داستانپور
۰۸:۱۲ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

حجت الاسلام داستانپور عنوان کرد:

لزوم درک صحیح از فرهنگ ایثار و شهادت/ شیپور «جنگ فرهنگی» مدتهاست نواخته شده است

حجت الاسلام داستانپور گفت: شهادت اگرچه زیباترین اتفاق است اما فقط یک اتفاق نیست بلکه یک جریان و سبک زندگی است و کسانی که به این سبک زندگی کنند، چه کشته شوند یا نشوند شهید هستند.

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام محمد داستانپور از فعالان و مشاوران فرهنگی و دینی، شب گذشته در مراسم یادواره شهدای گمنام مدفون در مسجد جامع سپاهان شهر اصفهان، در تبیین فرهنگ ایثار و شهادت اظهار کرد: شهید باکری همیشه به بچه های گردان توصیه می کرد که از خدا بخواهند تا شهادت را نصیبشان کند، این یک دعای خوب است و در آن شکی نیست اما شهید باکری برای این صحبت خود دلیلی خاص داشت.

وی ادامه داد: به عقیده شهید باکری انسان ها بعد از جنگ سه دسته می شوند؛ یک دسته کسانی هستند که خط مقدم و بچه های جبهه و جنگ و شب عملیات را فراموش می کنند و دنیا طلب می شوند.

این فعال و محقق فرهنگی با اشاره به این دسته از انسان های فراموش‌کار و دنیا طلب گفت: گاهی می بینید کسی را که در زمان جنگ جانش را کف دستش گرفته بود اما حالا گوشی موبایلش را در دست گرفته و می خواهد با خانم فلانی سلفی بگیرد.

وی ادامه داد: گروه دوم کسانی هستند که دغدغه های جبهه و جنگ برایشان باقی می مانند و آن ها را فراموش نمی کنند اما خانه نشین می شوند.

به گفته داستانپور و به نقل از شهید باکری، گروه سوم کسانی هستند که از این جهاد و کارهای خیرشان پشیمان می شوند.

به اعتقاد این فعال و محقق فرهنگی، این سه دسته از افراد معنی شهادت و جبهه را درست نفهمیده اند.

وی با اشاره به شور جوانان برای حضور در جبهه های مقاومت گفت: جوانان زیادی از من می پرسند که راهی سراغ ندارید تا ما هم مدافع حرم شویم؟ می ترسم این جوانان از آن دسته باشند که جنگ و شهادت را درست نفهمیده اند؛ اینان باید بدانند که وظیفه اصلی چیست، اکنون نیازی نیست عموم مردم برای دفاع از حرم بروند.

شهادت یک اتفاق نیست

داستانپور تصریح کرد: به دو شیوه می شود به شهادت نگاه کرد، بعضی ها شهادت را یک اتفاق می دانند؛ این اتفاق یعنی اینکه به طور مثال یک تیر به پیشانی شخص بخورد، درست است که این فیض بزرگی است ولی شهادت فقط این نیست.

پایه‌گذار مجموعه فرهنگی مذهبی فانوس، در تعریف فرهنگ شهادت گفت: بعضی ها شهادت را نه فقط یک اتفاق بلکه آن را به صورت یک جریان و سبک زندگی می دانند و کسانی که در مسیر این سبک زندگی شهدایی باشند، چه کشته شوند یا نشوند شهید هستند.

حجت الاسلام داستانپور تصریح کرد: آنهایی که شهادت را یک جریان و سلوک می دانند اگر شهید بشوند، امام زمان (عج) بعد از ظهور آنها را می خواهد تا ادامه عمرشان را در حکومت امام زمان (عج) زندگی کنند و شهید محسن حججی نیز در وصیت خود آرزو کرده تا یک مرتبه قبل از ظهور امام زمان (عج) و مرتبه دیگر بعد از ظهور آقا شهید شود.

داستانپور با بیان اینکه علاوه بر این سه دسته انسان هایی که شهید باکری معرفی کرده دسته دیگری نیز از انسان ها وجود دارد، گفت: چهارمین دسته از انسان ها چون جنگ و شهادت را درست فهمیده اند، با اتمام جنگ سخت نظامی متوجه می شوند که جبهه جنگ تغییر کرده و نه اینکه جنگ تمام شده است؛ اذن امام و اذن ولی امر هنوز هست، اذن جهاد فرهنگی است تا در صحنه و کارزار فرهنگی وارد شوند.

شیپور جنگ نواخته شده است

وی با تاکید بر اینکه جنگ فرهنگی بسیار پیچیده تر از جنگ سخت نظامی است، به نقل از شهید چمران گفت: هنگامی که شیپور جنگ نواخته شود، شناختن مرد از نامرد آسان می گردد، پس ای شیپورچی بنواز؛ اکنون شیپور جنگ فرهنگی مدت هاست نواخته شده است.

داستانپور تصریح کرد: جنگ نظامی گوشه ای از جهان است اما جنگ فرهنگی تمام دنیا را در بر می گیرد.

این فعال فرهنگی در ادامه گفت: کسانی می توانند در صحنه و جبهه ی این جنگ نرم بایستند که مفهوم جنگ و شهادت را درست فهمیده باشند.

داستانپور تاکید کرد: شهادت یک اتفاق نیست اگر چه زیبا ترین اتفاق شهید شدن است؛ شهادت یک جریان، یک سلوک و یک سبک زندگی است.

پایه‌گذار مجموعه فرهنگی مذهبی فانوس با تاکید بر حضور هرچه بیشتر جوانان در جنگ نرم، انتقاد کرد: چرا اسم شهادت و جنگ که می آید جوانان داوطلب بسیاری داریم اما در جبهه جنگ فرهنگی اینقدر کمبود نیرو داریم، کجای کار اشکال دارد؟

به گفته داستانپور رهبر معظم انقلاب به یکی از فرمانده ها پیام داده بودند که به جوانان حزب الهی بگویید اینقدر دنبال راه های غیر قانونی برای رفتن به جبهه مقاومت نباشند، آنها وظیفه دیگری دارند.

این فعال و محقق فرهنگی گفت: یادواره شهدا گرفتن خیلی خوب است اما اصل این است که برخلاف سبک و سلوک شهدا عمل نکنیم.

شهادت تمام شدنی نیست

حجت الاسلام داستانپور گفت: اگر بدانیم و بفهمیم که شهادت یک جریان است متوجه خواهیم شد که با تمام شدن جنگ نیز شهادت تمام نشده و فقط جبهه جنگی تغییر کرده است.

انتهای پیام/ اصفهان بیدار/ پ