سهام+عدالت
۱۶:۱۸ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی:

طرح دولت در خصوص سهام عدالت موجب انصراف اقشار ضعیف جامعه می شود

حاجیان کارشناس مسائل سیاسی گفت: دولت در اجرای طرح سهام عدالت نیمی از اقشار جامعه را در نظر نمی گیرد و لذا اقشار ضعیف مجبور به انصراف از دریافت سهام عدالت می شوند.

به گزارش صاحب نیوز؛ کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه سهام عدالت جزئی از طرح های دولت نهم و دهم برای کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه بود، گفت: در اصل 44 قانون اساسی آمده است که سهام دولتی را به مردم واگزار و آنها را شریک در سهام شرکت ها کنیم تا همه با هر توانی بتوانند در این سود مشارکت داشته و کمکی به اقشار ضعیف جامعه باشد.

محسن حاجیان با بیان اینکه نظر اصلی در سهام عدالت، تقسیم سهام به صورت عادلانه در بین مردم بود تا به نوعی اقتصاد به مردم سپرده شود، اظهار کرد: در این رابطه سعی شد تا سهام شرکت ها با تخفیف و به صورت اقساطی به مردم واگزار شود ولی چون مردم پولی برای خرید نداشتند، برای پرداخت وجه دولت تصمیم گرفت اقساط این سهام را از سود خودش پرداخت کند و بعد از مدتی اصل سهام به مردم واگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم باید این طرح را به صورت  عادلانه دنبال کند، افزود: دولت دوازدهم اعلام کرده است که تا کنون نیمی از یک میلیون سود سهام پرداخت شده و نیمی دیگر را باید خود مردم بپردازند تا سهامشان آزاد شود؛ به دنبال این نظر؛ شائبه ای در بین مردم ایجاد شده است که چرا برای دریافت مثلا 150 هزار تومان سود سهام، باید 500 هزار تومان پرداخت شود؛ در صورتی که قرار بر این بود، کل مبلغ یک میلیون تومان از سود خود سهام شرکت ها پرداخت شود.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه این طرح قرار بود کمکی برای اقشار ضعیف جامعه شود ولی اکنون آنها را در مضیقه قرارداده است، تاکید کرد: متاسفانه دولت طرح های گذشته نظیر مسکن مهر و سود سهام عدالت را به گونه ای دیگر در کشور دنبال کرده است و مردم در شرایط اقتصادی کنونی توان پرداخت مابقی وجه برای صاحب شدن سهام عدالت را ندارند و همین امر نارضایتی بسیاری را سبب شده است که باید با برنامه ریزی دولت این مشکل  به نفع مردم مرتفع شود.

وی گفت: دولت در اجرای طرح سهام عدالت نیمی از اقشار جامعه را در نظر نمی گیرد و لذا اقشار ضعیف مجبور به انصراف از دریافت سهام عدالت می شوند.

حاجیان خاطرنشان کرد: صاحب شدن سهام عدالت با طرح دولت دوازدهم، با ایجاد هزینه زیاد برای مردم کم درآمد همراه است و قطع به یقین نه تنها کمکی به اقشار ضعیف نمی شود بلکه نگاه آن ها را بدبینانه خواهد کرد.

انتهای پیام/ اصفهان شرق/گ.ف