صفحه اصلی » اقتصادی » پیش بینی دو ماه قبل خبرنگار اقتصادی صاحب نیوز از ایجاد وضعیت کنونی در بازار گوشت مرغ/ القا حباب به بازار چشم بستن روی واقعیت هاست

پیش بینی دو ماه قبل خبرنگار اقتصادی صاحب نیوز از ایجاد وضعیت کنونی در بازار گوشت مرغ/ القا حباب به بازار چشم بستن روی واقعیت هاست

آنچه امروز با آن رو به رو هستیم کاهش تولید و در مقابل افزایش قیمت تمام شده در تولید گوشت مرغ است، بنابراین القا حباب به بازار یک روند نادرست و فرار از واقعیت است هر چند که به نظر می رسد قیمت های واقعی در حدود 16 هزار تومان باشد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۱ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ چندی قبل تصاویر و فیلم هایی از معدوم سازی جوجه های مرغ گوشتی منتشر شد که با بازتاب گسترده رو به رو شد، از بازتاب های حمایتی از حقوق حیوانات که در این باره بگذریم، برخی این معدوم سازی را یک رفتار توجیه پذیر اقتصادی عنوان کردند.

در این زمان خبرنگار اقتصادی صاحب نیوز در یادداشتی  به صورت کامل به این موضوع پرداخت و در انتهای یادداشت خود از یک هشدار با توجه به  برنامه ها و راهکارهای در نظر گرفته شده برای افزایش قیمت قابل توجه قیمت گوشت مرغ داده بود که یک توازن اولیه در اقتصاد است که از سوی مسئولان به این نکات اقتصادی توجه نشده و امروز شاهد رکورد قیمت نزدیک به 20 تومان مرغ هستیم.

بیشتر بخوانید؛

ریز و درشت معدوم سازی جوجه ها/ یک رفتار توجیه پذیر اقتصادی یا یک سرپوش بر بی تدبیری

* هشدار از یک تصمیم

در بخشی از این یادداشت آمده است: ((حال که این سناریو اتفاق افتاد و تولید این محصول با چالش رو به رو شد، صادرات مرغ با عوارض صفر تصویب شد، شاید این اتفاق هم دست کمی از آنچه برای جوجه ها افتاد نداشته باشد چرا که کشور در دو ماه آینده با کاهش تولید رو به روست و باید مسئولان امر در این زمان با خرید و ذخیره گوشت مرغ، از افزایش قیمت قابل توجه در ماه های آتی جلوگیری کنند اما به نظر  رفتاری در مقابل آنچه باید برای تنظیم بازار ایجاد شود اتفاق افتاده است، نتیجه این اتفاق علاوه بر افزایش قیمت مسئولان را ادامه برای تنظیم بازار و احتمالا شرایط پسا کرونا مجبور به واردات و یارانه برای این کالا خواهد کرد که به نظر می رسد اقدامات بسی جای نگرانی دارد…))

اما آنچه امروز با آن رو به رو هستیم کاهش تولید و در مقابل افزایش قیمت تمام شده در تولید گوشت مرغ است، بنابرین القا حباب به بازار یک روند نادرست و فرار از واقعیت است هر چند که به نظر می رسد قیمت های واقعی در حدود 16 هزار تومان باشد.

البته مدتی است که مرغداران معتقد هستند که قیمت تمام شده آن ها بیش از  محدود 12 هزار تومانی عرضه است که به نظر می رسید راهکاری برای این موضوع ارائه نشد و امروز شاهد جهش قیمت در بازار بودیم.

واقعیت دیگری نیز با آن در بازار رو به رو هستیم که قدرت خرید مردم با قیمت 16 هزار تومان که با توجه به قیمت های تمام شده منطقی به نظر می رسد، همخوان نیست و البته راهکار بدون شک رفتارهای ضربتی و واردات با ارز های دولتی نیست چرا که اینگونه کمر تولید کننده خواهد شکست.

در واقع واردات مرغ برای کنترل بازار اگر با در نظر نگرفتن میزان تولید داخل و دلایل گرانی باشد مانند سمی است که در ابتدا درد را کاهش می دهد اما در انتها به مرگ تولید منجر می شود؛ به عبارت دیگر واردات می تواند در مقابل نبود تولید کافی در کشور قلمداد شود و نه کاهش قیمت صرف را هدف داشته باشد.

بهترین راه پیش رو حمایت و بسته های حمایتی از تولید کننده داخلی است که با توجه به اینکه چرخه تولید گوشت سفید حدود 45 روز است و حتی می تواند از نیمه چرخه تولید حمایت از تولید کننده قرار گیرد، بنابراین بسته حمایتی دولتی خیلی زود می تواند قیمت تمام شده و در نهایت قیمت در عرضه را کاهش دهد.

اما در نهایت این مدیریت بازار است که باید دولت آن را سرو سامان بدهد چرا که امروز یک تولید کننده گوشت مرغ در یک چرخه تولید انواع تنش ها را تجربه می کند، افزایش قیمت خوراک که عمده آن را سویا تشکیل می دهد و حتی گاهی یک مرغدار نمی تواند از بازار دان مورد نیاز را هم تامین کند و با قحطی دان آن هم از روی دلال بازی و سودجویی برخی از سودجویان رو به رو می شود.

ثبات در فاکتورهای قیمت تمام شده از یک طرف و در مقابل خرید و ذخیره سازی در فصل های پر تولید و موازنه کردن عرضه و تقاضا نیز از نکات دیگری است که کمتر به آن توجه می شود، که نیاز است برای ایجاد یک رویه ثابت و با توجیه اقتصادی اتفاق بیفتد.

خوشبختانه در بازار گوشت مرغ نقش دلال ها و واسطه ها همانند محصولات کشاورزی نبوده که یک نقطه امید است و می تواند در تنظیم بازار به عنوان یک عامل مهم دیده و بهره برداری شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد