صفحه اصلی » اجتماعی » میزبانی نصف جهان از 180 هزار تبعه افغانستانی/ برادرانی که در دو سنگر اقتصاد و دفاع در کنار مردم اصفهان قرار دارند

صاحب نیوز گزارش می دهد

میزبانی نصف جهان از 180 هزار تبعه افغانستانی/ برادرانی که در دو سنگر اقتصاد و دفاع در کنار مردم اصفهان قرار دارند

اصفهان در سال های گذشته پس از تهران و خراسان سومین میزبان بزرگ اتباع افغان در کشور بوده است و در این سال ها، هم زبانی و هم جواری خاطرات خوبی را برای هر دو ملت برجای گذاشته است و افاغنه را شریک روزهای خوب و بد مردم نصف جهان کرده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ ایران و افغانستان در حدود 50 سال گذشته تحولات متعدد و بزرگی را پشت سر گذاشتند، حضور شهروندان دو کشور در متن این تحولات از جمله حضور برادران افغانستانی در دوران دفاع مقدس و همچنین میزبانی ایران از صدها هزار تبعه افغانستانی که همچنان ادامه دارد ناشی از ریشه‌های مشترک و ناگسستنی دینی، فرهنگی و تاریخی دو کشور است که بیگانگان و دشمنان دوستی، آرامش و ثبات ایران و افغانستان همواره در صدد ایراد خدشه به آن بوده و هستند.

۱۸۳ هزار تبعه کشور افغانستان در استان اصفهان حضور دارند که  بیشتر آنها در شهرستان های اصفهان، کاشان، خمینی شهر، فلاورجان و شاهین شهر زندگی می‌کنند.

بدخواهان دو کشور تاب و تحمل اتحاد را ندارد

ظاهر حبیبی، یک تبعه افغانستانی در اصفهان در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: بحث ایران و افعانستان بحث گسترده و عمیق و دارای سابقه زیاد است که این دو کشور در قدیم سال های زیادی یک کشور بود.

وی بیان کرد: ایران و افغانستان هر چند با پرچم و جغرافیای متفاوت هستند، اما از لحاظ محبت و اشتراک های تاریخی، دینی، مرز، فرهنگی، اجتماعی و زبانی یکی و متحد هستند.

حبیبی با بیان اینکه بدخواهان دو کشور تاب و تحمل این روابط نزدیک، اتحاد و همبستگی را ندارد، اظهار کرد: این بدخواهان هر چند مدت به دنبال خباثت ها و شیطانت های هستند که می خواهند این روابط و اتحاد را از بین ببرند و کم رنگ کنند.

وی افزود: کشور ایران و افغانستان، آنقدر با هم صمیمی و خوب بوده و هستند که در روزهای سخت زندگی، این دو کشور در کنار همدیگر بوده و یکدیگر را رها نکردند.

این تبعه افغانستانی اضافه کرد: در دوران جنگ تحمیلی علیه ایران، افغانستانی ها حضور داشتند و در کنار سربازان جمهوری اسلامی ایران در یک سنگر، با هدف واحد و به فرمان حضرت امام خمینی (ره) بودند و شهید و جانباز دادند.

وی تصریح کرد: همچنین افغانستانی ها در همین سال های اخیر با هدف واحد در کنار برداران ایرانی، پاکستانی، عراقی و سوری علیه داعش و گروهک های تکفیری جنگیدند.

حبیبی با توضیح اینکه جمهوری اسلامی ایران در روز های سخت دشوار همچون اشغال افغانستان توسط امریکا، در کنار ملت و کشور افغانستان بوده است، خاطر نشان کرد: پذیرفتن تعداد زیادی از مهاجران افغانستانی یکی از نمونه های این همدلی و همراهی ایران با ملت افغانستان است و جمهوری اسلامی ایران در این سال ها میزان حدود دو میلیون افغانستانی بوده است.

وی ادامه داد: مهر و محبت های مردم ایران به افغانستانی ها هیچ موقع فراموش نمی شود که در روزهای سخت مردم ما ایرانی ها، افغانستانی ها را پناه دادند و به عنوان مهمان پذیرفتند؛ اینگونه محبت ها به طور متعدد در بین مردم دو کشور وجود دارد و عمیق هم است.

این تبعه افغانستانی گفت: ما تنها از صدای و سیمای ایران گلایه داریم که چرا این ارتباط و محبت بین دو کشور را که تاریخ فراموش نمی کند را نمایش نمی دهد؛ باید بیشتر به این ارتباط دوستانه و عمیق پرداخته شود؛ نسل جدید دو کشور نسبت به این ارتباطات آگاهی ندارند.

وی در پایان تأکید کرد: از مردم شریف افغانستان و ایران تقاضا دارم که هیچ موقع به بدخواهان و دشمنان فرصت ندهند که بین دو کشور اختلاف ایجاد کنند و فضای دوستانه موجود را به فضای دشمنی ببرند.

