irobot510
۰۰:۵۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۳/۱۵

احسان فقیهی

استفاده دولت برزیل از روبات های پلیس!

دولت برزیل برای اطمینان از برقراری امنیت، از روبات های پلیس استفاده خواهد کرد

برزیل دو سال بسیار مهم را پیش رو دارد. در سال 2014 بازی های جام جهانی در برزیل برگزار خواهد شد ضمن این که در همین سال پاپ رهبر مسیحیان کاتولیک به این کشور خواهد رفت. در تابستان 2016 نیز بازی های المپیک در شهر ریو دوژانیرو برگزار خواهد شد. از این رو دولت برزیل برای اطمینان از برقراری امنیت از روبات های پلیس استفاده خواهد کرد.

 دولت برزیل به منظور تامین امنیت این دو رویداد مهم  با شرکت iRobot5 برای ساخت iRobot 510 PackBots قرارداد بسته است. شرکتی که سازنده ابزار نظامی امنیتی است.

iRobot 510 PackBots  به هنگام ساخت استادیوم های بازی های المپیک مورد استفاده قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ ماده منفجره ای وجود ندارد. همچنین برای پاکسازی مسیرها از آن ها استفاده خواهد شد.

کارکرد این روبات بی شباهت به عملکرد نظامی آن نیست و بیش از 5 هزار روبات مشابه در سراسر دنیا برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفته است. حتی این روبات ها در افغانستان توسط ارتش امریکا مورد استفاده قرار گرفت.

برزیل با شرکت iRobot5 قراردادی به ارزش 7.2 میلیارد دلار امضا کرده است. این روبات ها از راه دور کنترل می شوند و مدل اولیه آن در مقابل تغییرات آب و هوایی و سقوط از ارتفاع 183 سانتی متری مقاوم است. این ربات اگر واژگون شود می تواند خود را به حالت اولیه برگرداند.

این روبات قابلیت مجهز شدن به انواع حسگرها را دارد. از دوربین هایی با کیفیت اچ دی گرفته تا ابزارهای بمب افکن و حسگرهای آشکارساز انفجاری.

به نظر می رسد که این روبات ها چند وقت دیگر در اختیار دولت برزیل قرار بگیرد تا این دولت بتواند خود را برای مقدمات بازی ها آماده کند.

لازم به ذکر است که PackBots مجموعه ربات های نظامی هستند که توسط شرکت iRobot طراحی و ساخته می شوند.

ربات پلیس

ربات پلیس

منبع:

http://www.popsci.com/technology/article/2013-05/brazilian-government-invests-robocops-2016-olympics