صفحه اصلی » اقتصادی » رشد بازار بورس ایران؛ حبابی در حال ترکیدن یا جایگزین نظام بانکی؟

رشد بازار بورس ایران؛ حبابی در حال ترکیدن یا جایگزین نظام بانکی؟

همیشه سرمایه گذاری به معنای ریسک است و  می تواند دو روی متفاوت داشته باشد؛ اما در بورس شما یک شب میلیاردر نمی شوید و البته یک شبه کل سرمایه خود را نیز از دست نمی دهید

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۵ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۲/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ همیشه ایجاد اشتغال و همچنین استفاده از بخشی از پس انداز برای داشتن پروسعه ای سود آور مورد توجه بوده است، از این رو همیشه یکی از دغدغه ها برای سرمایه گذاری راه مطمئن تر و همچنین سودآوری به دور از بهم ریختن نظم اقتصادی جامعه نیز در انتخاب نوع سرمایه گذاری حائز اهمیت است، بورس  یکی از برجسته ترین راه ها در این مسیر نیاز است که همیشه افرادی با آنتخاب آن مشغول به سرمایه گذاری هستند، این نوع سرمایه گذاری این روزها رونق زیادی گرفته است و در جدیدترین آمارها 70 درصد مردم در راه ورود به این بازار هستند.

در بورس چقدر سود می کنیم؟

همیشه سرمایه گذاری به معنای ریسک است و  می تواند دو روی متفاوت داشته باشد؛ اما در بورس شما یک شب میلیاردر نمی شوید و البته یک شبه کل سرمایه خود را نیز از دست نمی دهید.

در بورس یک دامنه نوسان و یک محدودیت وجود دارد که این دامنه نوسان ۵% است، البته  در بورس‌های بین‌المللی این دامنه نوسان وجود ندارد اما در بورس ایران این دامنه نوسان وجود دارد و این اولین نقطه امنی است که یک سهامدار و یا یک سرمایه‌گذار می‌تواند خیالش راحت باشد که اگر سرمایه‌گذاری کند پولش نصف شود و یا یک خطر این چنینی وی را تهدید کند این دامنه نوسان ۵% است.

این صحبت به این معنی است که اگر شما با یک میلیون تومان در بورس شرکت کنید بعد از 10 روز که سهام شما سود 5 درصدی روزانه داشته باشد، در نگاه اول اینطور به نظر می رسد که شما در این 10 روز 500 هزار تومان سود کردید اما اینگونه نیست.

این پول تساعدی رشد می‌کند یعنی اینکه روز اول 1 میلیون تومان دارید و روز دوم  یک میلیون‌و 50 هزار تومان دارید پس روز دوم آن ۵% باید روی یک میلیون و 50 هزار تومان  محاسبه شود اگر این مبلغ را برای ۱۰ روز حساب کنیم سود شما می‌شود حدود 600 هزار تومان شود؛ در واقع در این ۱۰ روز که ۵% هر روز سهام ما رشد پیدا کرده ما حدود ۶۰% سود می‌کنیم

*چگونه وارد بورس شویم؟

برای اینکه بتوانید در بورس سرمایه گذاری کنید، لازم است یک سرمایه غیر ضرور داشته باشید و از سرمایه گذاری با فروش ماشین و یا مسکن جداً خودداری کنید چرا که در صورت ضرر خسارتی متوجه آن ها نشود.

در قدم بعدی باید مفاهیم اولیه بورس را فرا بگیرید تا بتوانید در هنگام فعالیت به راحتی رفتار اقتصادی داشته باشد و بعد از فرا گیری این مفاهیم اولیه شما باید در سامانه سجام ثبت نام کنید.

بعد از اینکه در این سامانه ثبت نام کردید شما احراز هویت می شوید،  علاوه بر این از این طریق شما کد معاملاتی دریافت خواهید کرد.

