139702141653468114040074
۱۰:۱۶ - جمعه ۱۳۹۷/۰۲/۲۱

«العهد» گزارش داد؛

نقش مرجعیت شیعه عراق در تأثیرگذاری بر روند انتخابات پارلمانی

مرجعیت شیعه عراق نقش تأثیرگذاری در میزان مشارکت مردم این کشور در انتخابات و تبیین شرایط انتخاب افراد و لیست‌های مختلف دارد.

به گزارش صاحب نیوز؛ مردم عراق تا قبل از روز جمعه گذشته بی‌صبرانه منتظر بیانیه حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق در خصوص انتخابات پارلمانی بودند که قرار است جمعه این هفته در سراسر این کشور برگزار شود. آنها امیدوار بودند که با این بیانیه کشمکش‌های موجود در عرصه سیاسی و مردمی کنار گذاشته شود و روش‌های درست و مطلوب برای شرکت در انتخابات مشخص گردد.

عراقی‌ها حتی آنهایی که پیرو مرجعیت شیعه عراق نیستند، نیز همواره در لحظات حساس و سرنوشت‌ساز منتظر صدور بیانیه مرجعیت شیعه هستند و از آنجا که انتخابات اتفاق بسیار مهمی تلقی می‌شود و تضارب آراء و مواضع در عرصه‌های سیاسی و مردمی در نتیجه آن به وجود می‌آید و موضوع مشارکت و عدم مشارکت مردم در انتخابات مطرح شده و راهکارها و روش‌هایی برای انتخاب بهتر مطرح می‌شود، لذا باید سخنانی آشکار و شفاف از سوی مرجعیت مطرح شود تا شرایط را روشن کند.

  

شکی نیست که مرجعیت دینی در نجف اشرف اهمیت و حساسیت بالایی نسبت به این موضوع دارند و می‌دانند که رویکرد اکثریت ملت عراق منطبق بر مواضع و دستورات ایشان هستند، لذا از یک هفته قبل اعلام کردند که بیانیه‌ای را در این خصوص در روز جمعه 4 می صادر می‌کنند و همین اتفاق نیز رخ داد و بیانیه ایشان از طریق تریبون نماز جمعه در صحن شریف امام حسین(ع) در کربلا قرائت شد.

در خصوص این بیانیه مطالب متعددی مطرح شده است که به آنها اشاره می‌کنیم.

مشخص است که روند انتخابات جز در صورت وجود برخی شرایط نمی‌تواند به نتایج راضی‌کننده برسد، از جمله این شرایط این است که قانون انتخابات باید قانون عادلانه و متضمن رعایت حرمت رأی شرکت کنندگان در انتخابات باشد و اجازه دور زدن رأی مردم را ندهد. از دیگر شرایط این است که لیست‌های انتخاباتی باید بر سر برنامه‌های اقتصادی و آموزشی و خدماتی قابل اجرا باهم رقابت کنند و به دنبال کشمکش‌های قومی و طایفه‌ای و هجمه‌های تبلیغاتی و شخصی‌سازی رقابت‌ها و درگیری‌ها نباشند. از دیگر شرایط برگزاری انتخابات سالم این است که باید جلوی مداخله خارجی در امر انتخابات از نظر حمایت مادی یا سایر موارد گرفته شود و تحریم‌های شدیدی در این خصوص اعمال شود. همچنین رأی دهندگان باید به ارزش رأی‌های خود و نقش مهم آن در ترسیم آینده کشور آگاه باشند و به ازای دریافت مبالغ ناچیز یا در نتیجه پیروی از هوای نفس و احساسات و عواطف یا رعایت مصالح شخصی و رویکردهای قبیله‌ای و نظیر آن رأی خود را به افراد ناشایست ندهند.

مرجعیت دینی عراق بی‌طرفی خود نسبت به تمام کاندیداها و لیست‌های انتخاباتی را اعلام کرده است، اما این بدان معنا نیست که ایشان پشتیبان هیچ شخص یا جریانی نباشند.

شایسته‌سالاری و تعهد به ارزش‌ها و مبانی و دوری گزیدن از دستورالعمل‌های خارجی و احترام به حاکمیت قانون و آمادگی برای جان فشانی در مسیر نجات کشور و خدمت به شهروندان و قدرت در اجرای برنامه‌های اعلام‌شده برای حل بحران‌ها و مشکلات روزافزون از شرایط افرادی است که باید در انتخابات پیروز شوند.

طبیعی است که تأکید و هشدار نسبت به رویکردها و روش‌های درست و مطلوب از سوی مرجعیت دینی از اهمیت خاصی برخوردار است و این موضوع ضرورتاً به‌ معنی تکرار سخنان و بیانیه‌های اضافی و بیهوده نیست، بلکه به‌ عکس، تکرار مطالب مهم در شرایط استثنایی امری گریزناپذیر به‌ شمار می‌رود، به‌ویژه که این تکرار از سوی یک مرجعیت دینی مورد احترام گسترده صورت گیرد.

باید به این نکته توجه داشت که شکست‌هایی که در روند انتخابات گذشته صورت گرفته، نتیجه طبیعی عدم اجرای شرایط لازم برای انتخاب افراد است. از جمله این شکست‌ها می‌توان به سوء استفاده از قدرت از سوی بسیاری از افراد انتخاب‌شده و سهیم بودن آنها در توسعه فساد و هدر دادن اموال عمومی و قرار دادن حقوق‌ها و درآمدهای نجومی برای خود و شکست آنها در انجام تکالیف و مأموریت‌هایشان در خدمت به ملت و ایجاد زندگی کریمانه برای آنها اشاره کرد.

مشارکت در این انتخابات حق طبیعی تمام شهروندانی است که شرایط قانونی نزد آنها وجود دارد. بر اساس این بیانیه الزامی برای استفاده از این حق وجود ندارد، مگر اینکه استفاده از آن بخشی از مقتضیات منافع عالی ملت و کشور است. تصمیم به مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات به‌ عهده خود فرد است و هر فردی مسئول تصمیم‌گیری خود است، بنابراین باید با هوشیاری کامل و اصرار درباره منافع کشور و آینده هم‌ وطنان تصمیم خود را بگیرد.

از دیگر نکاتی که توجه به آن ها ضروری است، اطلاع از پرونده و سابقه فعالیت‌های کاندیداها و رؤسای لیست‌های انتخاباتی به‌ ویژه میان افرادی است که پیش از این مسئولیت‌های مختلف به‌ عهده داشته‌اند. این اقدام برای جلوگیری از انتخاب افراد شکست‌خورده یا فاسد ضروری است.

به‌ عبارت دیگر مرجعیت دینی عراق مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات را به‌ عهده خود فرد قرار داده، اما این نکته را یادآوری کرده که نباید در انجام حق انتخاب سهل‌انگاری صورت گیرد.

این بیانیه به‌ صورت واضح و شفاف به شکست‌ها و پیامدهای منفی و اشتباهات مراحل گذشته اشاره کرده است، چرا که ایشان بر حجم سرخوردگی و نا امیدی شهروندان وقوف دارند و شاید به همین علت است که موضوع الزام در مشارکت در انتخابات را به اختیار تبدیل کرده است.

نکته مهم‌تر از همه این که ایشان می‌خواهند این نکته را مطرح کنند که «کسانی را که پیش از این در مسئولیت‌های مختلف قرار داشتند و شکست و فساد آنها به اثبات رسیده، انتخاب نکنید. بلکه کسانی را انتخاب کنید که در مأموریت‌های خود موفق بوده و مسئولیت‌های خود را به بهترین نحو انجام می‌دادند».

در سایه واکنش‌های سیاسی و مردمی به بیانیه حضرت آیت الله سید علی سیستانی و نحوه تعامل محافل مختلف با این بیانیه باید گفت مطالبی که در این بیانیه مطرح شد، می‌تواند در میزان مشارکت مردم در انتخابات و گزینه‌های آنها تأثیر داشته باشد و افراد سالم را از عناصر فاسد در روند انتخابات جدا کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ن