظارت در حوزه ترافیک استفاده نمی‌برید که همین پیشنهاد جرقه ایده به‌کارگیری فناوری اطلاعات در حوزه ترافیک شهری را زد.

وی بابیان اینکه نیازسنجی‌های اولیه در این زمینه انجام گرفت، اظهار کرد: نرم‌افزار کاربردی اصفهان ترافیک (نقشه ترافیک اصفهان) در نسخه‌های تحت وب و اپلیکیشن موبایلی با امکاناتی ازجمله مسیریابی خودرو، تاکسی و اتوبوس، وضعیت ترافیکی معابر شهری، در اختیار قرار دادن تصاویر آنلاین نزدیک به 435 دوربین ترافیکی شهر، وضعیت پارکینگ‌های سطح شهر، ایستگاه‌های بی آر تی و دوچرخه و … ارائه می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان تأکید کرد: همه نیازمندی‌های شهروندان در حوزه ترافیکی شهر در قالب نرم‌افزار «اصفهان ترافیک» پاسخ داده خواهد شد ضمن اینکه بروز رسانی‌ها بعدی نیز در آن صورت خواهد گرفت، نرم‌افزار موبایلی آن نیز از طریق اپ استورها در دسترس خواهد بود، همچنین در آینده‌ای نزدیک محل کاربری‌های ریز همچون صنوف مختلف نیز به این نرم‌افزار اضافه خواهد شد.

صلواتی با اشاره به فعال‌سازی نرم‌افزار «ترافیک یار» اظهار کرد: شهروندان با نصب این نرم‌افزار بر روی گوشی هوشمند خود می‌توانند مشکلات ترافیکی، تصادف و حوادث، خرابی تجهیزات ترافیکی، راه‌بندان‌ها، آب‌گرفتگی معابر و … را به‌صورت آنلاین برای مرکز کنترل ترافیک شهر اصفهان ارسال نمایند تا سریعاً به آن رسیدگی شود.

وی از بر خط شدن سامانه‌ای با عنوان «ترافیک پدیا» خبر داد و گفت: این اولین دانشنامه تخصصی در حوزه ترافیک خواهد بود که در حال حاضر بیش از 12 هزار منبع به زبان فارسی و لاتین در آن قرارگرفته است که افراد متخصص و عموم مردم می‌توانند به آن رجوع کنند، در آینده نزدیک تعداد مقالات درون آن به 30 هزار منبع خواهد رسید.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به شروع فعالیت سامانه «ترافیکال» به‌صورت آنلاین، اظهار کرد: این درگاه پنج زبانه نخستین پایگاه تخصصی فرهنگ ترافیک در کشور خواهد بود که با استفاده از پویانمایی و موشن های ترافیکی از طریق زبان گرافیک به انتقال و رشد فرهنگ ترافیک کمک می‌کند.

صلواتی از همدلی و همراهی مدیریت شهری را عامل پیشبرد این برنامه‌ها عنوان و تأکید کرد: شهر اصفهان در مسیر توسعه و تعالی گام برداشته است و تا سال 1400 در حوزه حمل‌ونقل پاک، هوشمند و فرهنگ ترافیکی جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت.

به گزارش صاحب‌نیوز، در این مراسم که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان انجام گرفت سامانه و نرم‌افزارهای اصفهان ترافیک، ترافیکال، ترافیک یار (نرم‌افزار ثبت وقایع ترافیکی)، ترافیک پدیا  و ترافیکستان (بسته تولیدات چندرسانه‌ای) رونمایی و در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

انتهای پیام/گ.پ