صفحه اصلی » اجتماعی » کلیدری: عضو شورای شهر برای اظهار نظر در مورد فوت نوه اش عجله کرده است/ منطق مدیر تأمین اجتماعی نادرست است

کلیدری: عضو شورای شهر برای اظهار نظر در مورد فوت نوه اش عجله کرده است/ منطق مدیر تأمین اجتماعی نادرست است

پیش از ظهر امروز نشست خبری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد. این نشست با واکنش های جدی بهروز کلیدری نسبت به برخی مسئولان همراه بود.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۷ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ بهروز کلیدری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای اسفند ماه به طور رسمی در استان اصفهان با بیماری کرونا رو به رو شدیم و سه ماه پر تلاطم را سپری کردیم؛ به تدریج سیستم درمان استان با شرایط جدید خود را هماهنگ کرد و این اتفاق خیلی زود افتاد چرا که آلارم های لازم از نیمه دی ماه به سیستم داده شده بود و آمادگی وجود داشت.

*15 اسفند تا 15 فرودین ماه روزهای اوج کرونا در استان اصفهان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: به تدریج در اسفند و فروردین کرونا در استان اوج گرفت و از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین اوج ابتلا در استان تجربه شد؛ این باعث شد که بسیاری از مراکر درمانی را به این بیماران اختصاص دهیم و در همین زمان سعی شد با پیشیبانی مراکزی که ایجاد شد  از فشار به بیمارستان ها بکاهیم، چرا که حتی ما در این زمان با مراجعاتی رو به رو بودیم که حتی علائم بیماری را هم نداشتند.

وی افزود: روزهای اولیه اسفندماه با چالش قدرت تشخیص ررو به رو بودیم که در پایان هفته اول اسفند ماه آزمایشگاه ما با ظرفیت ۹۰ تست در ۲۴ ساعت شکل گرفت، اما در این لحظه دو آزمایشگاه داریم که بیش از هزار تست در 24 ساعت در آن  انجام می دهند و این علاوه بر 7 آزمایشگاه  خصوصی است، که در این زمینه فعالیت می کنند.

کلیدری بیان کرد: بیمارانی که با شک کرونا در استان بستری شدند ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر است که خوشبختانه بیش از ۱۳ هزار و 500 نفر از آن ها بهبود یافتند و در حال حاضر۴۲۶ بیمار بستری داریم، متاسفانه در این مدت حدود یک هزار و 484 را از دست دادیم که  البته فقط 484 نفر تست کرونا برای آن ها مثبت بود و بقیه را مطمین نیستیم که علت قطعی فوت از بیماری کرونا بوده است؛ به طور کلی بیش از ۴۲ هزار تست در استان انجام شده که بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ بیمار مثبت قطعی در استان شناسایی شده است.

*روزانه حدود 20 درصد تست ها در استان مثبت است

بهروز کلیدری در ادامه با بیان اینکه از  یک ماه پیش ظرفیت و سیاست را در زمینه بیماری یابی تغییر دادیم، ادامه داد: روزانه حدود ۲۰ درصد تست های روزانه مثبت است، روز گذشته از حدود ۳۰۰ تست مثبت فقط حدود بیست و چند نفر در بیمارستان بستری شدند.

کلیدری بیان کرد: در فاصله ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین روزانه گاهی ۲۰۰ تا ۳۰۰ را بستری می کردیم که این عدد بین ۵۰ تا ۷۰ بیمار استان کاهش پیدا کرده است که از این تعداد بستری حدود ۲۰ درصد تست آن ها مثبت می شود و خوشبختانه در شهرستان ها تعداد به حداقل ممکن رسیده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: در یک ماه گذشته تعداد ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار بستری داشتیم و متاسفانه این عدد کاهش پیدا نکرده است و در روزهای اخیر با افزایش جزئی نیز رو به رو بودیم و این افزایش نگرانی ها را ایجاد کرده است

بهروز کلیدری بیان کرد: در تعداد تخت های بستری نیز در زمان مدیریت کرونا بیش از ۲ هزار تخت بستری را اختصاص دادیم اما با توجه به شرایط به تدریج مراکز اختصاصی به بیماری کرونا را کاهش دادیم چرا که مراکز درمانی باید خدمات عادی را شروع کنند؛ حدود دو هفته است نیز عمل های جراحی غیر اورژانسی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: احتمال می رود این شرایط تا پایان تابستان داشته باشیم و شاید در فصل سرما اپیدمی دیگری را داشته باشیم؛ امیدواریم سناریوهای  بد پیش بینی شده اتفاق نیفتد اما مجبوریم بر اساس این سناریوها پیش برویم تا امادگی کامل وجود داشته باشد.

*میزان مرگ و میر بیماری کرونا در اصفهان 4/48 درصد بوده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه از نیمه دوم اسفند ماه با اقدامات انجام گرفته مشکل تجهیزات محافظتی برای کادر درمان حل شد، گفت: اگر در آمارها بدترین حالت را در نظر بگیریم در داخل استان آمار مرگ و میر 9/9 درصد بوده است و اگر شکل گزارش دهی کشورهای غربی را در نظر بگیریم درصد مرگ و میر در استان 4/48 درصد است که از میانگین کشوری پایین تر هستیم که نشان از تلاش زیاد است

وی ادامه داد: در ای سی یو مشکل خاصی را در استان نداشتیم؛ ۸۰۰ تخت ای سی یو داشتیم که این میزان در اندازه استاندارد ۷۰۰ است و همچنین این توانایی وجود داشت که این میزان تخت تا یک هزار و ۳۰۰ تخت نیز افزایش پیدا کند؛ در اوج بیماری نیاز ای سی به ۳۰۰ تخت هم نرسید و تقریبا هیچ بیماری در صف ای سی یو نداشتیم و شاید یکی از علت های پایین بودن مرگ و میر این بوده است که چالشی در این زمینه درا استان نداشته است.

*یک پزشک و یک راننده از کادر درمان اصفهان فوت کردند

کل حیدری گفت: در حوزه درمان بیش از ۲۵۰ پرسنل مبتلا شدند که خوشبختانه عمدتاً  بهبود پیدا کردند، اما متاسفانه دکتر حقیقی  تنها پزشک فوت شده  و یک راننده در نطنز نیز بعد از ابتلا به این بیماری فوت کردند؛ پرسنل روزهای سختی را پشت سر گذاشتند

وی با بیان اینکه عیسی بن مریم که پیشگام در این زمینه بیشترین فشار را تجربه کرد زودتر از همه آزاد شد، گفت: ممکن است تجربه شدیتری را داشته باشیم که امادگی باید وجود داشته باشد.

بهروز کلیدری با اشاره به یک تئوری مطرح شده که افراد کم علامت انتقال دهنده بیماری نیستند، بیان کرد: تئوری های مختلفی مطرح شده اما به طور کلی هدف این است که بیماران کم علامت شناسایی و مراقبت شوند.

وی ادامه داد: یکی از نگرانی ها در  استان اصفهان این است که این استان محل تردد در کشور است که قطعا اگر لازم باشد الارم های لازم برای محدودیت ها به مسئولان امر داده می شود.

*کالیدری در واکنش به اظهارات : اگر قرار باشد هر مجموعه ای برای خود سیاست گذاری کند، سنگ روی سنگ بند نمی شود

کلیدری با تشکر از مجموع بیمارستان های استان و در واکنش به صحبت های اعتصام پور ادامه داد: سیاستگذار درمان، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان است و اگر قرار باشد هر مجموعه ای برای خود سیاست گذاری کند، سنگ روی سنگ بند نمی شود، ما منافع تمام مردم استان را رصد و به آن توجه می کنیم و نه منافع یک بیمارستان و یا یک سازمان خاص را و نیاز است توجه کنیم هیچ بیماری در هیچ نقطه استان آسیب نبیند.

بهروز کلیدری بیان کرد: اگر با منطق اعتصام پور مدیر درمان اداره کل تامین اجتماعی استان اصفهان پیش برویم، باید  65درصد بیماران داخل استان که پوشش تامین اجتماعی دارند باید در سه بیمارستان غرضی، فاطمه الزهرا و شریعتی سرویس بگیرند و اگر تمام بیماران کرونایی را بیرون بکشیم آیا این سه بیمارستان به تنهایی می توانند به تمام بیماران تامین اجتماعی خدمت بدهند؟ این منطق نادرستی است؛ بیماران تامین اجتماعی در 57 بیمارستان دیگر داخل استان خدمات دریافت می کنند؛ اگر سیاست گذاری می شود که 65 درصد آن ها جامعه کارگری هستند خدمات مناسب را در همه بیمارستان های استان داشته باشند.

کل حیدری بیان کرد: نگاه همکاران علمی و متخصصان این بود که ما در شرایط ثبات قرار گرفته ایم بنابراین باید توانایی خدمت به همه بیماران را داشته باشیم؛ ما هیچ بیمارستان پاکی نداربم چرا که ما بیمارانی را با یک بیماری دیگر در بیمارستان بستری می کنیم که بعدا مشخص می شود، فرد به کوید نیز دارد.

وی با بیان اینکه همه بیمارستان ها باید امادگی برای مقابله با این گونه بیمارها را داشته باشند، گفت: بیمارهای نشان دار باید بخش های مجزا و ای سی  یو جدا و برای بیمارستان های دیگر باید بخش جدا به همراه یک اتاق ایزوله را برای این بیمارها پیش بینی کنند.

بهروز کلیدری در ادامه بیان کرد: یک اتفاق بد در استان در حال رخ دادن بود چرا که بعد از اینکه بیمارستان امین و خورشید برای پذیرش کرونا مشخص شد، اولا درهای بیمارستان ها روی بیمار بسته می شد و همچنین یک بیمار از شهرستان ها باید این مسافت را طی کند و از طرفی برای این  بیمار در این بیمارستان های مشخص شده صف انتظار درست شد و همچنین بیماران مشکوک به کوید نیز به بیمارستان مخصوص  انتقال داده می شدند که این بیمارستان ها  صد در صد الوده هستند و امکان گرفتن کوید افزایش پیدا می کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: نقشه راهی ترسیم شده که بیمارستان هایی را نشانه دار کردیم؛ در این زمینه منافع تمام مردم استان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ما ویزیت مجازی نداریم و البته رد و بدل اطلاعات به صورت مجازی وجود دارد، افزود: پزشکانی که در این مدت درگیر کوید بودند نگرانی برای حضور ندارند اما زمانی که بازگشایی ها انجام شد برخی از پزشکان  نگرانی های برای ان ها وجود داشت؛ که قبل از بازگشایی ها اموزش های لازم برای پزشکان انجام گرفته است البته ممکن است همکاری همچنان نگران باشد که البته تعداد انگشت شماری هستند.

*عضو شورای شهر در اظهار نظر تعجیل کرده است/ نوزاد 45 روزه با سه ناهنجاری مادرزادی

بهروز کلیدری با ابراز تاسف از فوت نوه محمدی عضو شورای شهر اصفهان و بیان تسلیت به وی ادامه داد:  به نظر می رسد محمدی در اظهار نظر تعجیل کردند، شاید صحیح نباشد از لحاظ پرونده بیماران اطلاعاتی را در این زمینه اعلام کنم؛ اما این بیمار نوزاد 45 روزه ای بوده است که مبتلا به سه ناهنجاری مادرزادی قلب بوده است و دچار مشکلات متعدد دیگری نیز در این زمینه شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه بیش از 15 متخصص و فوق تخصص این بیمار را ویزیت کردند و این کم لطفی است که گفته شود دانشجو این بیمار ویزیت کرده است، بیان کرد: در زمان بیماری کرونا حضور دانشجویان در بیمارستان ممنوع بوده است و این بیمار که در نیمه شب وارد بیمارستان شده است تا ساعت 4 صبح تقریباً تمام اقدامات تشخیصی برای آن  کامل شده است با این حال دفاع مطلقی ندارم و اگر  قصوری در این زمینه انجام شده باشد مراجع خاصی وجود دارند که در این زمینه نظر دهند و بررسی های لازم انجام خواهد شد.

کلیدری تصریح کرد: از ۱۷ خردادماه دانشگاه علوم‌پزشکی با حداقل حضور بازگشایی شده و همچنان سعی شده کلاس ها تا حد امکان به صورت مجازی برگزار شود و دانشجویان که در روند تحصیل نیز باید  بدر بیمارستان ها حضور یابند که این نیز با رویکرد حداقل حضور باشد و تا این لحطه امتحانات بر پایه غیر حضوری است

*بیماری کرونا ضعیف شده است؟

وی در جواب سوال خبرنگار صاحب نیوز که آیا این گفته که بیماری ضعیف شده درست است، پاسخ داد: چنین صحبتی صحت ندارد و و آن چه  امروز رصد می شود تابلوهای متفاوت تری از بیماری است؛ در این لحظه ۲۷ درصد بیماران در ای سی یو هستند  و بیمار بد حال همچنان وجود دارد؛ شاید یکی از عللی که مرگ و میرها کم شده این باشد که پرسنل و پروتکل ها بالغ تر شده است و این موضوع منجر شده مرگ و میر کمتر باشد و اصلاً نباید این ذهنیت ایجاد شود که بیماری ضعیف شده است

*هزینه تست کرونا چقدر است؟

بهروز کلیدری در جواب سوال دیگری از خبرنگار صاحب نیوز در مورد تفاوت های بهای تست کرونا خاطرنشان کرد: تعدادی از آزمایش ها در غربال گری انجام می شود که رایگان است که از هزار و 300 تست روزانه حدود هزار مرود از آن به صورت رایگان است.

وی ادامه داد: بقیه تست ها یا تست های غربال گری قبل از اعمال پر خطر است و یا  تعدادی است که مستقیماً از مطب ها به ازمایشگاه های خصوصی ارجاع می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: قبل از عمل جراحی که به مراکز دولتی ارجاع داده می شوند مبلغ  ۱۷۰ هزار تومان و بیمارانی که از بیمارستان خصوصی ارجاع می شوند ۲۵۰ هزار تومان دریافت می شود اما قیت واقعی تست برای این بیماری  ۴۸۰ هزار تومان است و  اگر مجموعه ای تخلف کند برخورد می شود.

کلیدری گفت:  مبلغ این تست تحت پوشش بیمه های تکمیلی، سلامت و نیروهای مسلح به فراخور تعهدی دارند، است اما منتاسفانه تامین اجتماعی این موضوع را قبول نکرده است.

به گزارش صاحب نیوز؛ آمارها و اخبار کاشان در استان اصفهان با توجه به دانشگاه علوم پزشکی مجزا از این آمار است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد