آخوندی 3
۱۱:۲۶ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰

آخوندی در بازدید از پیاده‌ راه‌سازی چهارباغ مطرح کرد:

اصفهان الگویی برای احیای تمدن ایران و بازآفرینی شهری است

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اصفهان یکی از شهر‌های نمونه تمدن ایرانشهری است، گفت: اصفهان برای احیای تمدن ایران و بازآفرینی شهری یکی از شهرهای مطرح است که می‌تواند الگوی تمام شهرهای کشور باشد.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از پروژه پیاده راه‌سازی چهارباغ اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اصفهان یکی از شهر‌های نمونه تمدن ایرانشهری است، این شهر آثار دوره سلجوقیه، صفویه و حتی قاجاریه را در خود جای‌داده است به همین خاطر برای احیای تمدن ایران و بازآفرینی شهری یکی از شهرهای مطرح است که می‌تواند الگوی تمام شهرهای کشور باشد.

وی با بیان اینکه اتفاق‌های خوبی برای حفظ بازارهای اصفهان رخ‌داده است، گفت: از میدان امام علی(ع) تا میدان امام (ره) اصفهان یک محور تاریخی موردبازسازی قرارگرفته است، همچنین بازسازی محور چهارباغ یک کار بسیار ارزشمند است.

آخوندی در مورد ارزشمندی این اقدام، توضیح داد: ازاین‌منظر که هم یادآور آثار تاریخی و تمدن ایران است و هم می‌تواند بازندگی مدرن و امروزی سازگار باشد، به همین دلیل این اقدامات را بازآفرینی‌ می‌نامیم چراکه شاهد خلق مجدد اصفهان هستیم چراکه در آن اصفهان با شرایط جدید ولی با یاد گذشته و تداوم تاریخ گذشته بازآفرینی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با تصریح اینکه این اقدامات فراتر از اقدام‌های محلی است، گفت: این اقدامات می‌تواند در حوزه‌های فرهنگی و شهری می‌تواند الگویی برای توسعه آینده شهرهای ایران باشد به همین منظور این کارها به‌شدت موردحمایت وزارتخانه راه و شهرسازی و دولت است.

وی بازآفرینی شهری، احیای بافت‌های تاریخی و بافت‌های فرسوده را اصلی‌ترین سیاست وزارت راه و شهرسازی در دوره جدید عنوان کرد و افزود: در محور چهارباغ اصفهان تخریب‌های گسترده‌ای را شاهد بودیم که در واقع آثار تاریخی تخریب‌شده و تبدیل به یک سری مکان‌های تجاری و اداری کم‌ارزش شده است که بسیار فاقد هرگونه ارزش تاریخی است و نمی‌تواند برای کل شهر ارزش‌افزوده ایجاد کند.

آخوندی با تأکید به بازآفرینی شهری، گفت: این اقدام‌ها نه‌تنها برای مردم محلی مفید است بلکه می‌تواند جاذبه‌ای برای ورود گردشگران از سراسر جهان شود و می‌تواند منبع تولید ثروتی برای تمام شهروندان اصفهانی باشد درحالی‌که وقتی یک قطعه زمین در این اطراف تخریب و یک بنای تجاری ایجاد می‌شود هرچند ممکن است چندنفری سود ببرند ولی درنهایت ارزش‌افزوده‌ای برای کل شهر در پی نخواهد داشت.

وزیر راه شهرسازی تصریح کرد: از اقدام‌های بازآفرینی در محورهای تاریخی که می‌تواند خلق ارزش‌افزوده برای تمامی شهروندان و حتی تمامی مردم ایران بکند بسیار خرسند هستیم و حمایت انجام می‌دهیم.

انتهای پیام/ پ