Image 1
۲۰:۴۵ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰

کارشناس و مشاور خانواده:

زوج های جوان آموزش درباره زندگی مشترک را جدی بگیرند/ آشنایی، مرحله حساس فرایند تشکیل خانواده است

مهدی گفت: بسیاری از زوج های جوان زمان زیادی را صرف تامین شرایط ازدواج می کنند در حالی که بخشی از این زمان را صرف کسب اطلاعات و آموزش در خصوص ازدواج و زندگی مشترک نمی کنند.

به گزارش صاحب نیوز؛ کارشناس و مشاور خانواده در کارگاه آموزشی پیش از ازدواج ویژه دانشجویان که عصر امروز در دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار برگزار شد با اشاره به تاکیداتی که در خصوص مشاوره پیش از ازدواج در جامعه و خانواده ها وجود دارد، اظهار کرد: تغییرات سیستم خانواده در جوامع مختلف و از جمله جامعه ما یکی از دلایل تاکید بر این مبحث است در حالی که مشاوره یک سنت قدیمی است و در گذشته نیز در خانواده ها وجود داشته است.

وی افزود: تا زمانی که وسایل نقلیه جدید ابداع نشده بود و قوانینی هم در این باره وجود نداشت کسی به دنبال گرفتن گواهینامه نبود، اما با افزایش خودروها و وضع قوانین موجود نیاز به دریافت گواهینامه نیز به وجود آمد و این مثال در خصوص ازدواج نیز صدق می کند.

حجت اله مهدی با بیان این که زوج های جوان زمان زیادی را صرف تهیه و تامین شرایط ازدواج می کنند گفت: بسیاری از زوج های جوان زمان زیادی را صرف تامین این شرایط می کنند در حالی که بخشی از این زمان را صرف کسب اطلاعات و آموزش در خصوص ازدواج و زندگی مشترک نمی کنند.

وی اضافه کرد: فرایند رسیدن به زندگی مشترک شامل مراحل آشنایی، عشق و ازدواج است که مرحله آشنایی بسیار حائز اهمیت است.

این روانشناس و مشاور خانواده دوره آشنایی را محدود عنوان کرد و ادامه داد: این دوره نباید به طور متوسط بیش از شش ماه به طول بیانجامد و باید با رضایت، اطلاع و نظارت خانواده های طرفین باشد.

وی خاطر نشان کرد: از شرایط این مرحله آن است که تا حد امکان ابراز عشق و علاقه در این دوره باید اندک بوده و عواطف کنترل شود.

مهدی به برخی از ملاک های انتخاب همسر اشاره کرد و افزود: انسان ها در حین انتخاب های خود به شخصیت های خاص جذب می شوند و این مسئله به ویژگی های شخصیتی افراد باز می گردد.

وی با تاکید بر دو نظریه تشابه و تضاد در انتخاب افراد تصریح کرد: در نظریه تشابه انسان ها جذب افرادی می شوند که به آنها شباهت بیشتری دارند و آن ها را به سمت خود به دلیل همین تشابه جذب می کنند.

مشاور خانواده با اشاره به نحوه انتخاب افراد بر اساس نظریه تضاد گفت: در نظریه تضاد برخی افراد به انسان هایی جذب می شوند که تضاد اخلاقی و شخصیتی با خودشان دارند، اما پژوهش ها نشان می دهد در بحث جذابیت به طور عمده این شباهت ها است که افراد را به هم جذب می کند.

وی افزود: باورهای مذهبی، شرایط تحصیلی، تشابهات خانوادگی و ویژگی های شخصیتی، برخی از آیتم ها و شرایط آشنایی افراد با یکیدگر است.

مهدی یکی از اشتباهاتی که در بین زوجین و خانواده های آنها رخ می دهد را سعی در تغییر دادن افراد پس ازدواج دانست و افزود: یکی از پیشنهادهای مشاوران به زوج هایی که در شرف ازدواج هستند آن است که در دوره آشنایی نقاط مخاطره آمیز شخصیتی و رفتاری فرد را در برخوردها و شرایط مختلف یادداشت کرده و بسنجند.

انتهای پیام/ چشمه سار