در قدم بعدی باید ثبت نام در کار گزاری ها را انجام دهید تا بتوانید از این طریق کارگزاری ها خرید و فروش را در بورس انجام دهید، در قدم آخر شما می توانید با نرم افزار کارگزاری که در آن ثبت نام کردید اقدام به خرید و فروش کنید.

*فقط 5 درصد تامین مالی از بازار سرمایه انجام می شود

مهدی طغیانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: سهم بازار سرمایه برای اقتصاد کشور ناچیز بوده است و فقط 5 درصد تامین مالی از بازار سرمایه انجام می شود.

نماینده منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  95 درصد تامین سرمایه از طریق بانک ها اتفاق می افتد و ما یک نظام سرمایه کاملاً بانک محور داریم.

وی افزود: اگر بخواهیم از سیطره بانک ها خارج شویم باید بازار سرمایه را تقویت کنیم و راهبردی داشته باشیم که سهم بازار سرمایه بیشتر شود.

طغیانی در ادامه بیان کرد: یک شرکت تولیدی اگر بخواهد شرکت خود را توسعه دهد، به جای اینکه بتواند سهم سهام خود را بفروشد، مجبور است از بانک وام بگیرد.

وی افزود: در حالت اول افرادی که مشارکت می کنند در سود و زیان شرکت سهمی می شوند و ریسک توزیع می شود اما در حالت دوم به بانک بدهکار می شود که این بدهی بانکی می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند.

نماینده منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابرین هر چه بتوانیم بازار سرمایه را تقویت کنیم در کلان برای اقتصاد کشور مفید است.

طغیانی در ادامه بیان کرد: پدیده ای که در دو ماه اخیر شاهد آن هستیم ورود سیل آسیای مردم به بازار سرمایه به عنوان یک گزینه برای سرمایه گذاری که متاسفانه همراه یک آموزش و آگاهی کافی از ابعاد و ویژگی های بازار سرمایه نیست و خیلی از افرادی که وارد می شوند  اصول اولیه بازار سرمایه را نمی دانند.

*تقاضا زیاد در مقابل کاهش عرضه، قیمت ها را  روز به روز در بورس بالاتر می برد

مهدی طغیانی اذعان کرد: نتیجه این مشکل این می شود که اکنون ما بخاطر تقاضا زیاد و در مقابل کاهش عرضه، قیمت ها روز به روز بالاتر می رود و به خاطر اختلافی که بین قیمت خرید و فروش اتفاق می افتد، شخص فک می کند سودی کسب کرده است.

وی افزود: اما این افزایش قیمت باید با اوضاع و احوال شرکت هم همخوانی داشته تا این افزایش پایدار و با ثبات باشد؛ در حال حاضر اصل این شرکت ها در حال رکود هستند و تولیدات آن ها کم شده است؛ برای مثال در حال حاضر با رشد سهام ایران خودرو رو به رو هستیم این در حالی است که تولیدات این شرکت در فروردین امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش داشته است.

*چه زمانی دچار حباب می شویم؟

طغیانی اظهار کرد: نمی شود که اوضاع شرکت ها خراب باشد و ما در رکود باشیم اما قیمت ها روز به روز افزاشی پیدا کند؛ با این اتفاق ارزش ذاتی شرکت با ارزش بازار فاصله می گیرد که در اینجا گفته می شود دچار حباب شدیم.

نماینده منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر برخی از سهام ها حباب دارند اما این شامل همه سهم ها نمی شود و کل بازار حباب ندارد.

وی گفت: ورود به بازار نیازمند استفاده از پس انداز است و هیچ مشاور مالی پیشنهاد نمی کند خانه، وسایل منزل و خودرو خود را شخص، بفروشد و وارد بازار شود، مردم در صورت تمایل فقط با پس اندازهای خود در بورس سرمایه گذاری کنند.

مهدی طغیانی ادامه داد: سرمایه گذاری در بورس یک کار بلند مدت است؛ بورس بازی از جهت اقتصادی به نفع نیست و بازار را دچار نوسان می کند؛ پدیده ای که امروز در بورس شاهد آن هستیم ورود سیل آسیا به این بازار است.

نماینده منتخب مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: البته قدری هم دولت در ایجاد شور ورود به بازار موثر بود و با عرضه اولیه ها نیز نقش داشت.

*عرضه های پر سر و صدا که فرد را برای ورود شدید به بازار تحریک می کند می تواند آسیب رسان باشد.

وی بیان کرد: نگاه کارشناسی دولت در این زمینه این بود که اگر عرضه نکند تقاضا انبوه بازرا را دچار مشکل می کند و بالاخره باید عرضه اتفاق می افتاد؛ اما عرضه های پر سر و صدا که فرد را برای ورود شدید به بازار تحریک می کند می تواند آسیب رسان باشد.

طغیانی در ادامه گفت: دولت می توانست از طریق مجموعه های حقوقی زیر مجموعه خود، عرضه بازار و عمق بخشی بازار تامین بشود بدون اینکه هیجانی در بازار ایجاد شود.

مهدی طغیانی بیان کرد: اگر بازار به سیر طبیعی برسد می تو.اند از این وضعیت که هم می تواند تهدید باشد و هم فرصت، فرصت بسازیم ولی اگر سوء مدیرت اتفاق بیفتد می تواند تهدیدی برای بازار باشد

*چند نکته برای کسانی که می خواهند وارد بورس شوند

جلال حسینی جزه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: کسانی که می خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند اما اطلاعات بورسی کمی دارند و حرفه ای نیستند، بهتر است بیشتر در خرید عرضه اولیه سرمایه گذاری کنند..

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: برای سرمایه گذاری در بورس نباید، کل سرمایه خود را  از یک گروه و از یک سهام خاص خرید کنید، بلکه بهتر خواهد بود شما به صورت سبدی خرید کنید.

حسینی جزه تاکید کرد: همچنین لازم است شما خریدی با پشتوانه تحلیل و بررسی و علم داشته باشیدد تا سهامی که به حداکثر رشد خود رسیده در سبد خرید شما قرار نگیرد و باید از خرید به صورت شانسی و بدون تحلیل خود داری کنید..

وی با اشاره به اینکه عرضه های اولیه همچنان ادامه دارد افزود: ادامه عرضه های اولیه ممکن است باعث شود که عرضه های اولیه قبلی در همین رشد باقی بماند.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره  به عرضه سهام عدالت و عرضه ای تی اف خاطرنشان کرد: حسب اینکه رفتار دارندگان پس از مرحله ازادسازی خرید و فروش چگونه باشد و واکنش بازار و معامله‌گران چگونه رقم بخورد  احتمال وجود ریزش به صورت بهمن متصوراست، که این موضوع به عوامل مطروحه بستگی خواهد داشت

حسینی جزه گفت: در واگذاری های اتی جذب و‌میزان نفوذ نقدینگی به بازار سهام‌کماکان قابل تامل می باشد که در صورتیکه استمرار یابد همچنان میتوان در مقطع کوتاه مدت به رشد بورس نیز امید داشت.

به نظر می رسد، افراد باید به بورس نگاه علمی و تحلیلی داشته باشند و  به پشتوانه آن با پس انداز های خود به این بازار ورود کنند؛ خریدهای احساسی و فاصله قیمت حقیقی و بازار می تواند یکی از چالش های پیش رو برای سرمایه گذاران باشد.

با توجه به اینکه استقبال عمومی از سرمایه گذاری در بورس به شدت افزایش پیدا کررده است و تجربه های از سود برای برخی ملموس تر شده است به نظر باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که سرمایه گذاری با بورس صرفاً با بخشی از پس انداز باشد چرا که در غیر این صورت در بلند مدت مشکلاتی را پیش رو خواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد