صفحه اصلی » چندرسانه‌ای » آغاز فصل برداشت گلرنگ از مزارع جرقویه علیا

آغاز فصل برداشت گلرنگ از مزارع جرقویه علیا

کشاورزان منطقه جرقویه علیا طبق سنوات قبل برداشت گل زردی یا گلرنگ را آغاز کردند این گیاه جزء گیاهان دارویی است و در درمان بعضی از بیمار ها موثر است.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۳ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ مناطق کویری از جمله جرقویه مستعد کاشت محصول گلرنگ است و با توجه به کاشت این محصول در شرایط کم آبی و استفاده اقتصادی از دانه روغنی گل رنگ، عاملی جهت گرایش به کاشت این محصول در سالیان گذشته است ولی پاره ای از مشکلات اعم از هزینه کارگر و سختی در برداشت گل رنگ عاملی در بی انگیزگی برخی کشاورزان نسبت به کاشت این محصول می شود.

هر ساله برداشت گلرنگ در اواخر خرداد یا اوایل تیرماه در منطقه جرقویه علیا انجام می شود. کشاورزان منطقه جرقویه علیا طبق سنوات قبل برداشت گل زردی یا گلرنگ را آغاز کردند این گیاه جزء گیاهان دارویی است و در درمان بعضی از بیمار ها موثر است.

ارتفاع این گیاه بین ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر، دارای برگ های خار دار و گل های ان به رنگ زرد مایل به قرمز بوده و برداشت این گیاه به دو صورت است: برداشت گل بعد از کامل شدن گل دهی صورت می گیرد و چیدن گلها در صبح زود یا عصر انجام می شود چرا که اگر گلها خشک باشند هنگام چیدن خرد شده و از بین می رود به همین دلیل در صبح یا عصر برداشت شده و در سایه پهن کرده تا خشک شود.

از گل آن می توان در صنایع غذایی بجای زعفران برای رنگین کردن برنج استفاده کرد گلرنگ ضمن اینکه چاشنی ارزان تری نسبت به زعفران است تقریبا همان رنگ را ایجاد می کندو به دلیل وجود خواص شگفت انگیز می تواند جایگزین فوق العاده ای برای بسیاری از رنگ های پرضرر مصنوعی باشد. رنگ استخراج شده از گلرنگ نه تنها برای بدن انسان تقریبا بی ضرر است، بلکه می تواند بسیار سودمند و گاهی حتی بسیار کاربردی تر از زعفران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد