emam
۱۵:۱۲ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۵

صاحب‌نیوز گزارش می‌دهد؛

ترویج اندیشه‌های «امام روح‌الله» با زبان هنر در اصفهان

اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در سال جاری میزبان برگزاری جشنواره‌های فرهنگی هنری با موضوع «امام روح‌الله» خواهد بود.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) می‌فرمایند: «عزیزان من! زبان هنر زبانی است که هیچ‌چیزی جایگزین آن نیست. حتّی در نوشته‌ها هم بایستی هنر به کار برد. حتّی در فرهنگِ کلامی هم هنر است که اثر می‌گذارد! یک عبارت را شما می‌توانید دو نوع بیان کنید: هنرمندانه و غیر هنرمندانه. اگر هنرمندانه بیان کردید، اثر می‌گذارد ولی همان عبارت اگر غیر هنرمندانه ادا شد، اثر نخواهد گذاشت! هنر این‌گونه است؛ هیچ‌چیز جای هنر را نمی‌گیرد. 23/02/1377»

ازاین‌رو یکی از تأثیرگذاری‌ترین کارهایی که در تبیین آرا و اندیشه‌های یک شخص و شخصیت می‌توان انجام داد معرفی و ترویج آن با زبان هنر است حال که این شخص یکی از تأثیرگذارترین افراد دوران به نام سید روح‌الله مصطفوی الخمینی یا همان امام خمینی (ره) امام خوبی‌ها باشد.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) استان اصفهان دراین‌باره در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: باید همگی دست‌به‌دست هم دهیم تا بتوانیم اندیشه امام را بیش از گذشته در جامعه ترویج دهیم تا تبدیل به یک فرهنگ و باور عمومی شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس کمساری بابیان اینکه اگر این فرهنگ در جامعه ساری و جاری شود، مردم و مسئولان همچون زمان انقلاب در کنار هم قرار می‌گیرند، گفت: برای تحقق این موضوع همه اقشار جامعه می‌توانند نقش ایفا کنند ولی دو گروه اصحاب رسانه و هنرمندان در این حوزه بیشتر تأثیرگذار خواهند بود.

وی پرداختن به آرا و نظرات امام ره در زمان‌های محدود توسط برخی از رسانه‌ها را یک مشکل بیان و تأکید کرد: باید در تمامی زمان‌ها به این مسئله توجه شود تا مروج اندیشه امام (ره) باشیم و این موضوع به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) استان اصفهان تصریح کرد: اگر اندیشه‌ای در قالب هنر جای بگیرد و با زبان هنر به جامعه منتقل شود قطعاً مانا و ماندگار خواهد شد.

حجت‌الاسلام کمساری بابیان اینکه موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) استان اصفهان با هنرمندان در موضوعات مختلفی ازجمله هنرهای تجسمی، تئاتر، عکس، شعر در ارتباط است، گفت: 15 روز پیش اختتامیه نخستین جشنواره استانی داستان روح‌الله در اصفهان برگزار و از میان آثار رسیده 19 اثر جایزه دریافت کردند و قرار هست در آینده‌ای نزدیک این آثار به شکل کتاب چاپ شود.

وی با اشاره به در دستور کار قرار دادن نخستین مسابقه ملی عکس «روح‌الله» در اصفهان، اظهار کرد: این مسابقه با مشارکت موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) استان، کانون عکس و شهرداری اصفهان با سه محور شخصیت امام ره، اماکن منتسب به امام ره و اندیشه‌های حضرت امام ره برگزار می‌شود.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) استان اصفهان بابیان اینکه فراخوان این مسابقه در اردیبهشت‌ماه انجام‌گرفته و پایان مهلت ارسال خردادماه در نظر گرفته‌شده بود، گفت: به دلیل استقبال خوب از این مسابقه زمان ارسال آثار تا 20 مردادماه تمدید شد.

حجت‌الاسلام کمساری همچنین از برگزاری اولین جشنواره تئاتر و نمایشنامه‌نویسی روح‌الله در آذرماه و برگزاری پانزدهمین جشنواره شعر مهر بهمن در آستانه دهه فجر خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت موزش و ترویج اندیشه امام راحل در فضای مجازی، اظهار کرد: سامانه‌ای در همین زمینه در فضای مجازی راه‌اندازی شده است که حدود هشت هزار نفر عضو آن شده‌اند.

* استفاده آزاد از تکنیک‌های عکاسی در نخستین مسابقه ملی عکس «روح‌الله»

وحید مؤمن زاده دبیر هنری نخستین مسابقه ملی عکس «روح‌الله» بابیان اینکه در این مسابقه استفاده از ابزار و تکنیک برای شرکت‌کننده آزاد است، گفت: فتومونتاژ و فتو کلاژ از جمله تکنیک هایی است که عکاسان می توانند از آن بهره ببرند.

وی هدف از این کار را استقبال جوانان برای کارهای خلاقانه و جالب عنوان و تأکید کرد: تمامی علاقه‌مندان برای ارسال آثار باید به سایت موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) استان اصفهان مراجعه و از ارسال آثار به‌صورت فیزیکی جدا خودداری کنند.

* دریافت 265 عکس در دبیرخانه نخستین مسابقه ملی عکس «روح‌الله»

مجید استکی دبیر اجرایی نخستین مسابقه ملی عکس «روح‌الله» با اظهار اینکه یکی از بخش‌های مسابقه بخش ویژه است، گفت: این بخش مربوط به عکاسان پیشکسوت است و عکس‌هایی که مربوط به زمان حیات امام ره هست پذیرفته می‌شود.

وی اظهار کرد: درمجموع تاکنون 265 عکس به دبیرخانه ارسال‌شده است.

انتهای پیام/