صفحه اصلی » اجتماعی » کاوازاکی بیماری جدیدی نیست / سرانجام، کرونا چه خواهد شد؟

کاوازاکی بیماری جدیدی نیست / سرانجام، کرونا چه خواهد شد؟

مدیر گروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: تئوری دوم کرونا می گوید بعد از پشت سرگذاشتن پیک اولیه با نوسان در طول سال های مختلف ادامه پیدا خواهد کرد، اما یقین کامل روی این تئوری نیست.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۶ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۲/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ رضا فدایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری بیماری کرونا که با حضور خبرنگاران برگزار شده بود، اظهار کرد: کرونا در مقایسه با نزدیک ترین بیماری شبیه خود که آنفلوآنزاست مرگ و میر بیشتری از خود نشان داد و همچنین انتشار آن نیز بیشتر است.

مدیر گروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: در مورد رفتار این بیماری در جامعه دو تئوری وجود دارد که اگر این بیماری بخواهد مثل خواهرش سارس رفتار کند، بیش از یک سال در جامعه وجود دارد و بعد از آن به طور کامل محو خواهد شد.

وی افزود: اما به احتمال قوی تر تئوری دوم اتفاق خواهد افتاد و بعد از پشت سرگذاشتن پیک اولیه با نوسان در طول سال های مختلف ادامه پیدا خواهد کرد، اما یقین کامل روی این تئوری نیست.

فدایی بیان کرد: همه گیری رو به نزول است، البته تعداد بیمارهای سرپایی رو به افزایش  و از نظر بستری ها آمار رو به کاهش است و همچنین حدود ۳۰۰ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند.

مدیر گروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان عنوان کرد: در پاسخ به این سؤال که در پاییز وضعیت چگونه خواهد بود باید گفت نمی دانیم، اما معمولاً یک ویروس شاخص تر حاکم خواهد بود؛ در مجموع می توان گفت در شرایط همه گیری باید تجمعات مردمی به حداقل ممکن برسد.

فدایی بیان کرد: واکسن هم مشکل بیماری کرونا را به صورت کامل حل نخواهد کرد؛ چرا که در بیماری آنفلوآنزا هم که واکسن وجود دارد این گونه است و بیشتر تأکید بر مراقبت های بهداشتی است.

وی گفت: چندین دارو برای بیماران کرونایی استفاده می شود که نمی توان به طور یقین از مفید بودن آن سخن گفت؛ به نظر می رسد داروی مالاریا برای بیماران سرپایی که زود تشخص داده شوند مفید است و البته باز هم این یقین نیست.

فدایی گفت: پلاسما درمانی به عنوان پروژه علمی در حال انجام است که نتایج آن روشن خواهد شد.

مدیر گروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان در مورد کاوازاکی که با تب، کاهش سطح هوشیاری و اختلالات کبد و کلیه و دستگاه گوارش همراه است، گفت: مسلم نیست کودکی که کرونا دارد و کاوازاکی گرفته است به خاطر کرونا به این بیماری مبتلاشده و یا اینکه بدون ابتلا به کرونا هم درگیر این بیماری می شد؛ چرا که قبلاً این بیماری نیز برای کودکان وجود داشته است.

وی گفت: استان اصفهان هم به صورت انگشت شمار کاوازاکی داشته و این ابتلا نیز مربوط به شرایط اکنون نبوده و و قبلاً موارد ابتلا به این بیماری را داشتیم.

فدایی در مورد کوچ عشایر هم گفت: اقدامات لازم انجام شده و از طرفی هم عشایر افراد آموزش پذیر هستند و وضعیت این بیماری در بین آن ها رصد می شود و البته در بین آن ها نیز تعداد کمی ابتلا وجود داشته است.

وی بیان کرد: در شهرستان هایی که انتظار برای مراودات با خوزستان وجود دارد، مراقبت ها تشدید شده است.

فدایی ادامه داد: برای مردمی که می خواهند تست کرونا بدهند ۷ آزمایشگاه در اصفهان این کار را با تعرفه های تعدیل شده انجام می دهند.

فدایی گفت: معیارها برای رنگ بندی هر شهر با توجه به دو هفته اخیر است و به نظر می رسد برای مباحث مدیریتی نیاز به این رنگ بندی ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه زنجیره انتقال در تمام نقاط استان همچنان برقرار است، گفت: توصیه می کنیم که مراکزی که با تجمع همراه هستند کمی صبورتر باشند و فشار برای بازگشایی نیاورند تا از این وضعیت عبور کنیم.

فدایی بیان کرد: بیمارستان ها مجبور شدند برخی از عمل های جراحی و امورات جاری خود را به تعویق بیندازند؛ بنابراین تکلیف شده که برخی بیمارستان ها بیمار کرونایی پذیرش نکرده و بعد از ضدعفونی بتواند فعالیت خود را آغاز کنند.

مدیر گروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه وضعیت از هزار تخت اشتغالی در روز به ۳۰۰ تخت اشغالی رسیده است، گفت: بیمارهای متعددی داریم که از تماس با سطوح مبتلا شدند و این بیماری باید جدی گرفته شود.

وی گفت: هنوز اثبات نشده است که یک بار ابتلا به بیماری کرونا می تواند مانع ابتلای مجدد شود.

فدایی در پایان گفت: شهرستان های اردستان، بویین و میاندشت، خور و گلپایگان در بروز رسانی ۲۷ اردیبهشت دارای وضعیت سفید هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد