صفحه اصلی » اجتماعی » جولان کرونا، گردشگری را در سمیرم به در کرد/ شغل هایی که زنجیر وار در سرزمین هزار چشمه کسادی بی سابقه را تجربه می کنند

جولان کرونا، گردشگری را در سمیرم به در کرد/ شغل هایی که زنجیر وار در سرزمین هزار چشمه کسادی بی سابقه را تجربه می کنند

هرساله با فرا رسید عید نوروز و فصل گرم سال خانه های بومگردی، مناطق گردشگری و تمامی مهمانسراها و سوئیت های شهرستان به صورت صد درصدی تکمیل می‌شدند، که علاوه بر درآمد خوب برای مردم باعث رونق و معرفی صنعت قدرتمند گردشگری سمیرم به تمام کشور می‌شد، اما زمانی که کرونا به میدان آمد، گردشگری را از میدان به در کرد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۰۱ - شنبه ۱۳۹۹/۰۳/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ ویروس منحوس کرونا نه تنها مشاغل را تعطیل و کارمندان را برای مدتی خانه نشین کرد، بلکه صنعت گردشگری را نیز زیر چکمه های خود له کرده است؛ شهرستان سمیرم با قرارگیری در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و قرار گیری در کوهپایه های رشته گوه زاگرس و قلل مرتفع دنا به عنوان یکی از قطب های قدر گردشگری در کشور به شمار می آید که در ایام تابستان و اعیاد تعطیل سال به ویژه عید نوروز میزبان سیل عظیمی از گردشگران بوده است.

هرساله با فرا رسید عید نوروز و فصل گرم سال خانه های بومگردی، مناطق گردشگری و تمامی مهمانسراها و سوئیت های شهرستان به صورت صد درصدی تکمیل می‌شدند، که علاوه بر درآمد خوب برای مردم باعث رونق و معرفی صنعت قدرتمند گردشگری سمیرم به تمام کشور می‌شد، اما زمانی که کرونا به میدان آمد، گردشگری را از میدان به در کرد.

شهرستان سمیرم دارای مناطق گرشگری فراوانی است که هر ساله بیش از صدها هزار مسافر را به خود جذب می کند، اما امسال شرایط متفاوت بوده است؛ اگر میزان هزینه سالانه یک سرمایه گذار در شهرستان سمیرم را در نظر بگیریم با توجه به درآمد صفر این افراد به راحتی می‌توانیم به این موضوع برسیم که گردشگری نه تنها درآمدی نداشته بلکه ضرر و زیان هنگفتی نیز به سرمایه گذاران این بخش وارد کرده است.

شهردار سمیرم نیز در گفت‌وگو با صاحب نیوز ضمن تاکید بر اهمیت سلامت مردم در این ایام افزود: امسال با اعلام شیوع کرونا در کشور و ورود این ویروس منحوس به شهرستان سمیرم ما نیز تمامی مناطق گردشگری را مسدود کردیم تا بتوانیم از ورود گردشگران جلوگیری و زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

کوروش صابری همچنین ضمن تاکید بر اهمیت ضد عفونی کردن و گندزدایی در پارک‌های بازی کودکان افزود: ما علاوه بر گند زدایی و ضد عفونی کردن سطح شهر همه روزه پارک ها و مناطقی که احتمال تردد مردم و کوکان وجود داشته را ضدعفونی کرده ایم.

شهردار سمیرم همچنین در ادامه با اشاره به ادامه مسدود سازی مسیر های ورودی مناطق گردشگری در سطح شهرستان سمیرم افزود ما تا زمانی که نیاز باشد مناطق گردشگری را مسدود نگه خواهیم داشت.

*کسبه درآمد تعطیلات را ندارند

در ادامه شهردار سمیرم در بخش دیگری از گفت و گوی خود با خبرنگار صاحب نیوز در رابطه با درآمد مغازه داران و بازاریان شهرستان متذکر شد: متاسفانه با توجه به شیوع این بیماری ما شاهد کاهش ۷۰درصدی درآمد بازاریان سطح شهر نسبت به مدت مشابه پارسال بوده ایم.

کوروش صابری همچنین خاطر نشان کرد: درآمد گردشگری شهرداری سمیرم نسبت به مدت چهار ماهه مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد منفی بوده و کاهش داشته است.

وی در همین رابطه خاطر نشان کرد دو مجموعه اصلی آبشار و پارک دریاچه سمیرم نیز نه تنها در آمد منفی داشته اند بلکه با توجه به شرایط موجود ما باید به وضعیت مستاجران این مناطق نیز توجه داشته باشیم تا آن ها نیز متضرر نشوند.

صابری همچنین با اشاره به خسارات ریالی این ویروس به شهر سمیرم افزود: طی چهار ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه گردشگری زیانی بالاتر از شش میلیارد ریال متوجه شهرداری سمیرم شده است.

*تمامی مناطق گردشگری سمیرم متضرر از کرونا

سید محمد صدری نیز با اشاره به کاهش نسبی درآمدهای شهرداری ونک نسبت به مدت مشابه سال گذشته تصریح کرد: با توجه به این موضوع که ما هنوز وارد پیک مسافرت های تابستانی نشده ایم و هنوز هم تابستان را در پیش رو داریم نمیتوانیم به صورت دقیق از کاهش یا افزایش درآمد های سالانه آماری بدهیم اما به نسبت سال گذشته و مدت مشابه پارسال درآمد گردشگری شهردار ونک منفی بوده است.

شهردار شهر ونک سمیرم همچنین با اشاره به افزایش دو برابری بودجه پیش بینی شده این شهرداری به یک میلیاردو ۸۰۰ میلیون تومان، تصریح کرد: با توجه به این که تنها درآمد شهرداری ونک به گردشگری وابسته نیست و درآمدهای پایدار شهرداری ونک همچون خانه های بوم گردی و مشابه این موارد نیز به درآمد های شهرداری کمک کرده است.

صدری در ادامه با اشاره به مسدو سازی مقطعی مناطق گردشگری در ایام تعطیل متذکر شد: ما در روز های تعطیل و پایان هفته هرساله شاهد حضور جمعیت زیادی از گردشگران هستیم که گاها با تکمیل ظرفیت نیز مواجه شده و مجبوریم آنهارا به مناطق دیگر راهنمایی و هدایت کنیم.

وی در همین رابطه افزود: به عنوان مثال در منطقه چشمه ناز ظرفیت ۲۵۰ خودروی سواری را داریم که اگر به صورت روزانه بخواهیم به آن توجه کنیم نسبت به سال گذشته در ایام خاص بیش از ۹۰ درصد از درآمد های گردش گری خودرا از دست داده ایم.

*سمیرم ورود ممنوع است

شهرستان سمیرم با توجه به حجم بالای مسافران در ایام تعطیل به صورت مقطعی ورود ممنوع شده و تنها افراد بومی میتوانند وارد آن شوند اما متاسفانه گاها مشاهده میشود افراد غیر بومی با همکاری مردم و دوستان خود در شهر سمیرم به داخل برده می‌شوند که این تنها افزایش خطر ابتلا را به دنبال دارد و جفایی است در حق خودمان.

ورود ممنوع بودن شهر سمیرم به صورت مقطعی کمی باعث رنجش خاطر همشهریان شده است که با وجود اعلام شدن این موضوع در رسانه های جمعی بازهم افراد بسیاری با مشکلات فراوانی در این رابطه مواجه می‌شوند.

تیم های بسیج، هلال احمر، نیروی انتظامی در ورودی شهر سمیرم با کنترل خودرو های سواری از ورود مسافران جلوگیری میکنند اما همانطور که در بالا مطرح شد، برخی افراد بومی دوستان و آشنایان خود را به هر طریقی وارد شهر می کنند که این موضوع بسیار ناراحت کننده است.کسبه درآمد تعطیلات را ندارند

بازاریان و فروشنده‌های شهرستان به ویژه میوه فروشان و فروشگاه‌های محصولات پروتئینی در سطح شهرستان که محصولاتشان را باید تازه به تازه بیاورند با امید این که در ایام تعطیلی درآمدی داشته باشند اما با ممنوعیت ورود مسافران، این نسیه نقد نمی شود و شاهد این هستیم که میوه فروشان زانوی غم بغل گرفته اند و پلاسیده شدن محصولاتشان را نظاره گر هستند و این گوشه ای کوچک از اثرات تعطیل شدن گردشگری در شهرستان است

امیدواریم مسئولان شهرستان و استان با توجه به شرایط فعلی برنامه ای برای حمایت بهتر و قویتر از بازاریان و کسبه و به ویژه فعالان حوزه گردشگری داشته باشند چرا که درآمد بسیاری از مردم شهرستان سمیرم از همین طریق بوده که از دست رفته است.

گزارش از سید محمد مهدی قائم مقامی

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد