صفحه اصلی » سیاسی » چند برابر شدن عملکرد حکومت با «معجزه شفافیت»

چند برابر شدن عملکرد حکومت با «معجزه شفافیت»

شفافیت مفهوم ساده‌ای است که اجرای آن عملکرد بخش‌های مختلف نظام را برکت بخشیده و اثرگذاری آن‌ها را چند برابر خواهد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۳/۲۶

صاحب نیوز – احسان جدیدی/ اقتصاد ایران همچون پیکر زخم خورده‌ای است که هر چند به مدد استقلال نسبتاً بیشتر از سایر کشورها از تنش‌های اقتصادی جهانی به دور مانده و شرایط بهتری دارد اما با دشنه تجمل‌گرایی برخی مسؤولان و فساد مفسدانی همچون سلطان سکه و سلطان خوردو و سلطان‌های شیطان صفت دیگر زخم خورده است و اگر نیودند این مفسدان اکنون با وجود همین شرایط و همین تحریم‌های ظالمانه در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داشت.

وقتی فساد تا حوزه ریاست قوه قضائیه در حجمی به بزرگی طبری ده‌ها میلیارد تومانی نفوذ می‌کند و تا جایی در پیکری حکومت می‌نشیند که 90 نماینده مجلس به دلیل مفاسد اقتصادی رد صلاحیت می‌شوند و وقتی جرایم اقتصادی مدیر کارخانه خودروسازی و کسانی همچون برادر رئیس جمهور، برادر معاون اول رئیس جمهور که هم خود و هم برادرانشان از نفوذ و قدرت بالایی در دستگاه حکومتی کشور برخوردارند در دادگاه صالحه تأیید می‌شود، باید دید این چه مکتبی است که اقتصادش هنوز توانسته دوام بیاورد و باز هم سر پا باشد و قطعاً اگر این مفاسد نبودند این اقتصاد یکی از ابرقدرت‌های دنیا می‌بود.

یکی از راهکارهای حذف بستر فساد در کشور شفافیت است؛ شفافیت از آرای نمایندگان در مجلس گرفته تا میزان دخل و خرج وزارتخانه‌ها و ادارات مختلف. شفافیت که به معنی در دسترس عموم قرار دادن اطلاعات است، آثار مهمی خواهد داشت:

 

*دقت در انجام عملکرد توسط مسؤولان

وقتی مسؤولان بدانند عملکرد ایشان و مثلاً رأی ایشان به فلان فلان توافقنامه بین‌المللی ثبت می‌شود و در مقابل دید همه مردم قرار داده می‌شود و حتی بعدها مورد قضاوت تاریخ قرار خواهد گرفت، قطعاً دقت بیشتری در انتخاب خود و در عملکرد خود خواهد کرد و تلاش بیشتری انجام می‌دهد تا بهترین انتخاب و بهترین عملکرد را از خود بروز دهد.

 

*نقش نظارتی مردم

با اجرای قانون شفافیت، عامه مردم در جریان عملکرد مسؤولان قرار گرفته، عملکرد ایشان را دنبال می‌کنند و در صورت لزوم در مقابل آن واکنش نشان می‌دهند و مطالبه‌گری می‌کنند. هرچند این امر می‌تواند در جهت منفی و ضدآرمانی نیز به کار گرفته شود اما این وجه قضیه در برابر بخش مثبت آن ناچیز خواهد بود.

با این کار سفارش مکتب اسلام مبنی بر سپردن امور به خود مردم تا حدی محقق می‌شود و این گونه خود مردم وظیفه نظارت بر عملکرد منتخبان و مسؤولان خود را برعهده خواهند داشت و دیگر نمی‌توانند همه بار نظارت را بر دوش ارگان خاصی انداخته و خود بی‌خیال عملکرد نمایندگان از کنار گود تماشاچی اتفاقات کشور باشند.

اگر شفافیت در عملکرد وزارتخانه‌های دولتی و سازمان‌ها و نهادها و ادارات کل استانی و شهرستانی نیز باشد مردم و مسؤولان پایین دست در استیفای حق خود مثلاً در دریافت بودجه راحت‌تر خواهند بود چون خواهند فهمید چه مقدار بودجه برای چه کاری به اداره بالادستی تعلق گرفته و حقشان دقیقاً چقدر است و چقدر در بودجه مملکت سهم دارند.

 

*موتور محرک مردمی با ترغیب و مطالیه گری

زمانی که مردم به طور مستقیم عملکرد یک مسؤول را زیرنظر داشته باشند و حرکت وی در مسیر اهداف حکومت را دنبال کنند، به انحاء مختلف همچون تشویق، ترغیب، مطالبه‌گری، مشارکت و غیره به فرد انگیزه و انرژی می‌دهند و وی را در جهت پایداری در مسیر خود و در مسیر صحیح تقویت می‌کنند.

این شیوه حکومت‌داری یعنی شفافیت می‌تواند مردم را شریک خدمتگذاری مسؤولان کند و نبود شفافیت همان نقش نظاره‌گری بدون نظر و بدون قدرت تشخیص را به مردم خواهد بود.

 

*همراهی مردم با مصوبات و قوانین و طرح‌ها

زمانی که فرایند تصویب یک قانون و یا شرایط یک تصمیم‌گیری در مقابل دیدگان مردم باشد و مردم در جریان چرایی و چگونگی یک انتخاب قرار بگیرند، راحت‌تر و بیشتر مسؤولان را درک می‌کنند و چون خود را نیز به برکت شفافیت وارد گود مملکت‌داری می‌بینند راحت‌تر می‌توانند تصمیمات را پذیرفته، با آن همراه شده و حتی در اجرای آن کمک و یاری کنند.

 

*جلوگیری از رفتار مزورانه نمایندگان و مسؤولان

یکی از رفتارهای غیراسلامی که برای همه مردم بد است و برای مسؤولان بدتر دروغ‌گویی و تزویر است. این که 150 نماینده مجلس دهم در دفاع از لایحه‌ای مصاحبه کنند و این لایحه در صحن علنی تنها 70 رأی بیاورد حجم دروغ و تزویر در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نشان می‌دهد؛ مجلسی که به گفته امام راحل باید در رأس امور باشد. اکنون با اجرا شدن قانون شفافیت دست کم تا حد زیادی جلو این تزویر رفته می‌شود و فرصت آن از دست مسؤولان خارج می‌شود.

 

*شناخت هر چه بیشتر نمایندگان و مسئولان

شفافیت موجب شناخت هر چه بیشتر مسؤولان توسط مردم و حتی دیگر مسؤولان نیز می‌شود تا در انتخاب خود و سپردن مسؤولیت به ایشان بهتر عمل کنند.

وقتی مردم عملکرد یک مسؤول و یا مثلا منتخب خود در مجلس را ببینند خواهند فهمید آیا شجاعت دارد یا خیر، آیا عملکرد انقلابی و جهادی دارد یا خیر، آیا تحول‌خواه است یا خیر، آیا از مسائل مملکت‌داری سررشته دارد یا خیر و این کمک خواهد کرد تا در انتخاب‌هایشان بهتر عمل کنند و بار مسؤولیت را به کسانی نسپارند که توانایی و نیت به مقصد رساندن این بار را ندارند.

 

*جلوگیری از معاملات نامشروع همچون خرید و فروش رأی و لابی‌گری

زمانی که آرای نمایندگان مجلس به هر طرح و لایحه‌ای در یک وبسایت اینترنتی در معرض دید عموم مردم قرار بگیرد، دیگر این رأی کالایی نیست که بتوانند آن را مورد خرید و فروش قرار دهند چون شخصاً باید در برابر انتخاب خود و رأی خود پاسخگو باشند و می‌دانند مردم ایشان را بر اساس این آراء قضاوت خواهند کرد.

 

*مشاوره متخصصان، رسانه‌ها و مردم

اگر مسائل کشور شفاف به مردم گفته شود و نخبگان در جریان این مسائل قرار بگیرند می‌توانند با ارائه مشاوره مسؤولان حکومت را یاری کنند و به ایشان آموزش دهند و در صورت رویاروی با مشکلاتی راه چاره را در پیش آن‌ها قرار دهند و در صورت انحراف از مسیر موفقیت و صحیح اخطار و هشدار دهند.

آری اینگونه شفافیت معجزه خواهد کرد و نه تنها در مباحث اقتصادی بلکه در همه تصیم‌گیری‌ها و همه امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و غیره می‌تواند عملکرد مسؤولان را مضاعف کرده و اثر آن را چند برابر کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد