صفحه اصلی » سیاسی » رژیم صهیونیستی در تیررس محور مقاومت قرار دارد

رژیم صهیونیستی در تیررس محور مقاومت قرار دارد

محسن سعیدی دهاقانی گفت: واقعیت آن است که رژیم صهیونیستی امروز از جوانب  مختلف در تیررس محور مقاومت قرار دارد و دست و پا زدن های بیشتر این رژیم تنها باعث شدن بیشتر آن خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - جمعه ۱۳۹۹/۰۳/۲

محسن سعیدی دهاقانی– روز جهانی قدس توسط امام خمینی به عنوان یک روز رسمی برای حمایت از مردم فلسطین نامگذاری شد، امام خمینی ۱۳ رمضان 1399 هجری قمری در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید و از مسلمان های جهان و دولتهای اسلامی خواست برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبان آنان به هم بپیوندند.

3سال پس از پایان جنگ جهانی دوم ۱۴ می ۱۹۴۸ در حالی که جهان همچنان در شوک حجم ویرانی‌های این رویداد ناگوار بودند رژیم اسرائیل در سایه حمایت قدرت های غربی اعلام تأسیس کرد

در مورد چرایی تاسیس اسرائیل در این منطقه دلایل مختلفی مطرح شده که برخی این موضوع را به دلیل رهایی اروپا و دنیای غرب از آزار و اذیت های تاریخی یهودیان نسبت می دهند و گروهی هم این رژیم را اسب تراوای دنیای غرب برای حفظ نفوذ تاریخی خود بر منطقه استراتژیک غرب آسیا و جهان اسلام می‌دانند.

هدف اصلی تشکیل رژیم صهیونیستی در غرب آسیا توسط غربی‌ها نگهبانی از منافع غرب توسط این رژیم منحوس بود.

حال بعد از گذشت چندین دهه نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه خود کشورهای غربی هم از جمله آمریکا انگلیس و سایر کشورها به فکر نگهبانی از این غده سرطانی در منطقه می‌باشند.

تل‌آویو در مقطع کنونی درگیر مبارزه با کرونا و از توان حزب‌الله لبنان غافل شده حزب الله لبنان در جبهه شمالی معادله بازدارندگی را به تل‌آویو تحمیل کرده درست در زمانی که افسران سازمان اطلاعات نظامی واحد ستاد کل و موساد درگیر ویروس کرونا هستند تل‌آویو هیچ روشی برای مقابله بدون خطر با طرح موشکهای نقطه زن حزب الله لبنان ندارد.

اما تنها زمانی که از خواب وحشت و ترس ویروس کرونا بیدار شوند متوجه خواهند شد که حزب‌الله بیش از پیش برای توان بازدارندگی آنها چالش و بحران ایجاد کرده است.ارتش اسرائیل باید دوباره محاسبات عملیات خود را در مرز لبنان تجدید نظر کند و عقب نشینی کند.

ترس صهیونیست ها از موشک‌های حزب‌الله لبنان در حالی از طریق خودشان علنی می‌شود که رژیم صهیونیستی تاکنون چندین میلیارد دلار برای سامانه گنبد آهنی هزینه کرده است. این سامانه با هدف در امان ماندن از موشک‌های حزب‌الله و حماس ایجاد شده بود ولی حالا نه تنها کاربردی ندارد بلکه هزینه کرد در این زمینه باعث افزایش انتقادهای داخلی به این رژیم نیز شده است

واقعیت آن است که رژیم صهیونیستی امروز از جوانب  مختلف در تیررس محور مقاومت قرار دارد و دست و پا زدن های بیشتر این رژیم تنها باعث شدن بیشتر آن خواهد شد.

رژیم صهیونیستی بحران‌های زیادی را پیش روی خود دارد یکی از این بحران‌ها فقدان عمق استراتژیک است؛ بدین معنی که طول شمالی ترین نقطه سرزمین‌های اشغال شده توسط اسرائیل تا جنوبی ترین نقطه آن فقط ۴۲۰ کیلومتر و عرض آن در بیشترین حالت از ۱۱۰ و در کمترین حالت ۱۵ کیلومتر است این بدان معنی است که سرزمینه ای تحت اشغال رژیم صهیونیستی از نظر نظامی فاقد عمق استراتژیک در مقابله با هر جنگ احتمالی است و این مسئله به شدت اسرائیل را آسیب‌پذیر کرده است.

یکی دیگر از بحرانهای روبروی اسرائیل کمبود امکانات و تجهیزات برای مقابله با ویروس جدید کرونا هست که تجهیزات درمانی کافی را ندارند و در رابطه با تلفات سرزمین‌های اشغالی به دلیل کمبود امکانات دچار مشکلات زیادی شده اند.

کمبود دستگاه‌های تنفسی و تجهیزات اولیه مقابله با ویروس کرونا از جمله ماسک و دستکش سازمان جاسوسی این رژیم یعنی موصاد برای تهیه آنها به سراغ کشورهایی که با تل‌آویو رابطه دیپلماتیک رسمی ندارند از جمله کشورهای عربی رفته است.

از دیگر چالش‌های پیش روی سران تل‌آویو وسعت کم و نداشتن عمق استراتژیک است که موجب شده در برابر کمترین تهدید کرانه باختری و نوار غزه آسیب پذیر باشند.

این موضوع به ویژه از آن جهت اهمیت دارد که شهرهای مهمی همچون تل‌آویو کمتر از ۱۸ کیلومتر با کرانه باختری فاصله دارند و به دلیل قرار گرفتن کرانه باختری در ارتفاعات امنیت این قسمتها به شدت شکننده خواهد بود و در صورت شکل‌گیری گروهی مشابه به حماس در این قسمت پیامدهای جبران ناپذیری گریبان گیر صهیونیست‌ها خواهد شد.

بحران‌های دیگری که پیشروی رژیم صهیونیستی هست بحران کمبود جمعیت است که کل یهودیان جهان ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند که از این میان ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سرزمین‌های اشغالی و ۸ میلیون دیگر در خارج از اسرائیل به سر می‌برند.

از دیگر بحران های روبروی جامعه صهیونیستی وجود جامعه مصنوعی و بحران هویت است سومین چالش پیش روی رژیم صهیونیستی ناهمگونی فرهنگی و نژادی و عدم شکل‌گیری هویت واحد در میان خود یهودیان است که اختلافات زیادی را میان جوامع صهیونی ایجاد کرده است.

سران تلاشی برای افزایش جمعیت خود گروه‌های مختلفی از یهودیان را از کشورهای مختلف از جمله کشورهای شرقی و آفریقایی برای مهاجرت به اسرائیل ترغیب کرده اند با این حال به رغم تبلیغات فراوان صهیونیست‌ها مبنی بر دارا بودن  دموکرات ترین حکومت منطقه گزارشها حاکی از تبعیض های آشکار و نقض حقوق شهروندی یهودی بیان شرقی تبار به ویژه آفریقای است.

تبعیض علیه یهودیان آفریقایی تبار به حدی است  که با وجود اشتیاق فزاینده صهیونیست‌ها برای افزایش جمعیت و فرزندآوری گزارش های جدید از اقدام عمدی این رژیم جهت جلوگیری از ورود این افراد به این منطقه را حاکی است.

از دیگر بحران ها و چالش هایی که اسرائیل با آن پیش رو خواهد بود تقویت گروه‌های مقاومت در منطقه هست؛ زمانی که در اوایل دهه ۱۹۸۰ نخستین حلقه‌های گروه‌های مقاومت در لبنان و فلسطین شکل می گرفت کمتر کسی تصور می‌کرد که روزی این گروه‌ها به جدی ترین کابوس رهبران اسرائیل و در چون با این حال این گروه های چریکی اکنون به شبکه‌های از ی نظامی قدرتمند بدل شده اند که نه تنها اسرائیل بلکه کل معادلات منطقه را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

گروه‌های مقاومت وابسته به کشورهای حاشیه رژیم صهیونیستی و وابسته به لبنان و نوار غزه که اخیراً در جولان سوریه این رژیم را در محاصره کامل قرار دادند و تقریباً تمام سرزمین های اشغالی در تیررس موشک‌های پیشرفته آنهاست.

حشدالشعبی و دیگر گروه‌های شبه نظامی وابسته همچنین در عراق نیز چالش دیگری را که باعث توان بازدارندگی این رژیم در مقابله با گروه‌های مقاومت شده را به شدت متزلزل کرده و از سوی دیگر با توجه به راهبردهای آمریکا مبنی بر خروج تا تدریجی از این منطقه این رژیم در مواجهه با تهدیدهای جریان مقاومت خود را کاملاً تنها می بیند و معتقد است چنانکه در مقطع فعلی نتواند خطر جریان‌های مقاومت را از میان بردارد در آینده این نیروها موجودیتش را به مخاطره می‌اندازند.

برآیند موارد فوق سبب شده تا رهبران این رژیم رویکردی متفاوت در پیش بگیرند و حمله به اهدافی در عراق سوریه یا لبنان در همین راستا ارزیابی می‌شود.

بنا بر این  به نظر می رسد که آینده اسرائیل به عنوان موجودیتی تحمیلی در افق ۱۰ و ۲۰ ساله به شدت متزلزل است و این رژیم در مسیر تشکیل دولتی باثبات و مقتدر راه بسیار دشواری را در پیش دارد، اهمیت این موضوع وقتی آشکار می‌شود که به یاد بیاوریم در طول دو دهه گذشته به ویژه پس از جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ این رژیم همواره با پذیرش شکست در مقابل گروه‌های مقاومت ناچار به عقب نشینی شده است در حقیقت رژیمی که زمان رویایی سلطه بر نیل تا فرات را دنبال می‌کرد اکنون قریب به دو دهه است که در قلمرو خود محدود شده و هر روز بیش از پیش خود را در حلقه محاصره گروه‌های مقاومت می بیند.

از این رو مهمترین مسئله و به تعبیری با یا پاشنه آشیل اسرائیل در مسیر آینده خود موفقیت یا عدم موفقیت این رژیم در تامین امنیت برای ساکنان سرزمین های اشغالی است که می‌تواند سناریوهای مختلفی را برای آینده این رژیم را رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99