saeedi
۱۱:۰۵ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۸

نماینده مبارکه در مجلس:

تحولات منطقه کفه ترازو را به سمت ایران سنگین کرده است/ کم‌توجهی به «دیپلماسی اقتصادی» نقطه ضعف دولت یازدهم بود

نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی، بابیان اینکه یکی از نقاط ضعف سیاست خارجی دولت یازدهم، کم‌توجهی به دیپلماسی اقتصادی بود، گفت: سفر وزیر خارجه به قطر از بعد سیاسی و اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

به گزارش صاحب نیوز؛ زهرا سعیدی در گفت‌وگویی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به کشورهای عمان و قطر تصریح کرد: سفر دکتر ظریف به عمان و بعد از آن به قطر که در واقع از اولین سفرهای رسمی رییس دستگاه دیپلماسی ایران در دولت دوازدهم بود از لحاظ سیاسی و اقتصادی اهمیت بسیار زیادی دارد.

نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه تحولات منطقه و تحریم قطر توسط عربستان و امارات و برخی دیگر کشورها، باعث گرایش حاکمان این کشور به سمت ایران شد، گفت: قطری‌ها با بیشتر درخواست‌های عربستان و حامیانش از جمله کاهش سطح روابط با ایران مخالفت کرده‌اند و همه این تحولات به‌نوعی کفه ترازو را به سمت ایران سنگین کرده است.

وی افزود: باید از این فرصت پیش‌آمده برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشور بهره برد و در حل مشکلات منطقه‌ای که به گفته وزیر خارجه هیچ‌کدام راه‌حل نظامی ندارد، تأثیر گذار باشیم.

سعیدی با تأکید بر اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی تعامل و همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان و کشورهای منطقه است، اظهار کرد: شرایط امروز بهترین فرصت برای حضور تأثیرگذار ایران در حل اختلافات و درگیری‌های منطقه‌ای به‌عنوان یک کشور بزرگ و قدرتمند است.

وی اضافه کرد: از طرفی این سفر پیام‌های مهمی برای رژیم آل سعود دارد، رژیمی که این روزها ردپایش را در بیشتر مناقشات و درگیری‌های منطقه‌ای اعم از یمن، عراق و سوریه می‌بینیم و حاکمان سعودی متوجه شکست سیاست‌های خصمانه خود خواهند شد.

نماینده مبارکه در مجلس بابیان اینکه از بعد اقتصادی نیز، تحریم قطر فرصت بزرگی برای جمهوری اسلامی است که روابط تجاری خود را با این کشور عمدتاً واردکننده گسترش دهد و راه برای حضور بخش خصوصی باز شود، خاطرنشان کرد: ایران به‌ویژه تجار نباید بازار قطر را در این شرایط از دست بدهند و از دیگر کشورها ازجمله ترکیه عقب بمانند.

وی ادامه داد: گشایش‌های هرچند اندک بعد از برجام ایجادشده، می‌طلبد که روابط تجاری خود را با کشورهای همسایه افزایش دهیم و این سفر در این رابطه نیز دارای اهمیت است.

سعیدی با بیان اینکه ازجمله نقاط ضعف دستگاه سیاست خارجی در دولت یازدهم، کم‌توجهی به دیپلماسی اقتصادی بود، عنوان کرد: با توجه به برنامه‌های آقای ظریف که در مجلس ارائه شد، امیدواریم کم‌کاری‌ها در این دولت جبران شود.

انتهای پیام// گ.ف