اصفهان در بین استان‌های کشور، پس از تهران و خراسان رضوی میزبان بیشترین اتباع است و انواع خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی به آنها ارائه می‌شود.

تحصیل ۵۵ هزار دانش آموزان اتباع در مدارس اصفهان

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان در این رابطه گفت: دشمنان ما نمی‌توانند همدلی و وحدت بین اتباع و مردم کشور را تحمل کنند و به همین دلیل در تلاش هستند تا برخی از اتفاقاتی که بیشتر ناشی از فعالیت قاچاقچیان مهاجر است را به نظام و حاکمیت ما نسبت دهند.

مهدی سلیمانی اظهار کرد: امکان برخورداری از خدمات بهداشتی درمانی و آموزشی و تحصیلی همانند دیگر شهروندان ایرانی برای پناهندگان و شرایط لازم برای زندگی از نظر اعتقادی، دینی و اسلامی و هم از نظر ضوابط قانونی برای پناهندگان در جمهوری اسلامی فراهم شده است.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی به رقم فشارهایی که استکبار جهانی برای ایجاد محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه کشور ما ایجاد کرد و با وجود همه کمبودهای اعتباری و امکاناتی، سعی کرده شرایط زیستی مناسب را برای پناهندگان فراهم کند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان با اشاره به حضور اتباع در اصفهان خاطر نشان کرد: استان اصفهان میزبان حدود 180 هزار نفر از اتباع افغانستانی است؛ همه خدمات بهداشتی و درمانی که در مراکز بهداشتی آنچه به شهروندان ایرانی ارائه می شود به اتباع خارجی نیز چنین هست و خدمات بهداشتی بصورت رایگان و هزینه خدمات درمانی هم همانند شهروندان ایرانی از پناهندگان دریافت می‌شود.

سلیمانی اضافه کرد: حدود ۵۵ هزار نفر از دانش آموزان اتباع در مدارس استان و در کنار دیگر دانش آموزان اصفهان مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه امکان بهره مندی پناهندگان از بیمه سلامت فراهم شده و نزدیک به ۱۸ هزار نفر از این افراد در استان اصفهان شامل بیمه سلامت می شوند، تصریح کرد: اتباعی که جزو افراد آسیب پذیر، بیماران خاص و صعب العلاج محسوب شوند بصورت رایگان از بیمه سلامت بهره‌مند می‌شوند و سایر افراد هم با پرداخت هزینه‌ها مطابق تعرفه‌های مصوب بیمه خواهند شد.

ورود رهبر انقلاب به تحصیل فرزندان اتباع افغانستانی 

دو ملت ایران و افغانستان و ایران از مشترکات فرهنگی، تاریخی، دینی و تمدنی برخوردار هستند.

مقام معظم رهبری در این خصوص تعبیر زیبایی دارند و فرمودند که ملت ایران و افغانستان قوم و خویش هستند؛ ایشان در خصوص تحصیل فرزندان اتباع افغانستانی ادیبهشت ماه 94 تأکید کردند که هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌ نام شوند.

زبان فارسی، حس اشتراک بسیار خوب

رضا محمدی، شهروند اصفهان در رابطه با حضور اتباع افغانستانی در اصفهان به خبرنگار صاحب نیوز گفت: ما از نظر تاریخی، فرهنگی و دینی با اتباع افغانستانی بسیار نزدیک هستیم و دین اسلام و زبان فارسی از مهمترین این مشترکات است.

وی افزود: زبان فارسی حس اشتراک بسیار خوبی را برای هر دو طرف به ‌وجود آورده است.

این شهروند اصفهانی با بیان اینکه تاریخ افغانستان با عنوان کشوری به نام افغانستان جدید است، تصریح کرد: طبق تاریخ، این منطقه قسمتی از حکومت های هخامنشیان تا قاجار بوده و در گذر سالیان دور روابط گسترده تاریخی در این منطقه برقرار بوده است.

وی اضافه کرد: فکر می کنم اصفهان از جمعیتی زیادی از افغانستانی میزبانی می کند و رابطه دوستی بین مردم اصفهان با این عزیزان وجود دارد که حضور و فعالیت افغانستانی ها در بازارهای میدان امام علی (ع) سند این حرف است.

دو ملت بزرگ ایران و افغانستان از روابط دیرینه ای در طول تاریخ برخوردار بوده و هر دو در راستای پویایی و اقتدار دین مبین اسلام فعالیت کرده و روابط نیکی باهم داشته و دارند؛ حضور مجاهدان افغانستانی در جریان هشت سال دفاع مقدس در برابر هجمه صدام و حامیان شرقی و غربی‌ اش به جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از ذهن ایرانیان پاک نخواهد شد.

گزارش از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شش − 2 =

پیشنهاد سردبیر