صفحه اصلی » اقتصادی » کارگران نمی توانند زندگی خود را با این حقوق اداره کنند

کارگران نمی توانند زندگی خود را با این حقوق اداره کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اعلام می شود حقوق زیر سه میلیون و 500 هزار تومان زیر خطر فقر است، امروز یک کارگر زندگی خود را با یک میلیون و 700 هزار تومان و پرداختی های دیگر که می شود دو میلیون و حدود 600 هزار تومان نمی تواند اداره کند.

تاریخ انتشار: ۱۷:۰۳ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۲۵

حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به مصوبه افزایش حقوق کارگران اظهار کرد: مصوبه ای که اخیرا به تصویب رسید را باید در جوانب مختلف بررسی کنیم، به دلیل اینکه صحبت های کارگران و کارفرمایان هر کدام به حق است و جای تأمل دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اعلام می شود حقوق زیر سه میلیون و 500 هزار تومان زیر خطر فقر است، امروز یک کارگر زندگی خود را با یک میلیون و 700 هزار تومان و پرداختی های دیگر که می شود دو میلیون و حدود 600 هزار تومان نمی تواند اداره کند.

وی افرود: از طرفی هم فرزندان این کارگران نیازمند یک سری امکانات برای تحصیل هستند و قطعا با این یک میلیون و 800 هزار تومان زندگی کردن سخت و مشکل است.

حجت الاسلام موسوی لارگانی بیان کرد: از طرف دیگر، اکثر کارگران در بخش خصوصی فعالیت می کنند و افرادی که برای دولت کار می کنند کارمند هستند و برنامه جدایی برای افزایش حقوق دارند؛ کارفرمایی که می خواهند تولید کند و آن را به معرض فروش بگزار و هر چقدر هزینه این تولید بالا برود خریدار کمتری پیدا می کند.

وی اضافه کرد: زمانی که هزینه های کارگر، آب، برق و گاز و دیگر هزینه های جانبی را افزایش دادیم و برای اینکه در کشور واردات بی رویه بی داد و قاچاق کالا بی داد می کند، فکری نکردیم مشکلات دیگری هم پدید می آید.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه زمانی که کارفرما با این هزینه سنگین محصولی را تولید کرد، کجا آن را باید به معرض فروش بگذارد، تصریح کرد: جنس قاچاقی که مالیات، ارزش افزوده، گمرگ و هزینه سنگین آب، برق و گاز و کارگر را پرداخت نمی کند، باعث می شود کارفرمای ما نتواند تولید خود را معرض فروش قرار دهند.

وی ادامه داد: این کار باعث می شود که کارفرما به خاطر هزینه های سنگینی که بر او تحمیل شده نتواند به فعالیت خود ادامه دهد و ورشکسته می شود.

حجت الاسلام موسوی لارگانی خاطر نشان کرد: مصوبه ای در زمان قانون هدفمند کردن یارانه ها داشتیم که به دلیل اینکه صنعت و تولید کشور به مشکل روبرو نشود، 30 درصد از درآمد حاصل از درآمد حامل های انرژی در اختیار تولید و صنعت قرار بگیرد.

وی بیان کرد: هیچ کدام از دولت های نهم، دهم، یازدهم و حتی دوازدهم این مصوبه را اجرا نکردند؛ اکثر صنعتگران و تولیدکنندگان کشور مالک ماشین آلات قدیمی است و انرژی زیادی مصرف می کنند، این هزینه ها باعث شده است که کارفرمایان نتوانند حقوق کارگران را بیشتر افزایش دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: همین امروز چندین نفر از شرکت های مختلف سطح استان با بنده تماس گرفتند و گفتند که ما را به دلیل همین افزایش حقوق اخراج کرده اند.

وی بیان کرد: در این حالت می بینیم که کارفرما بار تولید خود را بر دوش کارگر می گذارد و به عنوان مثال اگر 5 کارگر داشته باشد دو نفر را اخراج می کنند و کار این دو نفر از سه کارگر دیگر می خواهد.

حجت الاسلام موسوی لارگانی با توضیح اینکه نمی شود یک طرف قضیه را نگاه کرد و باید همه جوانب کار را در نظر گرفت، گفت: تورمی که ایجاد شده کمرشکن است و برخی کالاها در همین ایام کرونایی 100 درصد افزایش قیمت داشتند و سختی زندگی کارگران را درک می کنیم؛ اما از طرف دیگر اگر هزینه های تولید بالا بروند کارفرمایان نمی توانند ادامه فعالیت دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: دولت یکی از کارهایی که می تواند در حل این مشکل انجام دهد، پرداخت 30 درصد یارانه هدفمند کردن تولید و کاهش 23 درصد سهم تأمین اجتماعی کارفرمایان است تا کارفرمایان بتوانند حقوق کارگران را افزایش دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد