دکتر کمال حیدری
۱۳:۲۶ - جمعه ۱۳۹۷/۰۳/۱۱

رئیس مرکز بهداشت اصفهان؛

سه بار چایخانه ها را بستیم، ولی با حمایت صنف دوباره باز شدند/بحث سود بدون زحمت ۳۰۰ درصدی در میان است

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: سه بار چایخانه های عرضه کننده قلیان را تعطیل کردیم، ولی با حمایت های خاصی که از این صنف شده، امروز دوباره شروع به عرضه قلیان کرده اند

به گزارش صاحب نیوز؛ کمال حیدری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سبک زندگی مردم و مسائل رفتاری و نوع برخورد و حمایت مسئولان باعث شده زیرساخت‌های مناسب برای برخورد متقن و قوی با مسئله دخانیات وجود نداشته باشد و شاهد شیوع مصرف دخانیات در کشور از 13 سال باشیم که اصلاً وضعیت خوبی نیست.

وی ادامه داد: افزایش مالیات، فراهم کردن سرگرمی‌های مطلوب و در دسترس و افزایش شادی در بین جوانان، آموزش مهارت‌های زندگی و مقابله با استرس، کاهش فشارهای اجتماعی، حمایت مسئولان از اجرای کامل قوانین و مقررات و وضع قوانین سخت و پیشگیرانه از استعمال قلیان در مراکز عمومی از جمله راهکارهایی برای کاهش مصرف دخانیات در کشور است.

وی افزود: در کشور ما تا سال گذشته مالیات بر خرده‌فروشی سیگار صفر بود و یک نخ سیگار به سادگی و با کمترین هزینه در دسترس افراد قرار می‌گرفت و همین موضوع باعث عرضه بیشتر و به تبع آن مصرف بیشتر شد، از سال گذشته مجلس رقمی برای مالیات در نظر گرفت که البته کافی نیست، احتمالاً برخی نگران بودند که به مصرف‌کننده فشاری وارد نشود.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضررهای بسیار قلیان و سیگار گفت: خارج کردن چایخانه ها از اماکن عمومی باعث شد که دست بازرسان بهداشت و پلیس که سال های سال تلاش مستمر برای جمع آوری چایخانه ها و برخورد با آن ها کردند، کوتاه شود و این در حالی است که پلیس برای مبارزه با بزهکاری در این مکان‌ها که امروز جزء مکان های خصوصی است باید هر بار درخواست حکم دادگاه را بدهد.

حیدری خاطر نشان کرد: در شورای استان زمانی که موضوع بستن چایخانه ها مطرح می شود بحث اشتغال به میان آورده می شود، در حالی که طی مصوب استان این افراد با مجوز خود می توانند هر شغلی را خارج از ضوابط صنف راه بیندازند، پس بحث اشتغال زایی مطرح نیست، بحث سود ۳۰۰ درصدی تضمین شده بدون زحمت در میان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان همچنین تصریح کرد: سه بار چایخانه های عرضه کننده قلیان را تعطیل کردیم، ولی با حمایت های خاصی که از این صنف شده، امروز دوباره شروع به عرضه قلیان کرده اند و در این میان طرح بحث استفساریه اماکن عمومی و خصوصی درباره عرضه قلیان در قهوه خانه ها جای تعجب دارد چرا که قهوه خانه را از شمول اماکن عمومی خارج می کند و قهوه خانه اماکن عمومی به شمار نمی رود.

وی ادامه داد: سؤال اینجاست که آیا مکانی خصوصی محسوب می شود؟ در صورتی که قهوه خانه جزو اماکن خصوصی باشد هم کارشناسان بهداشت حق ورود به این اماکن را ندارند و این یکی از اشکالاتی است که نیاز به اصلاح دارد و این اتفاق به علت آن است که استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است اما با این اقدام صورت مسئله پاک شده تا بگویند مصرف قلیان ممنوع نیست.

این مقام مسئول ابراز کرد: دست‌های پشت پرده با اسم و رسم باید معرفی شوند تا کی مردم باید تاوان این‌ افراد را بدهند، به چه دلیل باید این مسأله وارد مجلس شود آیا ما مشکل دیگری به جز این مورد نداریم باید دید چه افرادی از این قضایا سود می‌برند، آمار اثبات کرده که ریشه همه مشکلات از مصرف دخانیات سرچشمه می‌گیرد و 88 درصد اعتیاد افراد از سیگار و قلیان شروع می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اظهار کرد: در کشورمان سالیانه 55 میلیارد نخ سیگار مصرف می شود که ده هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و هزینه های سلامت آن تقریباً 20 تا 30 هزار میلیارد تومان است؛ سالیانه حدود 80 هزار میلیارد تومان صرف خرید، هزینه های درمان مستقیم و غیرمستقیم بیماری های ناشی از مصرف سیگار می شود در حالی که بودجه وزارت بهداشت از محل هدفمندی یارانه ها چهارهزار و 800 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به مجوز کاشت توتون و تنباکو در کشور تشریح کرد: فلسفه شرکت دخانیات برای این قضیه این است که چون مواد وارد شده از نظر بهداشتی دارای اشکال هستند و بحث اعتیاد و ناسالم بودن آن مطرح می‌شود، بنابراین کاشت سالم در داخل قدم مثبتی به نظر می‌رسد اما با این حال نسبت واردات به مصرف داخل قابل قیاس نیست و میزان مالیاتی که برای واردات وجود دارد که با چند 10 هزار میلیارد گردش مالی در سال با گروه هدف مؤثرترین و فعال‌ترین قشر جامعه نسبت به موارد دیگر خنده‌دار است.

انتهای پیام/