ID
۰۸:۱۸ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۳

صاحب‌نیوز گزارش می‌دهد؛

ابهام و تعویق در ابلاغ یک حکم/ اصفهان؛ همچنان بدون شهردار!

تعویق ابلاغ حکم قدرت الله نوروزی به‌عنوان شهردار اصفهان از سوی وزارت کشور ظاهراً به چالش و کشمکشی بین اعضای شورای شهر و دیگر مقام‌های مسئول شده است.

به گزارش صاحب‌نیوز، ابلاغ حکم «قدرت الله نوروزی» به عنوان شهردار اصفهان ظاهراً به چالش و کشمکشی بین اعضای شورای شهر و دیگر مقام‌های مسئول شده است به طوری که گاه و بیگاه در صحن علنی یا گفتگوی فلان عضو شورا تذکرهایی به وزارت کشور یا دیگر مسئولان داده می‌شود.

قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اول خردادماه سال 1375 با 95 ماده، 51 تبصره و 136 بند به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که طبق آن به منظور پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم و نظارت بر امور روستا، بخش، شهر و شهرک، شوراهایی به نام شورای اسلامی روستا، بخش، شهر و شهرک بر اساس مقررات این قانون تشکیل می‌شود.

‌بر اساس ماده 71 این قانون شورای اسلامی شهر موظف به انتخاب شهردار برای مدت چهار سال است که آن‌ها باید بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام کنند، ضمن اینکه طبق تبصره 3 همین ماده نصب شهرداران در شهرها با جمعیت بیشتر از دویست هزار نفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد.

دوم شهریورماه، علیرضا نصر اصفهانی نائب رییس شورای شهر اصفهان در اولین روز پس از مراسم تحلیف در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تعیین سرپرست شهرداری تا رسیدن ابلاغ رسمی شهردار از سوی وزارت کشور و رأی‌گیری رسمی برای انتخاب شهردار در اولین صحن علنی دوره جدید شورا انجام خواهد گرفت.

* ابراز نگرانی عضو شورا

چهارم شهریورماه، مهدی جمالی نژاد سرپرست و قدرت الله نوروزی با اکثریت آراء اعضای شورای شهر به صورت رسمی به عنوان شهردار منتخب اصفهان انتخاب شد، در همین جلسه بود که مهدی مقدری عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان خطاب به معین رییس شورا گفت: چون معلوم نیست که وزارت کشور حکم شهرداران را چه موقع ابلاغ کند ممکن است حکم شهرداری یزد برای جمالی نژاد زودتر ابلاغ شود و ما نیز مجبور به انتخاب سرپرست دیگری باشیم که معین رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در مقام پاسخ به این ابراز نگرانی عضو شورا، گفت: سرپرست پست سازمانی ندارد و در صورت ابلاغ حکم شهرداری یزد برای جمالی نژاد، وی با حفظ سمت شهردار اصفهان خواهد بود.

پس از این جلسه بود که اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در گفتگوهای مختلف با رسانه های متعدد از ابلاغ حکم شهردار منتخب در روزهای آینده خبر می دادند، یکی چند روز آینده، یکی هفته آینده، یکی پس از تعطیلات عید غدیر و هر بار تاریخ جدیدی اعلام می‌شد.

* تذکر به وزارت کشور از سوی عضو شورای شهر!

دوازدهم شهریورماه، در سومین صحن علنی شورا (اولین صحنی که اعضای شورای دوره پنجم به صورت رسمی اقدام به نطق و تذکر کردند) مهدی مقدری، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در تذکری خطاب به وزارت کشور، گفت: با توجه به اینکه قدرت الله نوروزی با آرای کامل اعضای شورای شهر انتخاب شده است وزیر کشور به خواسته مردم و نمایندگان مردم در شورا توجه و حکم شهردار این شهر را ابلاغ کند.

* اعلان نسبی زمان تکریم و معارفه شهردار اصفهان

بیست و ششم شهریورماه، با وجود عدم صدور ابلاغ حکم شهردار منتخب اصفهان از سوی وزارت کشور بود که علیرضا نصر اصفهانی نائب رییس شورا در پنجمین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص برگزاری مراسم تودیع و معارفه شهردار اصفهان گفت: پس از ابلاغ حکم شهردار اصفهان، در روزهای آینده شاهد مراسم تودیع و معارفه وی نیز خواهیم بود.

* تذکر به مقامات استانی و کشور به منظور برون‌رفت از بلاتکلیفی شهرداری اصفهان

دوم مهرماه،  پس از گذشت یک ماه از انتخاب شهردار اصفهان امیر احمد زندآور عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر در ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با تذکر به مقامات استانی و کشور به منظور برون‌رفت از بلاتکلیفی شهرداری اصفهان و انتخاب شهر اصفهان و سیر مراحل صدور اظهار کرد: با توجه به اینکه از تاریخ اول شهریورماه جاری بیش از یک ماه از شروع به کار شورای اسلامی شهر گذشته و شورا وظیفه قانونی خود را در انتخاب شهردار به‌موقع انجام داده و صدور حکم تاکنون انجام‌نشده و کلان‌شهری مانند اصفهان با شرایط خاص و ویژه خود دچار چالش‌ها و لطمه هایی در زمینه‌های مختلف امور شهری شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع مسئولان ذی‌ربط (وزارت خانه) و سایر متولیان امر باید هر چه سریع‌تر به موضوع رسیدگی و تعیین تکلیف کنند و مدیریت شهری و شهروندان را از بلاتکلیفی نجات بدهند.

* ظرف چند روز آینده تکلیف حکم شهردار اصفهان مشخص می‌شود

دوم مهرماه، در حاشیه مراسمی، خبرنگار صاحب‌نیوز در گفتگوی کوتاه با استاندار اصفهان پیگیر آخرین وضعیت ابلاغ حکم شهردار اصفهان شد که رسول زرگرپور در این رابطه تصریح کرد: وظیفه خود را تا آنجایی که بر عهده ما بود انجام داده‌ایم.

مدیر ارشد اجرایی استان با بیان اینکه مدارک شهردار منتخب کلان‌شهر اصفهان را برای صدور حکم در موعد خودش تکمیل کردیم، خاطرنشان کرد: البته در مرحله اول که مدارک به دست ما رسید دارای نقصان بود و چند روزی تا تکمیل شدن زمان برد.

زرگرپور ادامه داد: پس از تکمیل مدارک آن‌ها را ارسال کردیم و حتی از زمان ارسال به‌طور تقریب هرروز پیگیر رفع سریع‌تر این مشکل (صدور ابلاغ حکم شهردار منتخب اصفهان از سوی وزارت کشور) هستم.

وی در خصوص اینکه آیا دقیقاً مشخص هست چه زمان این ابلاغ صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: (وزارت کشور) تا مدتی منتظر استعلام بوده‌اند و امیدوار هستیم ظرف چند روز آینده تکلیف این مسئله مشخص شود.

حال با این اظهارنظر بالاترین مسئول اجرایی و نماینده دولت در استان باید منتظر ماند و دید که آیا حکم شهردار منتخب اصفهان ابلاغ خواهد شد یا بازهم این مسئله به تعویق می‌افتد؟

انتهای پیام/ گ