7208081151465402471
۱۲:۵۳ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۳/۲۶

ابيانه در وبلاگ خود نوشت:

نظر قدیری ابیانه در باره انتخاب روحانی به عنوان ریس جمهور و آینده پیش رو اصولگرایان

هر چند قبلاً بنده بر ضرورت کناره‌گیری اصول‌گراها به نفع یک نفرشان تاکید می‌کردم اما با مشاهده رشد آراء آقای روحانی در روز پنجشنبه، کناره گیری آنها را به صلاح نمی‌دانستم. زیرا ….

باسمه تعالی

درس های انتخابات 92

دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

الف: عوامل پیروزی دکتر حسن روحانی در اتخاذ مواضع

ب: نقش عملکرد دولت احمدی نژاد

ج: حمایت ضد انقلابیون داخلی و خارجی و کشورهای متخاصم از روحانی

د- حمایت کارگزاران و به اصطلاح اصلاح طلبان از روحانی

هـ – تعدد نامزدهای اصولگرا و تردید اصول‌گرایان در انتخاب گزینه اصلح:

و – تأثیر خودتخریبی اصول‌گرایان در پیروزی روحانی

ز – توسل به سیاه نمایی:

چه باید کرد؟

حماسه سیاسی

دعا برای روحانی:

هشدار به اصول‌گرایان:

آمادگی برای پیروزی در انتخابات‌های بعدی:

موضع بنده

حماسه اقتصادی با شرکت گسترده مردم در انتخابات آنهم در کمال آرامش و نظم و امنیت محقق گردید و مردم با شرکت گسترده به دعوت مقام معظم رهبری لبیک گفتند و رای خود را به صندوق ریختند.

شرکت در انتخابات در حقیقت رای به جمهوری اسلامی و اعلام اعتماد به مکانیسم رای گیری در کشور و بی اعتنایی به ادعای دروغین تقلب در انتخابات سال 1388 می‌باشد.

تحقق حماسه سیاسی را به مقام معظم رهبری و به ملت ایران و نیز به جناب آقای روحانی که توانستند اعتماد اکثریت رای دهندگان را به خود جلب نمایند تبریک عرض می‌نمایم.

در ارزیابی انتخابات نکات زیر قابل توجه است.

الف: عوامل پیروزی دکتر حسن روحانی در اتخاذ مواضع

در حقیقت مردم به نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو جامعه روحانیت مبارز رای دادند.

مهم‌ترین عامل پیروزی روحانی و جلب آراء توسط ایشان عوامل زیر بود و می‌توان عمده رای ایشان را به این عوامل نسبت داد:

1-       استفاده از فرمایشات مقام معظم رهبری در فیلم‌های تبلیغاتی و سخنرانی‌های خویش در تایید ایشان در گذشته.

2-       بر تن داشتن لباس روحانیت و حتی نام روحانی و اینکه خود را مدافع سرسخت اصول اسلامی معرفی کرد. لباس روحانیت بویژه برای روستائیان و شهرستانی ها نشانه پایبندی به اسلام تلقی گردید.

3-       طرح شعار اعتدال و تاکید بر پیروی از ولایت

4-       تاکید بر نمایندگی مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی

5-       تهیه فیلم تبلیغاتی قوی توسط ستاد ایشان.

6-       کناره گیری به موقع آقای عارف به امید اینکه بخشی از اصولگرایان نیز به وی روی آورند. قطعا بخش قابل توجهی از کسانی که به آقای روحانی رای دادند افراد

ب: نقش عملکرد دولت احمدی نژاد

احمدی نژاد با عملکرد خود در دور دوم ریاست جمهوری و حمایت از جریان انحرافی و سوء استفاده از امکانات دولتی در تبلیغ نامزد جریان انحرافی و خانه‌نشینی 11 روزه و عدم پیروی از مقام معظم رهبری و افراط‌گرایی‌ها، در حالی که با شعار ولایتمداری و اصول‌گرایی بر سر کار آمد بود این نگرانی را ایجاد کرده بود که نکند سایر مدعیان اصول‌گرایی نیز روش او را ادامه دهند.

ج – تعدد نامزدهای اصولگرا و تردید اصول‌گرایان در انتخاب گزینه اصلح:

تعدد گزینه‌های اصولگرا و مزیت‌های هر یک بر دیگری در جنبه‌ای مختلف موجب شد سازمان‌های مورد وثوق مردم و نیز افراد اصول‌گرا در پیوستن به ستاد تبلیغات نامزدها مردد و در نتیجه تا حدودی منفعل بمانند. مثلاً تردید بین ولایتی یا جلیلی موجب شد، جامعتین نتوانند به جمع بندی برسند.

خود بنده تا پایان مناظره‌ها بین آقایان
 و جلیلی دچار تردید بودم و فقط بعد از آن بود که به نتیجه رسیده و حاضر به سخنرانی به نفع جلیلی شدم. البته بنده قبل از این تصمیم نیز سخنرانی کرده و هر دو گزینه را مناسب معرفی می‌کردم.

بنده در تبلیغات خویش از همه گزینه‌های اصولگرا دفاع کرده و آنها را صالح معرفی و بر گزینه‌های اصلح تاکید می‌کردم.

اگر آراء روحانی قدری کمتر بود و به دور دوم کشیده می‌شد، این تردیدها برطرف شده و اصول‌گراها متحد به فعالیت می‌پرداختند و امکان پیروزی رقیب روحانی هر کس که باشد بیشتر می‌شد.

هر چند قبلاً بنده بر ضرورت کناره‌گیری اصول‌گراها به نفع یک نفرشان تاکید می‌کردم اما با مشاهده رشد آراء آقای روحانی در روز پنجشنبه، کناره گیری آنها را به صلاح نمی‌دانستم. زیرا مثلاً اگر آقای ولایتی و یا آقای قالیباف به نفع آقای جلیلی کنار می‌رفتند معلوم نبود که همه طرفدارن آنها به نفع جلیلی رای دهند و ممکن بود برخی از طرفداران آنها به سمت روحانی جذب شوند و همین امر به پیروزی یک ضرب روحانی کمک می‌کرد.

د – تأثیر خودتخریبی اصول‌گرایان در پیروزی روحانی

1-       تخریب و تضعیف نامزدهای اصولگرا در مناظره های تلویزیونی و ناتوان و ناکارآمد جلوه دادن یکدیگر بویژه توسط آقایان ولایتی، جلیلی و قالیباف. فقط آقای حداد عادل از این جنبه سرفراز بیرون آمد.

2-       عدم توافق بین نامزدهای اصولگرا حتی در 2 + 1 علیرغم توافق قبلی.

3-        تهیه فیلم‌های مستند ضعیف تبلیغاتی توسط آقایان ولایتی و جلیلی

هـ – توسل به سیاه نمایی:

برخی نامزدها برای رای آوردن به سیاه نمایی روی آوردند و وضع موجود را بسیار سیاه جلوه دادند و این سیاه نمایی عده‌ای را به گزینه تغییر سوق داد.

چه باید کرد؟

اینک آقای دکتر روحانی رئیس جمهور ایران شده است. او رئیس جمهور همه ایرانیان است و نه فقط رئیس جمهور کسانی که به او رای داده‌اند.

ما اصول‌گرایان باید به رای اکثریت مردم تمکین کنیم و رئیس جمهور و دولت را یاری نماییم تا بتواند کشور را به بهترین وجهی اداره نماید. نباید مثل به اصطلاح اصلاح طلبان باشیم که شعار جمهوریت و جامعه مدنی و مردم سالاری سر دادند و وقتی رای نیاوردند نشان دادند که هیچ احترامی برای آراء و افکار عمومی و مردم ایران قائل نیستند و با فتنه ای که به بار آوردند ایران را از بهره برداری در سطح روابط بین الملل از آراء بالای شرکت کنندگان محروم کرده و دشمن را به تأثیر توطئه‌هایش امیدوار کرده و از این طریق موجب بروز تحریم‌ها و بروز مشکلات معیشتی برای مردم شدند و حتی برخی از آنها به غربی‌ها پیغام می‌دادند که با تحریم از مردم ایران انتقام بگیرند.

اصولگرایان نشان داده و می دهند که علاوه بر اسلامیت نظام نسبت به جمهوریت نظام نیز پیایبندند.

حماسه سیاسی

حضور گسترده مردم در انتخابات بخش مهمی از حماسه سیاسی را محقق گرداند.

باید از این حماسه‌ای که آفریده شده استفاده کرده و دولت باید این گشتردگی حضور و حمایتی که مقام معظم رهبری طبق سنت همیشگی در حمایت از منتخب مردم اعمال خواهند نمود استفاده کرده و از اعتدال خارج نشده و امید کسانی را که به او رای داده‌اند را ناامید نسازد و بتواند در روابط بین الملل از آن استفاده کند.

عاقبت روحانی:

باید آرزو کنیم که آقای روحانی به گونه ای عمل کند که با مشاهده آثار مثبت آن در آینده بتوانیم بابت رای آوردنش خدا را شکر کرده و مخالفت خود با رای به او را اشتباه و مصداق این آیه قرآن ارزیابی نمایم.

وَعَسَىٰ أَن تَکْرَ‌هُوا شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ‌ لَّکُمْ  وَعَسَىٰ أَن تُحِبُّوا شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ‌ لَّکُمْ  وَاللَّـهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ ﴿بقره، ٢١۶

چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‌داند، و شما نمی‌دانید.

هشدار به اصول‌گرایان:

اینک که اصول‌گرایان انتخابات را واگذار کرده‌اند باید مراقب باشند که انتقادات و ناراحتی از پیروزی رقیب به تضعیف جبهه اصولگرایی منجر نشود.

آمادگی برای پیروزی در انتخابات‌های بعدی:

باید از هم اکنون اصول‌گرایان خود را برای پیروزی در انتخابات‌های بعدی آماده سازند و از تجربیات قبلی و نیز انتخابات اخیر استفاده کنند و از هم اکنون برای پیروزی در انتخابات بعدی استفاده کنند. اخذ موضع انتقاد سازنده و نه مخرب توأم با حمایت از سیاست‌های درستی که دولت اتخاذ نماید و ایستادگی در مقابله با هر انحراف احتمالی بویژه در صورت زاویه پیدا کردن  با رهبری یک ضرورت است.