139512212342296010248534
۱۱:۵۱ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران:

منشا ریزگردهای آران و بیدگل خارجی نیست/ آران و بیدگل «مرکز تحقیقات بیابان» در کشور

شفیعی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل، گفت: ممکن است ریزگردهای استان‌های مرزی منشا خارجی داشته باشد، ولی با توجه به موقعیت شهرستان که در مرکز کشور قرار دارد، بعید از منشا ریزگردهای آن خارجی باشد.

به گزارش صاحب نیوز؛ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل در گفتگویی با بیان این که منشا ریزگردهای شهرستان در خارج از کشور نیست اظهار کرد: ممکن است ریزگردهای استان‌های مرزی منشا خارجی داشته باشد، ولی با توجه به موقعیت شهرستان که در مرکز کشور قرار دارد، بعید است منشا ریزگردهای آن خارجی باشد.

رضا شفیعی اجرای طرح‌های نوین بیابان زدایی برای رفع این مشکل را یادآور شد و تصریح کرد: مالچ‌های جدیدی که بدون استفاده از نفت تولید می شود و با طبیعت سازگار است، جایگزین شیوه‌های قدیمی مالچ‌پاشی شده است.

وی اضافه کرد: میزان مصرف مالچ نفتی در هر هکتار ۱۰ تن است، در حالی که نزدیک پنج تن از این ماده جدید توان ایجاد پوشش برای یک هکتار را دارد.

شفیعی با اشاره به این که چندین شرکت در مناطق اطراف روستای فخره به انجام مراحل تحقیقاتی مربوط به طرح‌های نوین مالچ پاشی اقدام کرده اند خاطرنشان کرد: آران و بیدگل یکی از مراکز مهم اجرای طرح‌های آزمایشی بیابان زدایی است.

وی اضافه کرد: با توجه به اقلیم کویری شهرستان دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کاشان می تواند در آران و بیدگل مستقر شود و از امکانات بسیار خوب تحقیقاتی آن بهره ببرد.

شفیعی عنوان کرد: حتی پیشنهادی به سازمان جنگل ها و مراتع ارائه شد که آران و بیدگل به مرکز آموزش بیابان برای کل کشور تبدیل شود.

انتهای پیام/ خطب شکن/ گ.ف