صفحه اصلی » اقتصادی » تأکید دوباره بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بعد از هفت سال

تأکید دوباره بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بعد از هفت سال

رهبر انقلاب در پیام خود به مناسبت افتتاح مجلس یازدهم بعد از هفت سال دوباره بر لزوم اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی به عنوان راهنمای رسیدن به عدالت اجتماعی و حل مشکل معیشت طبقات ضعیف جامعه تأکید کردند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۱۱

صاحب نیوز – احسان جدیدی: اتفاق مهم هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، برگزاری آیین افتتاح یازدهمین مجلس شورای اسلامی بود. اتفاقی که رهبر معظم انقلاب آن را پیشانیِ باشکوه و درخشان مردم‌سالاری اسلامی خواندند. دراین مراسم پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط رئیس دفتر ایشان، حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی، قرائت شد که حاوی نکات مهمی بود.

آن چه رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مناسبت افتتاح مجلس شورای اسلامی که در همین پیام دوباره بر رأس امور بودن مجلس تأکید فرموده‌اند، ذکر می‌کنند، باید نکته راهبردی و خط مشی مجلس بلکه حکومت باید باشد و البته خود نیز بر آن صحه گذاشته‌اند آنگاه که در پیامشان فرموده‌اند اولویت کشور در این است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیام خود، اولویت کشور را فرهنگ و اقتصاد بیان کرده و سپس همانند گذاشتن یک پیکان، افکار عمومی و اذهان مسئولان کشور را متوجه «سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» می‌کنند.

ایشان در اوج پیام خود، اقتصاد و فرهنگ را در صدر فهرست اولویّت‌های کشور بیان می‌کنند و با اشاره به این که کشور نمره‌ی مطلوبی در باب عدالت به ‌دست نیاورده‌ است از مشکل معیشت طبقات ضعیف به همین جهت سخن می‌گویند و سپس می‌فرمایند حل این مشکل با اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملّی یعنی اشتغال، تولید، ارزش پول ملی، تورم، اسراف و امثال آن است و راهنمای معتبر این مقصود، سیاست‌های کلّی اقتصاد مقاومتی است که می‌تواند اهداف نظام جمهوری اسلامی را در زمینه‌ی مسائل اقتصادی برآورده کند و شکنندگی اقتصاد را در مقابل تکانه‌های گوناگون برطرف می‌کند.

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید رهبر انقلاب قرار گرفته است سیاست‌هایی است که هفت سال پیش یعنی در تاریخ 29/11/1392 به مسئولان نظام ابلاغ و بعد از آن چندین مرتبه توسط ایشان تبیین و تأکید شد. ایشان درباره این سیاست‌ها می‌فرمایند: «سیاست‌های گوناگونی در زمینه‌های اقتصادی ابلاغ شده است؛ مثل سیاست انرژی، سیاست تولید ملی، سیاست اصل ۴۴، سیاست امنیت سرمایه‌گذاری، سیاستهای آب و غیره. در آن سیاست‌ها آن‌چه کانون توجه در هر بخشی بوده است، ارائه‌ی نقشه‌ی راه بوده؛ یعنی خواستیم مثلاً در زمینه‌ی تولید ملی یا مسئله‌ی آب یا مسئله‌ی انرژی و امثال اینها نقشه‌ی راهی ارائه بشود که براساس آن، مسئولان، کار خودشان را پیش ببرند. [اما] در این سیاست‌ها تنها مسئله‌ی نقشه‌ی راه نیست، بلکه در این‌جا شاخص‌های درستْ پیمودن راه هم مطرح شده؛ درست مثل علائم راهنمایی و رانندگی … در واقع یک الگوی بومی و علمی است که برآمده‌ی از فرهنگ انقلابی و اسلامی ما است؛ متناسب با وضعیت امروز و فردای ما است.». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با جمله آخر تأکید کرده‌اند که این الگو برای وضعیت امروز و فردای کشور مناسب است و باید جاری شود.

اکنون رهبر انقلاب در پیامشان به مناسبت بازگشایی مجلس یازدهم می‌فرمایند «در دهه‌ی پیشرفت و عدالت، نمره‌ی مطلوبی در باب عدالت به ‌دست نیاورده‌ایم» یعنی اشاره کرده‌اند که طی هفت سال گذشته سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که راهگشای اقتصاد کشور است و با اجرای آن کشور به اجرای عدالت اجتماعی در سطح مطلوب نزدیک می‌شده است، اجرایی نشده است.

ایشان پیش از طرح این بحث به مقدمه ایفای نقش توسط مجلس اشاره کردند و آن حفظ جایگاه مجلس است و در این رابطه تأکید کردند: «آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویّت‌های کشور و با کارشناسی، و با حضور فعّال و منظّم، و با پاک‌دستی و امانت‌داری، وظیفه‌ی قانونگذاری و دیگر وظایف خود را انجام دهند، مجلس، نقطه‌ی امید مردم و نقطه‌ی اتّکاء مجریان، و به معنی حقیقی، در رأس امور کشور خواهد بود و چنین مجلسی در رساندن کشور به هدف‌های والا، سهم بسزا خواهد داشت.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای چندمین بار در این پیام نیز آفت نمایندگان مجلس را متذکر شدند: «آفت عمده، سرگرم شدن نماینده به حواشی زیان‌بار، یا وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، یا سهل‌انگاری در کار، یا دسته‌بندی‌های احیاناً ناسالم قومی و منطقه‌ای و قبیله‌ای و امثال آن است.»

اکنون مجلسی که با برچسب حزب‌اللهی و انقلابی روی کار است در مقابل این فرمان رهبر و این توصیه ناخدای تیزبین کشتی حکومت اسلامی آزمون خود را آغاز کرده است و فرصتی به دست آورده تا با پیروی از رهنمودهای رهبری مقداری از بار اقتصادی از دوش مردم را کم کند.

در سال‌های گذشته رهبر انقلاب بارها با بیان رهنمودهایی راه حل عبور از مشکلات اقتصادی روز کشور را بیان فرموده‌اند اما مسئولان کشور عمدتاً به سادگی از این رهنمودها عبور کرده‌اند و اکنون که مجلسی با ترکیب اکثریت افراد متعهد جامعه شکل گرفته است که داعیه‌دار پیروی از ولی فقیه هستند، این فرصت فراهم شده تا بار مشکلات اقتصادی از دوش ملت برداشته شده و عدالت اجتماعی در جامعه تا حد زیادی جاری شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد