صفحه اصلی » اجتماعی » واسطه گران و سودجویان؛ از مهمترین چالش‌هایی در حوزه صنایع دستی

واسطه گران و سودجویان؛ از مهمترین چالش‌هایی در حوزه صنایع دستی

مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان اصفهان گفت: یکی از چالش‌هایی که  معمولا در حوزه صنایع روبرو هستیم وجود واسطه گران و سودجویان است، افرادی هستند که خود را لیدر معرفی و مطرح می‌کردند و با گرفتن درصدی از فروشندگان، آن کالای صنعتی با قیمتی بالا به تروریست عرضه می شد.

تاریخ انتشار: ۱۹:۴۸ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۳/۲۰

مجدالدین تاج در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: ۱۹۶ رشته هنری در یونسکو از اصفهان و ۲۹۷ رسته هنری از ایران ثبت شده است، که دو سوم رسته های هنری کل کشور به نام استان اصفهان ثبت شده است.

مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان اصفهان تصریح کرد: در کل دنیا ۶۰۲ اثر هنری در یونسکو به ثبت رسیده  که یک سوم رشته های هنری دنیا در اصفهان به ثبت رسیده است؛ این وضعیت خیلی خوبی برای اصفهان و برای کشورمان ایران است که در زمینه اشتغالزایی و ایجاد معیشت و توسعه فرهنگ و هنر بتوانیم خود را توانمند تر از قبل سازیم؛ در دنیا سه کشور جزو کشورهای برتر تولیدکننده صنایع دستی هستند، که بعد از کشورهای چین و هند، ایران سومین کشور تولید کننده صنایع دستی در دنیا ب مطرح است.

وی افزود: صنایع دستی وابستگی خیلی شدیدی به بحث گردشگری دارد یعنی اگر اوضاع گردشگری در اصفهان خوب باشد بحث گردشگری و صنایع دستی هم رونق خواهد داشت.
نایب رییس اتحادیه صنایع دستی شهرستان اصفهان گفت: اتفاقات عجیبی در سال ۹۸ رخ داد که بحث گردشگری را در کل کشور تحت تاثیر قرار داد که میتوان گفت اوایل سال۹۸ سیل و زلزله و در اواسط سال گرانی بنزین که تاثیر مستقیمی روی میزان سفرهای  مردم گذاشت و همچنین شهادت‌سردار‌سلیمانی، سقوط هواپیمای اکراینی و کرونا روی بحث گردشگری تاثیرگذار بود.

تاج ادامه داد: در اتحادیه صنایع دستی برای سال ۹۹ هدف گذاری هایی کرده که مبنای ما بر آن بود که بعد از پایان یافتن قرنطینه نمایشگاه های مختلفی را برگزار کنیم.

مجدالدین تاج با اشاره به برگزاری مسابقه عکاسی در زمینه صنایع دستی بیان کرد: امسال سومین دوره مسابقات عکس در حوزه صنایع دستی در نظر گرفته شد که این مسابقات به صورت ملی بود و  در سراسر کشور انجام شد آثار ارسالی از کل کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال و داوری انجام گرفت و ۲۰ خرداد در کتابخانه شهرداری اصفهان اثر برتر رونمایی خواهیم کرد و میزبان جمعی از هنرمندان خواهیم بود.

وی در مورد راهکارهای توسعه اقتصادی صنایع دستی استان اصفهان گفت: یکی از راهکارهایی که اکنون برای صنایع دستی مطرح در فضای مجازی و تجارت الکترونیک است اگر پنج سال پیش کسب و کار اینترنتی به عنوان مزیت مطرح بود ولی در حال حاضر مردم به استفاده از آن هستند تغییر در کسب و کار باید انجام شود و هر کسی که تغییر را انجام ندهد محکوم به فناست هنرمندان ما باید فعالیت در فضای مجازی را داشته باشند حضور هنرمندان ما و خیلی پررنگ تر از قبل در این فضا باشد.

مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان اصفهان گفت: برخی هنرمندان همچنان روش قدیمی کسب و کار خود را دارند و بعضی افراد هنرمندی که به فضای کسب و کار اینترنتی را جمع کردند و به اهمیت این مسئله پی بردند و قشر جوان جامعه و افراد تحصیلکرده هستند که با شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ آشنایی اولیه را دارد.

تاج گفت: جالب است این را هم بیان کنم کرونا  در کنار خیلی از مشکلاتی که برای کل مردم جهان ایجاد کرد اتفاقات ناگواری که برای همه رخ داد اما برخی فرصت‌ها را که بعضاً نسبت به آن کم توجه بودیم را به ما گوشزد کرد، از جمله  کسب و کار اینترنتی خیلی از فعالین عرصه هنر و به خصوص صنایع دستی به این روش کسب و کار روی آورده اند و موفق هم بوده اند.

مسئول انجمن صنایع دستی بسیج هنرمندان استان اصفهان تصریح کرد: از جمله دغدغه‌های اتحادیه صنایع دستی برندسازی است، این مساله در بین هنرمندان مورد توجه قرارنگرفته است و باید در این مسئله ورود و کار کرد، دوستان آموزش ببینند یکی از کارهایی که در مجموعه صنایع دستی برای سال ۹۹ هدف گذاری کردیم آموزش تجارت الکترونیک و بحث برندسازی است.

تاج بیان کرد: برند سازی فقط شامل یک اسم و نام لوگو نیز برند سازی با احساس رضایت از مشتری و کیفیت بالای کارها و قیمت مناسب محصولات ایجاد می شود، مشتری بعد از خرید نباید رها شود و  خدمات باید داد، فروشنده و تولیدکننده همراه مشتری باشند؛ برگزاری کلاس های آموزشی برای هنرمندان در اولویت ما قرار دارد اما به دلیل محدودیت هایی که در فضای آموزشی به علت رعایت موارد بهداشتی داریم به دنبال روش های دیگر اموزشی بوده ایم،  از جمله از هفته گذشته در پیج اینستاگرام  اتحادیه صنایع دستی اصفهان لایو آموزش‌های برندسازی را با یکی  از اساتید مطرح آغاز کرده‌ایم و پایان جلسه هم پرسش و پاسخ داشتیم.

مجدالدین تاج اذعان کرد: یکی از چالش‌هایی که  معمولا در حوزه صنایع روبرو هستیم وجود واسطه گران و سودجویان است، اصفهان شهر توریست پذیری است و میدان نقش جهان از جمله مکان هایی است  که توریست‌های مختلفی که به این شهر می آیند  از آن بازدید می کنند، در این بین  افرادی به عنوان هستند که خود را لیدر معرفی و مطرح می‌کردند و با گرفتن درصدی از فروشندگان، آن کالای صنعتی با قیمتی بالا به تروریست عرضه می شد که اتحادیه به طوری جد به این مساله برخورد کرد و برنامه ریزی هایی برای کاهش چنین اتفاقاتی انجام دادیم .

وی افزود: برای کاهش بروز چنین مشکلاتی در سال ۹۹ برنامه‌ریزی‌های داشتیم از جمله آنها برگزاری کلاس های زبان انگلیسی است که برای فروشندگان صنایع دستی است که سال گذشته یک دوره این کلاسها برگزار شد، تا فروشندگان خودشان به طور مستقیم با تروریستها ارتباط برقرار کنند این مسئله با استقبال بسیار خوب آنها روبرو شد.

تاج ادامه داد: با توجه به ارتباط خوبی که  با کشور چین داریم علاوه بر زبان انگلیسی آموزش زبان چینی هم در  دستور کار برنامه های آموزشی ما برای هنرمندان صنایع دستی قرار دارد، علاوه برآین موارد ما کلاس های متعدد مهارت آموزی ویژه هنرمندان برگزار می کنیم و به فکر ارتقا سطح مهارت هنرجویان هستیم.

نایب رییس اتحادیه صنایع دستی شهرستان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حقیقت امر این است که هنرمندان از دولت حمایت می خواهند برخی از حمایت‌ها واقعا نیاز است اما کمرنگ انجام شده است دولت اگر حتی نخواهد به صورت مستقیم به این مقوله ورود کند اما می تواند بسترسازی و حمایت  کند اکثریت هنرمندان ما برای  تامین مواد اولیه  با قیمت مناسب و با کیفیت با مشکل جدی مواجه هستند، مواد اولیه هم در کشور خودمان تولید می‌شود اما هنرمندان ما باید با قیمت بسیار بالای آن را تهیه کنند دولت می‌تواند شرایطی را فراهم کند که مواد اولیه بدون واسطه در اختیار هنرمندان قرار بگیرد قیمت تمام شده پایین تر باشد در کشور ما وزارت امور خارجه داریم در امور خارجه معاونت به عنوان معاونت اقتصادی تعریف شده است.این معاونت در کشورهای مختلف باید فعال شود ارتباط بگیرد و از کشورهایی که برای ما هدف محسوب می‌شوند نیاز سنجی کند و علاقه مندی مردم آن کشورها را رصد کند تا ما با برگزاری نمایشگاه ها بتوانیم آثار هنرمندان مان را به نمایش بگذاریم.

وی در پایان گفت: همانطور که انتظار است که دولت نقش حمایتی از محصولات صنایع دستی و هنری داشته باشد هنرمندان هم باید سعی کنند در تولید کالای با کیفیت مرغوب برند سازی و بسته بندی مناسب و مخاطب پسند تلاش کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد