صفحه اصلی » اقتصادی » آگهی های فروش، عامل مهم افزایش قیمت خودرو

آگهی های فروش، عامل مهم افزایش قیمت خودرو

سال گذشته بازار خودرو هم در قیمت و هم در تقاضا افت و خیزهای داشت و حتی در مقاطعی افزایش قیمت با کاهش تقاضا رو به رو نشد، چرا که انتظار از بازار باز هم روند صعودی بود و تقریبا این انتظار تا روزهای پایانی سال ادامه یافت.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴ - شنبه ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

صاحب نیوز – جمشید حسینی جزه/ سال گذشته بازار خودرو هم در قیمت و هم در تقاضا افت و خیزهای داشت و حتی در مقاطعی افزایش قیمت با کاهش تقاضا رو به رو نشد، چرا که انتظار از بازار، باز هم روند صعودی بود و تقریباً این انتظار تا روزهای پایانی سال ادامه یافت. در مقابل این افزایش که گاه هیچ توجیه اقتصادی هم در پی آن نبود و گاه نیز با شاخصه اقتصادی همراه شد؛ اما این هم سویی در کاهش تبعیت خود از شاخص را رعایت نمی کرد و در سقف افزایش پیدا کرده قیمت، می ماند.

بعد از پایان سال 98 انتظار می رفت، در ماه های ابتدایی سال تقاضا چون سال های گذشته به شدت کاهش پیدا کند و در پی آن قیمت کاهش 5 تا 10 درصدی داشته باشد، این انتظار وقتی با شیوع بیماری کرونا همراه شد با نظر برخی از کارشناسان تا کاهش قیمت 10 تا 20 درصد هم دور از انتظار نبود. اما آنچه انتظار می رفت در بازار به ظاهر اتفاق نیفتاد و رقم های عجیب در همان روزهای ابتدایی سال برای برخی خودروهای داخلی مطرح شد که در نوع خود، منحصر به فرد بود.

چرایی و واکاوی این اتفاق در قدم اول این نکته و موضوع را بیان می کند که قیمت ها در حالی افزایش پیدا کرده است که مراکز تعویض پلاک تعطیل و شرایطی برای ثبت معاملات وجود نداشته و از طرفی این موضوع به معنای این بود که خرید و فروش در پایین ترین از حد خود قرار داشته است. در حالی که خرید و فروش محدود انجام می شده است، قیمت ها هر لحظه به روز می شود که این موضوع نشان دهنده عواملی غیر از کف بازار است که البته به معنای یک سازماندهی برای افزایش قیمت نیست بلکه بخش عمده آن انتشار آگهی های بدون سقف در فضای وب و کانال های مجازی است که نه تنها در خودرو بلکه در مسکن هم یکی از چالش ها ی پیش روست.

این آگهی ها با قیمت های دل بخواهی هر چند که موجب یک معامله نشود اما در اصل همانندی، منجر به یک افزایش کاذب می شود که قبلا در مقابله با این نوع افزایش ها در بازاری مانند ارز و طلا در یک فرایندی نه مفید دستور به حذف قیمت ها از سایت ها داده شد، که نسخه ای برای تسکین یک شبه بیش تر نبود. بعد از این بازیگر نقش اول، جواب نگرفتن متقاضی خرید خودرو در روزهای پایانی سال گذشته از بازار و انتظار برای افزایش قیمت، قیمت را بالا نگاه داشته است.

البته این قیمت ها به گفته برخی مسئولان بیش تر یک سراب است و به محض انجام طبیعی معاملات بین 5 تا 10 میلیون در خوردرو های داخلی با کاهش رو به رو شویم، البته انتظاری که اگر افزایش نرخ ارز را در کنار آن قرار دهیم و همچنان تغییرات تعرفه ای واردات خودرو بیشتر می توان شرایط گیجی را برای آن متصور شویم، شرایط گیجی که البته میل به افزایش آن بیش تر از میل به کاهش است. در این میان آنچه بیش تر از بیش باید مورد توجه قرار گیرد قدرت خرید مردم در مقابل معمولی ترین خودروهای بازار است که روز به روز شکافی گسترده تر برمیدارد و ندابیر مسئولان در عمل دردی دوا نمی کند

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99