صفحه اصلی » مذهبی » آیا درباره روز عید فطر می توان به حکم سایر مراجع رجوع کرد؟/ نظر آیات عظام سیستانی و مکارم پیرامون عدول از فتوای مراجع

آیا درباره روز عید فطر می توان به حکم سایر مراجع رجوع کرد؟/ نظر آیات عظام سیستانی و مکارم پیرامون عدول از فتوای مراجع

آیات عظام سیستانی و مکارم شیرازی، رویت ماه با چشم مسلح را جایز نمی دانند و بر همین اساس روز دوشنبه را عید دانسته اند؛ مقلدان آیات عظام سیستانی و مکارم شیرازی این سوال را دارند که در رابطه با روز عید فطر می توانند از حکم مراجع خود عدول و به حکم رهبر معظم رهبری رجوع کنند؟

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۴

آیات عظام مکارم شیرازی و سیستانی، رویت ماه با چشم مسلح را جایز نمی دانند و بر همین اساس روز دوشنبه را عید دانسته اند و برای مقلدان ایشان پیرامون  روز عید فطر سوالاتی به وجود آمده است.

حجت الاسلام امیر صالحی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در رابطه با اختلافی که در روز عید فطر، اظهار کرد: مسئله ای که در این رابطه وجود دارد، مسئله رجوع و عدول است، مقلدان آیات عظام سیستانی و مکارم شیرازی این سوال را دارند که در رابطه با روز عید فطر می توانند از حکم مراجع خود عدول و به حکم رهبر معظم رهبری رجوع کنند.

کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با بیان اینکه در این مسئله عدول اخلتلاف فتوا وجود دارد، تصریح کرد: برخی از مراجع از جمله آیت الله سیستانی عدول به مرجع مساوی را در غیر موارد علم اجمالی جایز می دانند، بنابراین مقلدان آیت الله سیستانی این امکان را دارند که در رابطه با رویت هلال با چشم غیرمسلح به حکم مقام معظم رهبری عدول کنند و مبنای عمل را فتوای ایشان لحاظ کنند.

وی  در رابطه با حکم آیت الله مکارم شیرازی در رابطه با مسئله تبعیض در تقلید، عنوان کرد: برطبق نظر ایشان انسان اگر به آن مسئله عمل نکرده است، می تواند به حکم مرجع مساوی عمل کند و تبعیض در تقلید به مراجع شش گانه معرفی شده طبق نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مجاز است و رجوع و عدول او در بحث رویت هلال اشکالی ندارد.

صالحی ادامه داد: پس طبق فتوای آیت الله مکارم تبعیض در مسائلی که انسان به آن عمل نکرده مجاز دانسته و مقلدان ایشان می توانند به نظر رهبر معظم انقلاب مراجعه کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد