صفحه اصلی » سیاسی » بازی دو سر باختی که آقای وزیر برای ایران به ارمغان آورد/ در برجام بمانیم و یا خارج شویم چه تبعاتی برای ایران دارد؟

بازی دو سر باختی که آقای وزیر برای ایران به ارمغان آورد/ در برجام بمانیم و یا خارج شویم چه تبعاتی برای ایران دارد؟

برجام ایران را به یک دو راهی کشاند که هر دو راه به مکانیزم ماشه منتهی شده و موجب بازگرداندن تحریم‌های بین المللی سازمان ملل و فشار بیشتر به ایران می‌شوند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ «امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق در روز اجرای توافق تمامی تحریم‌ها، حتی تحریم‌های تسلیحاتی، موشکی و اشاعه‌ای هم به صورتی که در قطعنامه بوده لغو خواهد شد.
تمام تحریم‌های مالی، بانکی، مربوط به بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی، فلزات گرانبها، تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم تسلیحاتی کنار گذاشته می‌شود و برای 5 سال نوعی محدودیت و پس از آن لغو خواهد شد.» این بخشی از سخنان رئیس جمهور حسن روحانی در روز انعقاد برجام بود.

اما رفته رفته با فرا رسیدن روز اجرای برجام و بعد از آن که ایران به تعهدات خود همچون پرکردن قلب رآکتور هسته‌ای اراک از بتون عمل کرد، هر چه مردم منتظر انجام تعهدات توسط طرف مقابل یعنی گروه 5 + 1 شدند، خبری نشد.

عدم انجام تعهدات توسط طرف غربی و سپس خارج شدن آمریکا از برجام، واقعیت این تفاهم‌نامه و نتیجه اعتماد به غرب را که دلسوزان نظام با وجود خوردن پرچسب‌هایی مانند دلواپسان آن را هشدار می‌دادند، روشن کرد.

اما سؤالی که در این جا مطرح می‌شود این است که اکنون ایران چه راهبردی را در برابر این خیانت و دروغ البته پیش بینی شده انتخاب می‌کند؟

ناصر ایمانی، تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی، به این سؤالات پاسخ می‌دهد.

-صاحب نیوز: برجام الان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

-اکنون در شرایطی هستیم که کشورهای اروپایی همواره تأکید می‌کنند که ما به برجام متعهدیم و در برجام هم باقی خواهیم ماند. اما مسأله این است که تعبیر آن‌ها از برجام با تعبیر ما از برجام کاملاً تفاوت دارد.

منظور ایشان از برجام این است که ایران باید به تعهدات خودش در برجام باقی بماند و به هیچ وجه این تعهدات را کم نکند اما خودشان مجازند که مطلقا به تعهدات خودشان عمل نکنند همچنان که تا الان به هیچ کدام از تعهداتشان عمل نکرده‌اند.

-آیا این مسأله در متن برجام آمده است؟

– نه؛ در متن برجام چنین چیزی نیامده است و این تعبیری است که الان سه کشور اروپایی عضو برجام از آن دارند و می‌بینیم تعاریفی که از برجام در ایران و در سه کشور اروپایی مطرح هست کاملا متفاوت است.

– در این وضعیت چه باید کرد؟

-اگر ما کوچکترین اقدامی برای کم کردن تعهداتمان انجام دهیم، بلافاصله در سازمان انرژی اتمی مورد اتهام قرار می‌گیریم و خطر این هست که مکانیزم ماشه اجرا شود و سه کشور اروپایی عضو برجام پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند. همان گونه که شاهد بودیم دو هفته پیش ادعایی مطرح شده بود که دو نقطه از ایران باید بازرسی شود که چون این ادعا خارج از ان‌پی‌تی بود، موجب بی‌اعتنایی کشورمان به آن شد و چون ایران به این درخواست توجه نکرد با قطعنامه‌ای از سوی شورای حکام مواجه شدیم.

الان در شرایط ویژه‌ای در قبال برجام قرار گرفته‌ایم.

اولا آمریکا ایران را تحت شرایط ویژه بین المللی قرار داده از برجام خارج شده و سه کشور اروپایی به هیچ وجه به تعهدات خودشان عمل نمی کنند و به شدت هم پیگیری می‌کنند که ایران به تعهدات خودش عمل کند.

در نتیجه موافقتنامه برجام الان به این نقطه رسیده که یک کشور خارج شده و شدیدترین تحریم‌های تاریخی را علیه ایران به اجرا گذاشته است و سه کشور دیگر اروپایی هم تعهدات خودشان را از همان ابتدای کار انجام نداده‌اند و الان هم مصرانه می‌گویند ایران باید تعهداتش را انجام بدهد و اگر ندهد مکانیزم ماشه را اجرا می‌کنیم یعنی پرونده را به شورای امنیت می‌بریم.

– اکنون ایران چه سیاستی در قبال برجام می‌تواند در پیش بگیرد؟

-اگر ما اجرای تعهداتمان را کاهش دهیم مکانیزم ماشه اجرا می‌شود و مکانیزم ماشه هم وتو بردار نیست یعنی تمام تحریم‌های قبلی شورای امنیت علیه ایران به صورت خودکار اجرا خواهد شد.

اگر هم به تعهدات خودمان عمل کنیم همچنان که الان عمل می‌کنیم در این صورت هیچ کدام از تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و اروپایی‌ها هیچ گونه همکاری با ما نخواهند کرد و از طرف دیگه هر از چندگاهی نام یکی دو مکان را می‌آورند که این‌ها هم باید مورد بازرسی قرار بگیرد که در این صورت اگر مخالفت نکنیم مدتی بعد نام چند مکان دیگر را می‌آورند که بازرسی کنند و اگر هم مخالفت کنیم دوباره پرونده  را می‌برند در شورای حکام و علیه ایران قطعنامه‌ای صادر می‌کنند که جمع شدن چند مورد از چنین قطعنامه‌هایی علیه ایران دوباره به مکانیزم ماشه منجر خواهد شد.

الان ایران کاملا در یک کوچه بن بست قرار گرفته است. به عبارتی ما آمدیم ابرو را درست کنیم زدیم چشم را هم کور کردیم. تا زمانی که برجام امضا نشده بود تحت تحریم‌های شدید بودیم، الان هم تحت تحریم‌های شدید هستیم با این تفاوت که در برجام تعهداتی را پذیرفتیم که به آن عمل می‌کنیم و هم اکنون بازرسان انرژی اتمی در تمام مراکز اتمی ایران حضور دارند. این شرایط وضعیت بسیار پیچیده‌ای را برای کشور درست کرده‌اند لذا توافقنامه برجام برای ما خسارت بار هم بوده است.

-آیا می‌توان گفت تا قبل از برجام ما تحریم بودیم ولی جامعه جهانی آن را تحریم ظالمانه قلمداد می‌کرد اما بعد از برجام با تعهداتی که کردیم جامعه جهانی تحریم‌ها را حق ما خواهد دانست؟

– بله همین طور است. با پذیرش برجام در واقع هم خودمان را به لحاظ پیشرفت‌های اتمی محدود کردیم و به این شروطی هم که کشورهای طرف مقابل گفتند مجبوریم که پایبند باشیم و هم از آن طرف تحت تحریم‌های بین المللی بسیار شدید قرار داریم و حتی این تحریم‌ها عملاً بسیار شدیدتر از تحریم‌های قبل از برجام است.

اگر چه تحریم‌های قبلی تحریم‌های سازمان ملل متحد بود و این تحریم‌ها صرفاً تحریم‌های آمریکاست ولی واقع مطلب این است که آمربکا تمام کشورهای دنیا و شرکت‌ها و افراد حقیقی دنیا را در صورتی که بخواهند کوچکترین همکاری با ایران داشته باشند تحت پیگرد شدید قرار می‌دهد و کشورهای اروپایی هم هیچ گونه همکاری بانکی، بیمه‌ای، خرید نفت و غیره با ایران ندارند.

با امضای برجام نه تنها دستاوردی نداشتیم بلکه در شکستن دیوار تحریم‌ها پسرفت هم کردیم.

–  راه عبور از این وضعیت چیست؟

– دو راه حل کلی پیش روی ایران قرار دارد: یک استراتژی این است که وضعیت موجود را کماکان ادامه دهد؛ استراتژی دوم این است که اصطلاحاً به زیر میز بزند، تمام تعهدات خودش را لغو کند، با سرعت به توسعه صنایع هسته‌ای خود ادامه دهد و از ان‌پی‌تی خارج شود که در این صورت باید انتظار داشته باشیم پرونده به شورای امنیت برود و آن جا هم دیگر وتویی توسط چین و روسیه نمی‌تواند انجام شود.

در واقع یکی از بزرگترین نقاط ضعفی که قرارداد برجام برای ما داشت همین مسأله مکانیزم حل اختلاف مندرج در آن بود که اصطلاحاً  مکانیزم ماشه نامیده می‌شود و در واقع کشورهای همراه ایران مانند روسیه و چین را هم از حمایت از ایران ناکارآمد می‌کند و این طراحی دقیق غربی‌ها در برجام بود که متأسفانه ایران هم آن را امضاء کرد.

-اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود خطری ایران را تهدید می‌کند؟

– بله در این صورت چون ایران تحت تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت، همکاری مختصری که روسیه و چین با ایران دارند، هم دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود و احتمالاً ما همکاری این دو کشور را هم از دست بدهیم.

البته هر یک از این راه‌ها یک سری فواید و مضراتی دارند و این طور نیست که یکی از این راه حل‌ها کلاً فایده داشته باشه و دیگری کلاً ضرر؛ باید توسط مسئولان بررسی شود و ببینند کدام یک را باید ادامه دهند.

در این راستا ممکن است نظر برخی مسئولان هم متوجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایران و همچنین در آمریکا باشد و بخواهند با درنظر گرفتن این دو انتخابات یک تصمیم استراتژیک بگیرند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد