صفحه اصلی » اقتصادی » خنجری که دولت بر شکم خود فرو کرد/ قفلی روی قفل های اقتصادی کشور

خنجری که دولت بر شکم خود فرو کرد/ قفلی روی قفل های اقتصادی کشور

دولت برای شکستن قفل های اقتصادی که قفل بر قفل شده بود، در دید خود سیاست انبساطی را در پیش گرفت و با چاپ پول سعی در رفع مشکلات اقتصادی داشت و به قولی راهکار کوتاه مدتی را در پیش گرفت، اما این راهکار به جای کارآمدی، خنجری بر پیکر اقتصاد شد

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۸ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۸

صاحب نیوز– جمشید حسینی جزه/ تورم این روزها واژه ای آشناست که عموم جامعه آن را همه روزه حس می کنند و برایند بسیاری از سبدهای اقلام و کالاها دستخوش این تورم شده اند؛ تورم تا جایی رشد داشته که قدرت خرید مردم به شکل قابل توجه ای کم و شرایط اقتصادی خانواده ها جدی ترین دغدغه پیش رو آن هاست.

یکی از شاخصه ها که در کشور در تورم نقش آفرینی می کند و همیشه هم از آن شنیده می شود نقدینگی است؛ از مصادیق نقدینگی  وجه نقد و یا آنچه قدرت نقدشوندنگی بالا داشته باشد اطلاق می شود؛ این موضوع همیشه یکی از چالش های تقابل دولت ها با تورم بوده است و دولت ها راهکارهای مختلفی برای کنترل و کاهش نقدینگی به کار می گیرند.

از علت های نقدینگی و افزایش آن ضعیف شدن چرخه تولید به عنوان ورودی سرمایه هاست به عبارت دیگر بازده تولید در قیاس با سفته بازی و تجارت های غیر تولیدی و واسطه گری پایین تر و کمتر است، بنابرین منجر به نقدینگی خواهد شد که البته اقتصاد کشورمان با این پدیده در برهه های زمانی مختلف رو به رو بوده است] همچنین عدم اعتماد صاحبان سرمایه به سیاسیت های اقتصادی حاکم بر دولت نیز از دیگز نکات قابل توجه در ایجاد نقدینگی خواهد بود.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند منجر به نقدینگی شود، تسهیلات بانکی است؛ خصوصاً تسهیلاتی که با یک سرفصل گرفته شود اما در جای مورد نظر هزینه نشود و به صورت پولی برای واسطه گری و دلالی بر چرخه اقتصادی کشور بنشید، که ضررات آن ها در بستر های مختلف نمایان خواهد شد؛ اما به طور کلی حتی تسهیلات بانکی در چارچوب های خاص هم منجر به نقدینگی خولهد شد و اگر این نقدینگی در تسهیلات خاص به افراد خاص بیشتر اختصتاص پیدا کند، نقش آن در ایجاد نقدینگی پررنگ تر خواهد بود.

یکی دیگر از اتفاقاتی که منجر به نقدینگی می شود، تجارت و خرید و فروش با چک است، که به صورت آنی به مبلغ چک یک نقدینگی ایجاد می کند، در صورتی که در بایدهای اقتصادی مبلغ چک قابل پرداخت و در توان حساب گردشی شخص باشد، اما امروزه هر شخص می تواند به هر میزان مبلغ در تجارت که خصوصاً با ریسک بالا و اعتمادی است، خرید داشته و آن خرید را پس از فروش به یک وجه نقد تبدیل کند که می تواند در میزان نقدینگی موثر باشد؛ بسیار سعی شده است راهکارهایی در پیش گرفته شود تا این عامل در نقدینگی کمترین سهم را داشته باشد، اما به نظر هنوز نتوانسته مفید واقع شود

در مقابل ایجاد و افزایش نقدینگی، دولت ها با ایجاد سیاست های پولی و بانکی، بازارهای سرمایه و حمایت از بستر تولید و همچنین جذب نقدینگی با مشارکت سعی در کنترل و کاهش نقدینگی به منظور کاهش و کنترل تورم می کنند که هر چه سیاست های بکار برده شده کارا تر باشد، تورم حاصل از نقدینگی مهار تر خواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که نقش پررنگ تری نیز در ایجاد نقدینگی دارد، چاپ اسکناس و پول است که بدون پشتوانه و بدون توجیه و نیاز موجه اقتصادی رخ می دهد و نقش و تاثیر بسزایی در ایجاد نقدینگی ایفا میکند و توسط دولت ها سیاست گذاری و اجرا می شود.

آمارها نشان می دهد که در چند ماه اخیر در میزان نقدینگی یکی از آمارهای قابل توجه و منحصربه فرد از ابتدا انقلاب تا کنون خلق شده است که این سوال پیش می آید که کدام عامل در این اتفاق بیشتر تاثیرگذار بوده است.

بعد از اینکه برنامه ها و تکیه بر حل مشکلات از سکوهای خارجی راهکار برون رفت مشکلات اقتصادی نشد و نتوانست قفل های اقتصادی را بشکند، دولت برای شکستن قفل های اقتصادی که قفل بر قفل شده بود، در دید خود سیاست انبساطی را در پیش گرفت و با چاپ پول سعی در رفع مشکلات اقتصادی شد و به قولی راهکار کوتاه مدتی را در پیش گرفت.

اما این راهکار به جای کارآمدی، خنجری بر پیکر اقتصاد شد و علاوه بر ثبت یک میزان نقدینگی منحصر به فرد در سال هایی که از انقلاب می گذرد، بلای جان بازار های اقتصادی شد و هر لحظه قیمت ها سیر صعودی گرفت و رکوردها در بازار یکی پس از دیگری ثبت شد و تروم نقطه ای و ماهیانه به طور قابل محسوس افزایش پیدا کرد.

راهکار دولت برای شکسن قفل اقتصادی، یک ابر قفل بر مشکلات اقتصادی شد و از طرفی تعلل دولت در جمع کردن سریع نقدینگی با راهکارهای پیش رو مزید بر علت شد تا همچنان تورم در بازار جولان دهد و امروز در بایزار شاهد وضعیت این چنینی باشیم.

به نظر می رسد دولت برای نقدینگی در قدم اول باید  راهکارهای عملیاتی و کافی داشته باشد تا از تقاضا کاذب در برخی از بازار ها بتواند جلوگیری کند و تورم را کنترل و فضای اقتصادی کشور را آرام کند.

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد