entekhab-shahrdar
۱۱:۰۲ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۱

منتخب شورای پنجم آران و بیدگل:

زمان آغاز به کار شوراها رسمی نشده است/ احتمال تعیین سرپرست برای شهرداری آران و بیدگل

کمال بلالی منتخب شورای پنجم آران و بیدگل، با بیان این که هنوز تاریخی قطعی برای شروع کار شورای پنجم اعلام نشده است، در مورد گزینه‌های شهرداری توضیحاتی داده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ انتخابات شوراها، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت ماه برگزار و چهره منتخبان مردم برای حضور در شوراهای اسلامی شهر و روستا مشخص شد.

در آران و بیدگل نیز انتخاباتی پرشور برگزار و در نهایت هفت نفر به عنوان اعضای منتخب شورای پنجم معرفی شدند. با این حال قرار شد در قالب توافقی که گروه های موسوم به «معتمدان» آران و بیدگل اتخاذ کرده بودند، ترکیب شورا به صورت چهار به سه نهایی شود.

در این گفتگو در آستانه آغاز به کار رسمی شورای پنجم، خطب شکن با کمال بلالی، یکی از منتخبان مردم آران و بیدگل در مورد مسائل مهم پیش روی این شورا به گفت و گو نشسته است. وی با بیان این که هنوز تاریخی قطعی برای شروع کار شورای پنجم اعلام نشده است، در مورد گزینه های شهرداری توضیحاتی داده است.

*****

شورای پنجم چه زمانی کار خود را آغاز خواهد کرد؟

هنوز تاریخی رسمی برای آغاز به کار این شورا اعلام نشده است. البته تاریخ هایی اعلام شده، ولی هیچ کدام به صورت رسمی ابلاغ نشده است.

گویا در هفته های گذشته منتخبان شورا نشست هایی برگزار کرده‌اند. در این نشست ها در مورد چه مسائلی صحبت شده است؟

در هفته های گذشته جلسه هایی با حضور منتخبان شورا برگزار شده است. در این جلسات برخی مسئولان شهرستان، از جمله امام جمعه نیز حضور داشته اند. علاوه بر آن مشورت هایی با بزرگان هر دو منطقه صورت گرفته و تصمیماتی اتخاذ شده است.

از جمله موارد مطرح شده، تصمیم در مورد انتخاب شهردار و چگونگی اجرای ساز و کار تفاهم معتمدان بوده است. همچنین نظرات و برنامه های منتخبان ارائه و برنامه ریزی‌هایی انجام شده است.

جلسه غیررسمی منتخبان شورای شهر آران و بیدگل

جلسه غیررسمی منتخبان شورای شهر آران و بیدگل

تصمیمی که برای ایجاد ترکیب چهار به سه در نظر گرفته شده است، پا بر جا خواهد بود؟

اراده بر تشکیل شورا با همین ترکیب است و جلساتی که تشکیل شده، به همین صورت انجام شده است.

انتخاب شهردار چه زمانی نهایی می‌شود؟

در جلسات انجام شده، گزینه هایی معرفی شده‌اند، حتی از برخی از این گزینه برنامه هایی دریافت شده است، برخی نیز از پذیرش این مسئولیت عذرخواهی کرده‌اند.

در مجموع ما ملاک هایی را برای انتخاب شهردار در نظر داریم و بر اساس آن در حال جمع بندی هستیم، ولی در مورد زمان معرفی نام شهردار نمی توان اظهارنظری صورت داد، زیرا فرایند انتخاب شهردار که شامل ارسال نام به استانداری و تایید نهایی اوست، زمان بر است.

این احتمال وجود دارد فردی از نیروهای شهرداری به عنوان سرپرست منصوب شود تا در زمان طی شدن فرایندهای اداری و انتخاب شهردار وظیفه اداره امور شهرداری را بر عهده داشته باشد.

برخی منابع از نهایی شدن انتخاب رضا رمضانی به عنوان شهردار خبر داده‌اند. آیا این موضوع صحت دارد؟

دکتر رمضانی از گزینه های شاخص و جدی برای این پست است. با این حال برای انتخاب شهردار باید مسائل دیگری مانند شرایط احراز پست، مسائل سیاسی شهر و شرایط بومی منطقه در کنار برخی موضوعات دیگر در نظر گرفته شود. باید بگویم در مورد انتخاب شهردار، هنوز چیزی قطعی نشده است.

آیا در مورد ریاست شورا تصمیمی گرفته شده است؟

ریاست شورا طبق قانون در ابتدا بر عهده آقای محمد یوسفیان خواهد بود و ایشان به عنوان رئیس سنی محسوب خواهد شد. در مورد رئیس سالانه هم با توجه به مفاد شورای ائتلافی، باید به صورت دو ساله از هر منطقه یک رئیس انتخاب شود.

قید دیگری هم هست: در زمان تصدی شهرداری از سوی فردی از یک منطقه، مسئول مالی باید از منطقه دیگر باشد. هم اکنون در حال تصمیم گیری در مورد نحوه عملی کردن مفاد توافق هستیم. سوالاتی در این راه مطرح است، مثل این که آیا رئیس به صورت دو سال متوالی انتخاب شود یا تصدی این پست یک ساله باشد…

شایعه ایرادهای شورای نگهبان به توافق معتمدان و تشکیل شورای چهار به سه واقعیت دارد؟

هنوز اصل انصراف و استعفای اعضا نهایی نشده است، بنابراین احتمال ورود شورای نگهبان بسیار ضعیف است. بر فرض اگر این استعفاها هم صورت گیرد، از آن جا که منتخبان با رضایت خود دست به این کار زده‌اند، فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشد.

در پایان اگر نکته ای هست، بفرمایید.

بنده باید به عنوان یکی از منتخبان شورا، به مردم اطمینان دهم منتخبان در راه خدمت و جلب رضایت آنان در تلاش هستند و تمام توان خود را به کار خواهند گرفت تا بهترین تصمیمات را در مسیر پیشرفت شهر اتخاذ کنند.

انتهای پیام/ خطب شکن/ م.ت