صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » رهاورد تلاش ها برای مبارزه با اعتیاد در جامعه چه بوده است؟/پیشگیری، درمان و کاهش آسیب سه جبهه مبارزه با بلای خانمان سوز

رهاورد تلاش ها برای مبارزه با اعتیاد در جامعه چه بوده است؟/پیشگیری، درمان و کاهش آسیب سه جبهه مبارزه با بلای خانمان سوز

مبارزه با اعتیاد در بُعد جامعه و در بعد فردی باید در سه حوزه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب به صورت ستمر و با دانش به روز دنبال شود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ مشاهده انسانی که زندگی و سرنوشت خود را وابسته به مقداری دود کرده و بدون این دود حتی توان راه رفتن نیز از او گرفته می‌شود، همواره از جمله صحنه‌های تلخ در عالم بوده است. انسانی که می‌تواند زندگی کند و در علم، اقتصاد، فرهنگ، ورزش، مذهب، سیاست و غیره پیش رود، فعالیت کند، لذت ببرد و بشریت را از وجود خود بهره‌مند کند، گرفتار ماده‌ای می‌شود که اراده را از او سلب کرده و مانند برده‌ای بر وی تسلط پیدا می‌کند. هفته مبارزه با مواد مخدر بهانه‌ای است تا یک بار دیگر نگاه‌ها معطوف به امر مبارزه با این تهدید انسانیت شود.

مبارزه با مواد مخدر باید در دو بعد جامعه و فرد مورد بررسی قرار بگیرد و در هر یک از این ابعاد، سه حوزه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب باید درنظر گرفته شود که پیشگیری هزینه مادی، جسمی و معنوی کمتری از درمان دارد و جامعه‌ای را می‌توان در حوزه مبارزه با مواد مخدر موفق عنوان کرد که در این زمینه موفقیت کسب کرده باشد.

اشتغال، شرایط اقتصادی و جلوگیری از حمل موادّ مخدر از جمله راهکارهای در حوزه پیشگیری در بُعد جامعه است که باید در سطح کلان حل شود ولی در بعد فردی آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی، درمان اختلالات روانی و فراهم کردن محیط آرام و گرم در خانواده کمک بزرگی به نپیوستن به کمپین معتادان می‌کند.

*پیشگیری؛ 18 ارگان مسئول مبارزه با اعتیاد

معاون پیشگیری مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در گفتگو با صاحب نیوز در این رابطه، اختلالات روانی را از جمله مهمترین علل روی آوردن به مواد مخدر می‌داند و از تلاش‌های بهزیستی برای حذف این عامل مهم در ابتلا به مواد مخدر سخن می‌گوید.

سمیه کریمی آموزش و آگاه‌سازی، ارائه مشاوره در مراکز بهزیستی و درمان اختلالات روحی-روانی، پر کردن خلأهای تفریحی و تفرجی و تقویت بنیان خانواده‌ها را مهمترین اقدام سازمان بهزیستی به عنوان متولی مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در پیشگیری از روی آوردن به اعتیاد عنوان می‌کند.

سازمان بهزیستی یکی از ارگان‌هایی است که وظیفه پیشگیری از مواد مخدر را برعهده دارد و شابد بتوان گفت آموزش و پرورش در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی از خطرات معتاد شدن و همچنین تقویت بنیه‌های فردی نقش فعالتری دارد. همچنین ارگان‌های فرهنگی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و رسانه‌ها و غیره

محسن یارمحمدیان، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، در این رابطه عنوان می‌کند: 18 ارگان و نهاد عضو این شورا هستند و در امر مبارزه با مواد مخدر اثرگذار هستند که موفقیت در این زمینه جز با همکاری و تلاش همه این اعضا به دست نمی‌آید.

اما در این بین نقش مهم انجمن‌های مردمی را نیز باید لحاظ کرد. انجمن‌هایی که با فعالیت جهادی و اقداماتی نظیر جذب افراد به سمت فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی و یا تأمین مالی افراد برای به دست آمدن اشتغال و غیره می‌توانند احتمال کشیده شدن مردم به ویژه قشر جوان به سمت اعتیاد را کاهش دهند.

*درمان؛ 87 کمپ در استان اصفهان فعالیت می‌کنند

قشری که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان آن را در امر درمان معتادان نیز نسبتاً موفق ارزیابی می‌کند. یارمحمدیان با تأکید بر اینکه درصد بالایی از معتادان قابل درمان و ترک هستند به شعار هفته مبارزه با مواد مخدر امسال یعنی «دانش بیشتر برای مراقبت بیشتر» اشاره کرده و از لزوم واقعی‌تر کردن آمار در این موضوع سخن گفت.

در زمینه درمان کمپ‌های ترک اعتیاد زیر نظر بهزیستی معمولا یکی از مشهورترین راه‌ها به نظر می‌رسند.

معاون پیشگیری مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در ادامه صحبت‌های خود با خبرنگار صاحب نیوز از فعالیت 87 کمپ ترک اعتیاد در سطح این استان خبر داد.

کریمی با بیان این که از این تعداد سه کمپ ویژه زنان است، تصریح کرد: این کمپ‌ها در همه شهرستان‌های استان راه اندازی شده است.

وی از نظارت مستمر بر نحوه فعالیت کمپ‌ها و استفاده آن‌ها از روش‌های علمی و تأیید شده خبر داد و گفت: خوشبختانه در سال گذشته هیچ مورد فوتی در اثر استفاده غیراستاندارد از داروها یا به واسطه استفاده از روش‌های غیرعلمی در این کمپ‌ها نداشته‌ایم.

*کاهش آسیب؛ کاهش چشمگیر آمار مبتلایان به ایدز از طریق سرنگ‌های آلوده 

حوزه اقداماتی «کاهش آسیب» به تلاش برای کاهش آسیب زدن معتاد به جامعه باز می‌گردد. آسیب‌هایی مانند انتشار ویروس‌های عفونی و مسری با استفاده کردن معتادان از سرنگ‌های مصرف شده توسط دیگران.

معاون سازمان بهزیستی در این مورد هم عنوان کرد: امروز بعد از 15 سال اجرای طرح کاهش آسیب اجتماعی معتادان شاهد کسب موفقیت‌ها محسوسی در این زمینه هستیم.. کریمی گفت: به عنوان مثال بعد از توزیع سرنگ بین معتادان و جا انداختن این موضوع بین آن‌ها که دست کم نباید از سرنگ مصرف شده توسط دیگران به عنوان عامل انتقال ویروس‌های مسری استفاده کنند، فراوانی عامل «سرنگ‌های آلوده» امروز بین عوامل انتقال ویروس ایدز به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی از محله‌هایی در سطح شهر اصفهان خبر داد که روزی به عنوان محله‌های پرآسیب شناخته می‌شدند اما رفته رفته با فعالیت‌های اجتماع محور، نرخ اعتیاد در ان جا تا سطح زیادی کاهش پیدا کرده است و به جایی رسیده که خود محله بنسبت به موضوع حساسیت پیدا کرده و اجازه جولان به معتادان متجاهر را نمی‌دهد.

این کارشناس آسیب‌های اجتماعی در پایان با بیان این که به دلیل تغییرات در مدل اعتیاد، رفتار معتادان، جامعه هدف و مخابان و انواع مواد مخدر باید دستگاه‌های مسئول نیز به روز شوند تصریح کرد: هر چه دانش را بیشتر کنیم می‌توانیم برنامه‌های پیشگیری، درمان و کاهش آسیب بروزتری ارائه دهیم و نتایج مثبت‌تری نیز کسب کنیم و فراموش نکنیم چون اعتیاد همیشه هست، فعالیت‌های مقابله با اعتیاد نیز هیچ‌گاه نباید ترک شود و همواره باید تداوم داشته باشد.

آسیب‌های مواد مخدر به انتشار ویروس محدود نمی‌شود و ایجاد فضای کریه در سطح جامعه از معتادان متجاهر نیز یکی از این آسیب‌ها است که دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در این رابطه از جمع‌آوری 160 نفر در طی یک مرحله و اجرای مرحله دوم طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر اصفهان خبر داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد