bigandi.jp1
۱۲:۵۰ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۱۱

در نشست خبری مسئولان هواشناسی اصفهان عنوان شد؛

استان اصفهان رتبه یازدهم کم‌بارشی کشور در بلند مدت/ بیشترین افزایش بارش سال زراعی ۹۵-۹۶ در خوانسار و گلپایگان

استان اصفهان رتبه یازدهم کم‌بارشی کشور نسبت به بلندمدت را دارد و از لحاظ پراکنش مکانی، ۹۵ درصد مساحت استان، درگیر خشک‌سالی درازمدت است.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، مدیرکل هواشناسی استان اصفهان، پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به وقوع گردوغبار شدید در اصفهان در تیرماه اظهار کرد: اطلاع‌رسانی سریع، دقیق و گسترده این موضوع و آگاه‌سازی مردم، از شدت اثرگذاری آن بر سلامت مردم کاست.

* واژه‌ای با عنوان «ریزگرد» در هواشناسی شناخته شده نیست

مجید بیجندی گفت: بارها تکرار کرده‌ام که واژه‌ای به اسم ریز گرد در هواشناسی شناخته‌شده نیست و از تعبیر گردوخاک در این اداره کل استفاده می‌شود.

وی با در تعریف وقوع گردوخاک اظهار کرد: با وزش باد بر روی مناطق بیابانی و کویری حرکت‌های ذرات پنج میکرونی به‌وسیله باد به‌صورت جهشی، خزشی و معلق صورت می‌گیرد.

بیجندی با اشاره به الگوهای جوی، گفت: الگوهای جوی عامل بسیار مهم در وقوع گردوغبار هستند و در فصول گرم در مواقعی که شرایط نفوذ هوای خنک از عرض شمالی کشور به عرض‌های پایین‌تر و همزمان با آن با عبور امواج غربی در لایه‌های میانی جو سبب افزایش سرعت باد می‌شود.

به گفته وی، تعداد دفعات نفوذ این سامانه پرفشار تابع حرکت الگوهای جوی و قابل پیش‌بینی بلندمدت نخواهد بود ولی ما توانمند شده‌ایم تا 72 ساعت قبل از آن، این وضعیت را پیش‌بینی کنیم.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان بابیان اینکه منشأ گردوغبار سال‌هاست محل مناقشه بین مردم و مسئولان است، اظهار کرد: در چند روز گذشته متوجه شده‌ایم 42 درصد مالکیت سیاسی و جغرافیایی دریاچه نمک (دریاچه قم) مربوط به استان اصفهان است.

* کارهای اصلاحی بر روی دریاچه نمک انجام نگیرد، با بحران انتشار نمک مواجه خواهیم شد

وی از لزوم ایجاد حساسیت ویژه‌بر روی دریاچه نمک برای مسئولان تصریح کرد و گفت: متأسفانه دریاچه قم وضعیت خوبی ندارد و درصورتی‌که کارهای اصلاحی اتفاق نیفتد در آینده‌ای نزدیک با بحران انتشار نمک از سطح دریاچه با کوچک‌ترین وزش باد خواهیم بود.

بیجندی خاطرنشان کرد: روزهای گردوغبار در قم، از دو روز در سال 65 به 105 روز در سال 95 رسیده که  با توجه به تخریب بیش از 40 هزار هکتار از عرصه‌های دشت مسئله، به بیابان تبدیل‌شده که به تبع آن به کانون گردوغبار تبدیل‌شده است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با تأکید بر اینکه هواشناسی تابع مرز نیست، افزود: بر اساس گزارش منابع طبیعی و آبخیزداری استان 29 درصد مساحت استان در معرض فرسایش خاکی است.

وی مدیریت و سازگاری را بهترین راهکار برای مواجه شدن با وضعیت‌های جوی اظهار و تأکید کرد: با وضعیت‌های جوی نمی‌توان مقابله کرد، باید قبول کنیم در منطقه خشک جهان قرارگرفته‌ایم، در اینجا است که لزوم مدیریت احساس می‌شود.

* عوامل موثر بر وقوع گرد و خاک

بیجندی وضعیت زمین، افزایش جمعیت و نیاز به منابع آب، خشک‌سالی را ازجمله عوامل مؤثر بر ایجاد گردوخاک عنوان کرد و گفت: به علت خشک‌سالی‌های مستمر و از بین رفتن رطوبت خاک، جدا شدن ذرات گردوخاک به‌راحتی انجام می‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به اقدام‌های مؤثر این اداره کل برای مدیریت برخورد با مسئله گردوخاک، اظهار کرد: همکاران ما در 24 ساعت شبانه‌روز دید افقی که عامل مهمی در سنجش میزان گردوغبار است را رصد و اطلاع‌رسانی می‌کنند.

* گردوخاک پدیده نوظهوری نیست

وی با بیان اینکه از سال 70 تا 92 گزارش 22 ساله فراوانی گردوغبار در کشور موجود است، تصریح کرد: پدیده گردوخاک پدیده نوظهوری نیست و در یک دهه گذشته شمال و شرق استان بیشتر متأثر از این وضعیت بوده است.

بیجندی بابیان اینکه استان اصفهان گسترده‌ترین شبکه هواشناسی در کشور دارد، گفت: پس از دید افقی، سمت و سرعت وزش باد نیز در پدیده گردوغبار تأثیرگذار است که مورد رصد کارشناسان هواشناسی قرار می‌گیرد.

* تداوم خشک‌سالی در استان اصفهان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به فعالیت‌های این اداره کل در پایش مستمر وضعیت خشک‌سالی در استان، اظهار کرد: عمدتاً شاهد تداوم خشک‌سالی در استان اصفهان هستیم که میزان آن خشک‌سالی شدید و بسیار شدید بوده است.

وی گفت: بر اساس مستندهای 84 ماه منتهی به خرداد 96 شاهد وقوع خشک‌سالی شدید در نواحی شرقی و شمالی استان اصفهان هستیم.

بیجندی خاطرنشان کرد: بر اساس توانمندی ماهواره‌ای هر نیم ساعت وضعیت گردوغبار را رصد و تصاویر آن را دریافت می‌کنیم، همچنین مجهز به سیستم‌های آنلاین و به روز پایش ذرات معلق هوا هستیم.

* صدور اطلاعیه هشداری پیش از وقوع گرد و خاک شدید به اداره های مربوطه

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان، بابیان اینکه در تاریخ 20 تیرماه به اداره‌های مربوطه هشدار وقوع گردوخاک شدید از 21 تا 23 تیرماه 96 را در اطلاعیه‌ای اعلام کردیم، گفت: این اطلاعیه بر اساس رصد و پایش قوی اداره کل هواشناسی در روزهای گذشته آن بوده است.

* لزوم راه‌اندازی سامانه یکپارچه پایش، پیش‌بینی، اطلاع‌رسانی و هشدار سریع

وی بابیان اینکه به علت کاهش بارش و استمرار شرایط خشک‌سالی، بسیاری از مناطق به کانون‌های بحران گردوخاک تبدیل‌شده‌اند، پیشنهاد داد: سامانه یکپارچه پایش، پیش‌بینی، اطلاع‌رسانی و هشدار سریع در استان اصفهان راه‌اندازی شود.

* استان اصفهان رتبه یازدهم کم‌بارشی کشور

نوید حاج بابایی، معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان، بابیان اینکه این استان، رتبه یازدهم کم‌بارشی کشور نسبت به بلندمدت را دارد، گفت: خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد از استان‌های رتبه برتر در این زمینه هستند.

وی از وضعیت بهتر استان در یک سال گذشته نسبت به بارش‌های سال ماقبل آن خبر داد و اظهار کرد: میانگین وزنی بارش استان تا روز گذشته برابر 138 میلی‌متر است که نسبت به بلندمدت 18 درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش داشته است.

* کاهش بارش نسبت به بلندمدت در بیشتر نقاط استان اصفهان

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به کاهش بارش نسبت به بلندمدت در اکثر نقاط استان، گفت: شهر اصفهان در بازه زمانی مهرماه 95 تا نهم مرداد 96، 91 میلی‌متر داشته است که نسبت به بلندمدت 27 درصد کاهش داشته است.

حاج بابایی بابیان اینکه خوانسار و گلپایگان بیشترین افزایش بارش در سال زراعی 95-96 را شاهد بوده است، اظهار کرد: نائین، اصفهان و ورزنه در همین بازه زمانی بارش‌های خوبی را دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه این افزایش بارشی که اتفاق افتاده نسبت به مدت مشابه در مناطق منابع آبی استان ما نیستند، گفت: این میزان فقط برای همان مناسب خود مفید به‌فایده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان، بابیان اینکه در شهرستان‌های غربی استان از ابتدای مهرماه 95 تا 9 مرداد 96 بارش‌های جاری افزایش داشته است، ادامه داد: میانگین دمای استان در تیرماه 96، 27.2 درجه سانتی گراد بوده است که نسبت به تیرماه 95 یک درجه سانتی گراد خنک‌تر شده است.

حاج بابایی بابیان اینکه خردادماه گرم‌ترین ماه استان اصفهان بوده است، گفت: این میانگین نسبت به مقایسه با بلندمدت آن 1.5 درجه سانتی گراد گرم‌تر بوده است.

وی بابیان اینکه خشک‌سالی موضوع بسیار بااهمیتی است، اظهار کرد: ازلحاظ پراکنش مکانی، 95 درصد مساحت استان درگیر خشک‌سالی درازمدت است.

* استمرار خشک‌سالی به مدت 17 سال پیاپی در استان اصفهان

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان از استمرار خشک‌سالی به مدت 17 سال پیاپی در استان اصفهان خبر داد و گفت: در سال جاری شاهد شکل‌گیری و تقویت الگوهای زودرس تابستانه بودیم.

حاج بابایی پیش‌بینی کرد: از اواسط تابستان روند افزایش دمای استان تعدیل‌یافته و حدود نرمال یا نیم درجه سانتی گراد بیشتر از نرمال خواهد بود.

* از اواسط آبان ماه بارش‌های پاییزی در استان شروع می‌شود

وی تصریح کرد: بر همین اساس پیش‌بینی می‌کنیم از اواسط آبان ماه بارش‌های پاییزی در استان شروع شود که مطابق باحالت نرمال منطقه است.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان تأکید کرد: بارش‌های مورد انتظار در فصل پاییز در سرچشمه‌های زاینده‌رود مناسب خواهد بود ولی کمبود منابع آبی را جبران نخواهد کرد.

حاج بابایی تصریح کرد: باید مدیریت جدی منابع آبی را به‌عنوان اولویت مهم در استان در نظر گرفت.

وی با اشاره به وضعیت‌های اقلیمی، گفت: در چند دهه آینده وضعیت خوبی را برای خاتمه خشک‌سالی در استان مشاهده نمی‌کنیم.

انتهای پیام/ پ