97c9e375-1192-4eb1-aa88-9f2b4794d984
۱۵:۲۱ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۵

با اختصاص 2/5 میلیارد از اعتبارات ملی انجام می شود؛

آماده سازی و مرمت مجموعه جهانی باغ تاریخی فین

مدیر مجموعه جهانی باغ تاریخی فین کاشان از مرمت و آماده سازی این مجوعه جهانی خبرداد.

به گزارش صاحب نیوز؛ مدیر مجموعه جهانی باغ تاریخی فین کاشان اظهار کرد: پروژه مرمت و آماده سازی باغ فین کاشان با اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون ریال و از محل اعتبارات ملی در حال  انجام است.

سمیه فرهادی با تاکید بر اینکه مجموعه جهانی باغ تاریخی فین از بناهای مهم تاریخی است که هرساله  میزبان تعداد چشمگیری از گردشگران خارجی و داخلی است تصریح کرد: این بناهای تاریخی هر ساله نیاز به ساماندهی و مرمت دارد که این مهم با تخصیص اعتبارات انجام می شود.

به گفته وی،مرمت پشت بام ها،اجرای آجر فرش بام،مرمت بدنه های خشتی و آجری و مرمت کف فرش های سنگی، از اقداماتی است که برای مرمت این مرحله در مجوعه جهانی باغ فین در حال اجرا است.

باغ تاریخی فین کاشان در سال 1390 به همراه هشت باغ دیگر به عنوان «باغ ایرانی» در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

باغ تاریخی فین کاشان در پانزدهم آذر 1314 با شماره 238 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

سابقه و قدمت باغ فین به دوره صفویه باز می گردد اما اجرای فرمان ناصر الدین شاه قاجار مبنی بر قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1852 میلادی در حمام فین ، این بنای تاریخی را نزد مورخان و نیز ایرانیان مشهور کرده است.

مجموعه باغ تاریخی فین در جنوب کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت 23 هزار و 700 متر مربع قرار دارد که در سال 2011 میلادی در زمره 9 باغ برتر ایرانی در فهرست میراث ملموس سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.

افزون بر 1هزار و 700 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان کاشان شناسایی شده که تاکنون 320 بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

انتهای پیام/ کاشان اول