70155
۰۷:۳۸ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۱۴

زیر پوست ورزش شهر؛

به نام ورزش، به کام بی قید و بندها/ رشد تصاعدی کلاس های زیرزمینی مختلط در سایه بی توجهی مسئولان

به نظر می رسد حجم کلاس های مختلط با سیر صعودی درحال افزایش است و اگر نسبت به مقابله با آن چاره ای از سوی مسئولان امر اندیشیده نشود، به یک اپیدمی منجر می شود که مقابله با آن ها را نیز مشکل خواهد کرد.

صاحب نیوز؛ ورزش یکی از نیازهای هر جامعه است که بالطبع با رشد زندگی ماشینی و مدرن امروزی به ویژه در کلان شهرها، لزوم آن و فرهنگ سازی برای توجه بیشتر به ورزش، بیش از پیش احساس می شود.

اما برخلاف گذشته که ورزش نوعی حرکت برای ترویج روحیه پهلوانی، تواضع و کنترل امیال انسانی در کنار حفظ سلامت و افزایش قوای تن بود، امروز با ترویج ورزش به سبک های وارداتی، روحیه قهرمانی، برتری و افزایش امیال و در برخی مواقع حتی ضرر به سلامتی برای رسیدن به ورزش حرفه ای ترویج می شود. با این وجود و تمام آسیب هایی که ترویج این نوع ورزش برای روان انسان ها دارد، اما لزوم آن در شرایط فعلی و رشد چشم گیر بیماری های غیرواگیر، چاقی و تنبلی جسم موجب شده که هم متخصصان امر سلامت جسم و هم مسئولان و حتی علمای دینی به این امر توصیه کنند.

البته توصیه مسئولان و متخصصان بر ورزش های همگانی و رشد روحیه جمعی در کنار پرداختن به سلامت جسم است که در صورت تحقق آمار بیماری های مرتبط با زندگی مدرن زده امروزی را به شدت کاهش داده و به دنبال آن هزینه های درمانی سنگین این بیماری ها را از سبد خانوارها حذف می کند.

اما برخی اتفاقات که در سال های گذشته در این ورزش های همگانی رخ داده، به نوعی همانند سمی بوده که بدن این سبک از ورزش تزریق شده و اگر جلوی آن گرفته نشود کل ارگانیزم را مسموم کرده و آن عامل ترویج سلامتی، یک ابزار انحطاط می سازد.

مشکلاتی که در سال های اخیر با ورزش های همگانی همراه بوده در دو زمینه قابل بحث است؛ مشکل اول ترویج نوعی ورزش های موسیقی محور به سبک رقص های غربی است که یکی از معروف ترین مدل های آن با نام زومبا در ایران مشهور است. این ورزش ها که در ایران زیرمجموعه ورزش های ایروبیک فعالیت می کردند تا چندی پیش  دارای مجوزهای رسمی از فدراسیون ورزش های همگانی بوده و آزادانه موسیقی و رقص را همگام در کشور پیش می بردند و حتی در سطح کشور مسابقات نیز برگزار می کردند. ترویج این نوع ورزش ها که یکی از سیاست های وزرات خارجه آمریکا نیز است به شدت در سال های اخیر رونق گرفته است که شاید دستور جلوگیری از برگزاری کلاس های آن بتواند قدری از ترویج آن در جامعه بکاهد.

اما زمینه دیگری که مورد بحث است، وجود برخی اختلاط ها در ورزش های های همگانی است؛ با وجود ممنوعیت هایی که در قوانین رسمی فدراسیون های ورزشی ایران وجود دارد، وجود اختلاط در ورزش های مختلف به صورت های متعدد مشاهده شده است.

یکی از مسئولان ورزشی اصفهان که نخواست نامش فاش شود در گفت و گویی با خبرنگار ما با بیان اینکه برگزاری مسابقات رسمی در سطح استان با اختلاط همراه نیست، اذعان کرد: اما با وجود ممنوعیت اختلاط در قوانین رسمی کشور و شرع در زمینه های های ورزشی متاسفانه شاهد برگزاری اردوهای مختلط و تمرین های مختلط تیم ها در برخی از رشته ها در سال های اخیر بوده ایم که آمار آن نیز به شدت در حال افزایش است.

وی ادامه داد: این اختلاط در تمرین ها و اردوها به ویژه در اردوهای خارج از شهر و استان مشاهده می شود و در بسیاری از اردوها محل برگزاری اردوها مشابه است.

این مسئول یکی از دیگر زمینه های اختلاط در زمینه های ورزشی را مراسم های افتتاح و اختتامیه های ورزشی دانست و گفت: با وجود اینکه ورزش های بانوان باید در حضور خود بانوان و بدون حضور آقایان برگزار شود، اما در افتتاحیه ها و اختتامیه ها، آقایان به راحتی رفت و آمد می کنند.

وی با بیان اینکه مراسم های ورزشی از این دست با حرکت های نمایشی ورزشکاران زن همراه است، خاطرنشان کرد: انجام این حرکت ها در حضور مردان از نظر قانونی مشکل دارد، اما دیده شده که در برخی از مراسم های افتتاحیه، این حرکات با حضور مسئولان ورزشی استانی انجام شده و مسئول نیز هیچ تذکری در این زمینه نداده است.

اما بحث اختلاط در ورزش ها تنها در این زمینه محدود نمی شود و این اقدامات خلاف عرف تنها از منظر رسمی و به اصطلاح در معرض دید عموم انجام می شود؛ خبرهای واصله به صاحب نیوز حاکی از برگزاری برخی کلاس های ورزش مختلط به صورت زیرزمینی در سطح شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان دارد، برپایی این کلاس ها اگرچه هنوز به شیوه زیرزمینی بوده، اما یک گشت زنی ساده در شهر می تواند هر مخاطبی را به سمت محل برگزاری آن ها هدایت کند و کم کم از این عمل خلاف عرف، قانون و شرع قبح زدایی کند.

بنابر اخبار واصله حجم این نوع کلاس ها با سیر صعودی درحال افزایش است و اگر نسبت به مقابله با آن چاره ای از سوی مسئولان امر دیده نشود، به یک اپیدمی منجر می شود.

شهر و استان اصفهان با وجود این که یکی از توسعه یافته ترین و بزرگ ترین مراکز جمعیتی کشور محسوب می شود، هنوز هم از ساختار سنتی برخوردار است که نوع پوشش اکثریت جامعه؛ حضور در مراسم های مذهبی و سنتی و نوع سبک زندگی مردم تصدیقی بر این امر بشمار می رود، اما اگر با این جریان خزنده ضدفرهنگی به درستی برخورد نشود؛ کم کم با عادی سازی این نوع حرکات شاهد رشد آن ها در جامعه و تغییر فرهنگ اصیل اصفهان خواهیم بود.

گزارش از عارف نصر

انتهای پیام/ گ