صفحه اصلی » اجتماعی » تعیین اولویت ها، گمشده مسئله زنان/ رسم غلطی که در برابر نیمی از جامعه در پیش گرفته ایم

تعیین اولویت ها، گمشده مسئله زنان/ رسم غلطی که در برابر نیمی از جامعه در پیش گرفته ایم

زنان امروز نیازمندی‌های مختلفی دارند که کشور باید بر اساس نگاهی جامع مهمترین این نیازها را درنظر گرفته و برای آن برنامه ریزی و سیاست گذاری کند.

تاریخ انتشار: ۰۵:۴۹ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، به همین سبب کارگزاران نظام و مسئولان دولتی باید برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌هایی مختص این قشر گسترده در جامعه انجام دهند تا با درنظر گرفتن این شرایط حساس امکان بهره‌مندی ایشان از امکانات کشور، فراهم کردن زمینه فعالیت‌های اجتماعی ایشان، حل و فصل مشکلات آن‌ها و در یک کلام زندگی کردن آن‌ها را فراهم کنند.

این که چقدر این برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها صحیح انجام شود ملزوم نگاه تصمیم‌گیرندگان به زنان و دختران است. نگاه و بینش ایشان به جامعه بانوان کشور می‌تواند راهبرد تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری مسئولان کشور در حوزه بانوان باشد.

اگرچه حوزه زنان و نیازهای این قشر از جامعه که جامعه سازان و آینده سازان کشور هستند، بسیار گسترده است، اما به نظر می رسد در سال های گذشته برخی از نیازهای اساسی به حاشیه رانده شده و برخی از نیازها به عنوان اولویت در جامعه معرفی شده و برخی از زنان را نیز با خود همراه کرده است.

آنچه در این میان اهمیت دارد، تاثیر این اولویت ها بر سیاست های کلان کشور در حوزه های مختلف است، حوزه جمعیت و نمودار سنی جامعه، ازدواج و تربیت نسل، درصد باسوادی جامعه و حتی اقتصاد کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم با این اولویت ها در ارتباط است و خطای محاسباتی و یا تغییر عمدی این محورها اثرات عمیقی بر کشور خواهد گذاشت.

*مجلس به دنبال افزایش مشارکت سیاسی بانوان

زهرا سعیدی، عضو سابق فراکسیون بانوان مجلس در گفت و گو با صاحب نیوز، مهمترین موضوع مورد نظر این فراکسیون را مشارکت بیشتر بانوان در امور سیاسی و پست‌های به ویژه کلیدی کشور عنوان کرد.

نماینده سابق مبارکه گفت: مهمترین موضوعی که این فراکسیون در طول چهار سال دوره مجلس دهم به آن پرداخت افزایش مشارکت سیاسی بانوان در کنار تلاش برای تصویب قانون حمایت از زنان سرپرست خانوار بود.

وی عنوان کرد: مسائلی مختلفی در این فراکسیون مورد بحث و بررسی قرار می‌گرفت اما می‌توان گفت مهمترین موضوعات مورد بحث که زمان بیشتری از جلسات فراکسیون را نیز به خود اختصاص می‌داد حول این دو موضوع بود.

سعیدی افزود: انعقاد تفاهم‌نامه با وزرای دولت برای اختصاص 30 درصد از پست‌های بالا و میانی مدیریت به بانوان و تصویب قانون بیمه زنان دارای سه فرزند و بیشتر را مهمترین اقدامات فراکسیون زنان مجلس دهم دانست.

پرونده دوره دهم مجلس سرتاسر از فراز و نشیب های جلسات علنی خانه ملت و مصوباتی که گاه دست گیر مردم و گاه مانع راه ملت شدند، پر است و فراکسیون زنان هم از این قاعده مستثنی نیست، اما به اعتقاد لاله افتخاری، نماینده ادوار مجلس، بسیاری از مسائلی که باید در این دوره پیگیری می شد، انجام نشد و شاهد وجود حواشی زیادی زیادی در مجلس و سطح جامعه بودیم؛ که نشان می دهد، عملکرد فراکسیون می توانست بسیار بهتر از وضع کنونی باشد.

*نگاه جامعه‌شناسی به مهمترین اولویت بانوان

محمدرضا محبوب‌فر، جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی، در گفتگو با صاحب نیوز نگاه متفاوتی به مسئله زنان دارد.

وی در رابطه با اولویت امروز حوزه زنان گفت: امنیت زنان امروز مهمترین اولویت را برای این قشر از جامعه دارد.

وی از افزایش میزان زورگیری از زنان را در جامعه سخن گفت و با بیان این که این روند موجب افزایش اضطراب و استرس بین زنان شده است، خواستار توجه مسئولان کشور به مسأله امنیت اجتماعی بانوان چه در درون خانواده و چه در بیرون از محیط خانه شد.

محبوب فر توانمندسازی خانواده‌ها و آموزش خانواده و جامعه را یکی از راهکارهای تحقق این امر عنوان و اظهار کرد: وضع نگران کننده امروز بانوان در کشور به دلیل فقدان اراده‌ای قوی در این رابطه است.

این جامعه شناس افزود: تقویت ساختارهای اجتماعی و رفع فقر می‌تواند تا حدی بستر تحقق تأمین امنیت بانوان را فراهم کند.

به نظر می رسد، انچه در این سال ها به این معضل دامن زده است، مسیر غلطی است که نهادهای فرهنگی در قبال آموزش خانواده ها در نظر گرفته اند؛ شاید همه صحنه هایی از نی که بعد از ٢٧ بار درخواست طلاق به خاطر کتک خوردن از همسر، توانست به زندگی مشترک ادامه دهد و همسری نه نقش ایثارگر و کانون مهر بلکه نقش قربانی را ایفا می‌کند را در برنامه ها و حتی سریال های صداوسیما دیده باشیم و یا در فیلم ها و سریال های شبکه نمایش خانگی، عشق های مثلثی و مربعی که سرانجام آن به خطر افتادن امنیت روانی نیمی از جامعه است را به وفور تماشا کرده باشیم؛ این ها همه مصادیق آموزش مسیر غلط به جامعه است.

*اولویت‌های بانوان در جامعه منحرف شده است

شهین اصلانی، روزنامه‌نگار اصفهانی، در این رابطه اظهار کرد: افزایش فرصت‌های شغلی و مشارکت سیاسی بانوان و برابری با مردان مهمترین اولویت زن امروز در ایران است که باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

این بانوی فعال حوزه‌های اجتماعی و بانوان منحرف کردن این نیازهای اساسی بانوان به سمت مسائلی همچون رفتن به ورزشگاه‌ها و از این قبیل را گمراهی از نیازهای واقعی همه زنان دانست.

*فرصت برابر زنان و مردان برای پیشرفت در جامعه

سحر اصلانی، سرپرست تخصصی شبکه کارآفرینی خانه جوان اصفهان هم در این رابطه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: فراهم نبودن شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه برای پیشرفت بانوان در حوزه‌های مختلف کاری مهمترین دغدغه بانوان فعال است.

این فعال اجتماعی تصریح کرد: مردان از امکاناتی در جامعه برخوردارند و قادرند از ظرفیت‌هایی استفاده کنند که زنان به دلیل محدودیت‌های خود قادر به انجام آن نیستند به عنوان مثال شاید این امکان چه از لحاظ اجتماعی و چه از لحاظ فرهنگی خانواده‌ها برای یک دختر جوان فراهم نیست تا بتواند برای رشد استعداد و علاقمندی خود به شهرهای مختلف کشور سفر کند ولی دولت به عنوان کارگزار نظام باید این فرصت را به صورت برابر برای زنان و مردان فراهم کند.

دبیر سازمان مردم نهاد جوانان کارآفرین هدفمند عنوان کرد: این که در ابتدای انقلاب، فرماندهی سپاه یک استان به یک خانم واگذار شد، نشان دهنده نگاه انقلاب و اسلام به جایگاه والای زن و توانایی‌های بانوان است اما آیا این نگاه در بین مسئولان کشور وجود دارد؟

سلایق مختلف نظرات خود در رابطه با نیازها و اولویت زن بیان کردند که هر یک از این اشخاص بر اساس بینش و نگاه خود به زن این اولویت‌ها را با توجه به آن چه با تفکر، تجربه و تخصص خود به آن رسیده بودند برشمردند. همه این‌ها جزء نیازهای اساسی و غیرقابل انکار بانوان است.

در ادامه گزارش نظر یک کارشناس و عالم مذهبی را جویا شدیم چرا که می‌توان گفت بهترین بینش در مورد جهان و از جمله زن را باید از جامع ترین و کاملترین نگاه به دست آورد و این جامع ترین و کاملترین نگاه اگر از طرف آفریننده و خالق زن باشد، بهترین تشخیص را به ما می‌دهد.

*جامع ترین نگاه به زن

حجت‌الاسلام مجید گشول در این رابطه به صاحب نیوز گفت: حفظ خانواده و تربیت فرزند مهمترین وظیفه زن است که در جامعه امروز مورد اغفال قرار گرفته است.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: امروز تمام هدف رسانه‌های غرب و غول‌های رسانه‌ای صهیونیستی گرفتن این نقش از جامعه است تا با مبتلا کردن جامعه به شهوات، در یک جنگ فرهنگی مردم ما را درگیر طلاق، فساد و روابط نامشروع کرده و زمینه را برای استعمار کشور و جوامع اسلامی فراهم کنند.

وی عنوان کرد: با روشنگری باید اهداف دشمن تبیین شود تا نقش اصلی زن در جامعه به فراموشی سپرده نشود و دولت و مسئولان نیز باید برای این امر و بر اساس نقش اصلی زن تصمیم گیری کنند.

این نگاه در کنار مشاهده نقش‌آفرینی‌های زنان در جامعه اسلامی همچون نقش‌آفرینی‌های اساسی و کلیدی حضرت فاطمه و حضرت زینب سلام‌الله‌علیها نشان دهنده جایگاه زن در اسلام و قائل شدن حق اثرگذاری در جامعه است ولی این نقش‌آفرینی‌های اجتماعی هرگز نقش اصلی زن را تحت الشعاع خود قرار نداد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد