صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » دفاع نیمه حضوری از پایان نامه در دانشگاه آزاد/ بهره مندی دانشجویان از اینترنت رایگان

دفاع نیمه حضوری از پایان نامه در دانشگاه آزاد/ بهره مندی دانشجویان از اینترنت رایگان

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به بهره‌مندی دانشجویان این دانشگاه از اینترنت رایگان برای حضور در کلاس مجازی، گفت: احتمال برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت حضوری وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۲۰:۲۲ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در گفت‌وگوی زنده با شبکه خبر سیما، به ارائه توضیحاتی درباره برگزاری کلاس‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی در زمان شیوع ویروس کرونا پرداخت و گفت: در این دوره، دانشگاه تعطیل نبود و فقط فعالیت‌های حضوری دانشگاه تعطیل شد، چرا که معتقدیم دانشگاه‌ها در این عرصه اساساً تعطیل‌پذیر نیستند. در این راستا و از اسفندماه ۹۸ کلاس‌های دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد.

طهرانچی خاطرنشان کرد: کلاس‌های دانشگاه آزاد اسلامی براساس دو سیستمی که قبلاً نیز وجود داشت، به صورت مجازی برگزار شد که حدود 90 درصد کلاس‌ها را پوشش داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۱۳۰ هزار کلاس، به صورت تجمعی در کشور برگزار می‌کند، گفت: این عدد بسیار بزرگ است و فائق آمدن بر مشکلات تکنولوژی و فناوری این تعداد کلاس برخط، دستاورد خوبی برای ما به حساب می‌آید، البته با نواقصی هم همراه بوده که برای رفع آنها روز به روز تلاش بیشتری انجام می‌شود.

بهره‌مندی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از اینترنت رایگان برای حضور در کلاس مجازی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه تمهیداتی اندیشیده شده تا تمام دانشجویان امکان شرکت در کلاس‌های مجازی را داشته باشند، اظهار داشت: یکی از نکات مهم در این برنامه، مربوط به هزینه‌ها بود. طبق مکاتبات با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مقرر شد که از پایان هفته کلاس‌های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین مجموعه آموزش مجازی را با ۱۰ هزار دانشجو دارا بود، گفت: آن مجموعه کار خود را شروع کرد و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو به مجموعه آموزش مجازی دانشگاه به صورت مستقیم در کل کشور متصل هستند.

وی افزود: سامانه‌ای تحت عنوان «دان» نیز در دانشگاه آزاد اسلامی استفاده می‌شود. زیرساخت این سامانه بیش از چند سال است که در کشور مهیا شده و در یک سال اخیر نیز دانشگاه آزاد اسلامی با این سامانه فعالیت می‌کرد و مقرر شده به زودی پوشش تهران براساس این سامانه باشد. استفاده از این سامانه داخلی، یکی از دستاوردهایی بود که باعث گسترش سامانه‌های بومی در کشور شد. البته برای برخی از استان‌ها مانند استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان و بوشهر به صورت منطقه‌ای عمل شد و می‌توان گفت حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانشجو در دروس نظری تحت پوشش قرار گرفت.

احتمال برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت حضوری

طهرانچی با اشاره به چگونگی برگزاری امتحانات پایان ترم جاری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، تأکید کرد: اگرچه در مواجهه با ویروس کرونا، با رخدادهای نامشخصی روبرو هستیم، ولی بنا بر این است که امتحانات پایان ترم جاری به صورت حضوری برگزار شود.

وی با اشاره به یکی از مصوبات جلسه هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از آنجا که زیرساخت کشور آماده برگزاری این حجم از کلاس در فضای مجازی نبود و در هفته‌های آغازین دانشجویان با مشکلاتی مواجه شدند، مقرر شد این اجازه به دانشجویان داده شود در سه درس چنانچه با آموزش مجازی به وضعیت مطلوب آموزشی نرسیدند، در ترم آینده و در طول یک سال به صورت رایگان از کلاس‌های حضوری این سه درس بهره‌مند شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی پیش‌بینی شده در صورت اجازه ستاد ملی مبارزه با کرونا، یک دوره یک‌ماهه در فصل تابستان به برگزاری حضوری کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها اختصاص داده شود. همچنین راجع به آزمایشگاه‌های کارشناسی ارشد و تحقیقات دانشجویی نیز بخشنامه‌ای صادر شده تا با رعایت بحث فاصله‌گذاری هوشمند، محققان دانشگاه در تحصیلات تکمیلی بتوانند در آزمایشگاه‌ها حاضر شده و آزمایش‌ها را انجام دهند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بندهای این بخشنامه از اول اردیبهشت ماه عملیاتی خواهد شد، گفت: براساس این بخشنامه؛ لازم نیست دانشجو به محل تحصیل خود مراجعه کند بلکه کافی است به واحد دانشگاه آزاد اسلامی در شهر محل زندگی خود مراجعه کرده و با هماهنگی‌های لازم، از آزمایشگاه آن واحد دانشگاهی استفاده کند و نیازی به سفر نداشته باشد.

دانشجویان دانشگاه آزاد به صورت نیمه‌حضوری از پایان‌نامه خود دفاع می‌کنند

طهرانچی با بیان اینکه دفاع از پایان‌نامه‌های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به صورت نیمه حضوری از اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، گفت: در این طرح، دانشجویان در شهر محل زندگی خود به واحد دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کرده و با حضور در سالنی که برای این امر در نظر گرفته شده، از پایان‎‌نامه خود دفاع می‌کنند. اساتید نیز به صورت مجازی در جلسه دفاع شرکت خواهند داشت. این امر در سامانه «دان» انجام می‌شود.

وی به سؤالی درخصوص احتمال برگزاری حضوری کلاس‌های دانشگاه آزاد اسلامی، پاسخ داد: اگر در خردادماه فرصتی به دانشگاه آزاد اسلامی داده شود، از آن فرصت برای برگزاری کلاس‌های رفع اشکال حضوری استفاده خواهد شد. امیدواریم بین ۲ تا ۴ هفته بتوانیم از کلاس‌ها به صورت حضوری و مکمل آموزش استفاده کنیم و بعد از آن امتحانات برگزار شود. سپس در یک دوره یک‌ماهه کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها نیز برگزار می‌شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تاکنون ۶ هفته آموزشی را از دست داده‌ایم و طبق پیش‌بینی‌ها، آموزش مجازی تا ۱۵ اردیبهشت نیز ادامه خواهد داشت. در این صورت ۸ هفته از کلاس‌ها را به صورت مجازی برگزار کرده‌ایم و 4 هفته باقیمانده برای آموزش مکمل در نظر گرفته شده است.

طهرانچی با بیان اینکه ما در دانشگاه آزاد اسلامی پایبندی به تقویم آموزشی را رعایت کرده‌ایم، گفت: بسیاری از دانشجویان برای خود برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده بودند و بسیاری سال پایانی تحصیل خود را می‌گذرانند. از این رو با تلاش‌های صورت گرفته، حداکثر با دو هفته اختلاف، سال تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی پایان خواهد یافت.

وی با تأکید بر اینکه بهبود وضعیت آموزش مجازی در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد، تصریح کرد: امیدوارم آموزش مجازی به حدی برسد که رضایت دانشجویان را در پی داشته باشد. در تمام دنیا دانشگاه‌ها امروز به این شیوه عمل می‌کنند و بحمدالله ایران اسلامی نیز با توجه به زیرساخت‌ها و حرکت دانشگاه‌ها، در این زمینه عقب نماند. درواقع آموزش مجازی و مشکلات مربوط به آن، تنها در کشور ما اتفاق نیفتاده است. آموزش مجازی یک تغییر سبک آموزش است که امیدواریم این تغییر سبک آموزشی، با مهارت اساتید و دانشجویان روز به روز بهتر شود.

برگزاری ترم تابستان به صورت مجازی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برگزاری حضوری یا مجازی امتحانات در اختیار دانشگاه نیست، گفت: ما منتظر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و متناسب با قواعد و پروتکل‌هایی که از طرف این ستاد ابلاغ می‌شود، تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری ترم تابستانی مجازی نیز تمهیداتی اندیشیده و ان‌شاءالله برای دانشجویانی که نیازمند این دوره هستند و با توجه به مهارتی که دانشگاه در این زمینه کسب کرده، این دوره آموزش مجازی نیز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 − 8 =