صفحه اصلی » سیاسی » اعدام نکنید؛ جدیدترین آدرس غلط سلبریتی ها

اعدام نکنید؛ جدیدترین آدرس غلط سلبریتی ها

#اعدام_نکنید یک آدرس غلط دادن است چرا که سعی دارد واقعیت را با هیاهوی محیطی، وارونه جلوه دهد؛ بله، باز هم پای سلبریتی ها در میان است. سلبریتی‌ها معمولاً پای ثابت اشتباهات بزرگ اجتماعی بوده و هستند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۲ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۲۶

صاحب نیوز-محمدرضا عبدالحمیدی*/ حتماً برای شما هم پیش آمده که برای پیدا کردن مسیری دنبال یک ماشین حرکت کنید و در یک چهار راه شلوغ، ماشین مورد نظر را با یک ماشین دیگر اشتباه بگیرید و به مسیر دیگری بروید؛ و یا وقتی از کسی آدرس می پرسید او شما را به مسیر اشتباه هدایت کند. همه این حالت ها یک نتیجه داردT از مسیر خودتان دور خواهید شد و در نهایت از راهی که آمده اید پشیمان می شوید و به خودتان می گویید ای کاش از یک آدم قابل اعتماد سؤال می کردم.

این موضوع نه فقط در فضای حقیقی، بلکه در فضای مجازی هم صادق است. هشتگ ها در فضای مجازی همان آدرس‌ها در فضای حقیقی هستند. پس اگر مهم است که در فضای حقیقی مراقب آدرس‌های اشتباهی باشیم و مسیر را از افراد مورد اطمینان سوال کنیم در فضای مجازی هم همینطور است. یعنی باید مراقب باشیم تا در دام افرادی که به هشتگ‌زدن‌های اشتباه و تصمیمات غلط، شهره هستند نیفتیم.

به تازگی هشتگی تحت عنوان اعدام نکنید ترند جهانی شده است. بسیاری از سلبریتی ها و هنرمندان با استفاده از آن، نشانی و آدرسی را به ما می دهند که اگر خوب دقت نکنیم میبینیم مصداق آدرس اشتباهی دادن است. #اعدام_نکنید یک آدرس غلط دادن است چرا که سعی دارد واقعیت را با هیاهوی محیطی، وارونه جلوه دهد؛ بله، باز هم پای سلبریتی ها در میان است. سلبریتی‌ها معمولاً پای ثابت اشتباهات بزرگ اجتماعی بوده و هستند. مثلاً انتخابات سال ۹۲ و ۹۶ که اکنون بعد از گذشت سال‌ها روشن است تصمیمات آن برهه که نتیجه فضای احساسی و آدرس‌های غلط دادن است، خطا بوده و توجه به نسخه پیچی‌های سلبریتی‌ها باعث بروز اشتباهات بزرگ اجتماعی برای جامعه ایران شد. انتخاب‌های اشتباهی که اتفاقات تلخی را در سال های اخیر از بحران اقتصادی و تحریم گرفته تا ترور دانشمندان و بزرگان علمی، برای ما رقم زد و این‌ها همه نشئت گرفته از یک انتخاب اشتباه بود که به آدرس دادن های غلطی که در آن ایام داده می شد مربوط است.

هشتک اعدام نکنید مربوط به سه سارق مسلح دارای حکم اعدام منتشر شد. از روز گذشته عده ای در فضای مجازی ناخواسته و یا با اغراض اجتماعی سیاسی سعی می کنند حقیقت را وارونه جلوه دهند و مطالبه ناحقی را به راه بیندازند تا از اعدام سه مجرمی که حکم دادگاه برای آن ها مقرر شد و فساد و جنایت آن ها در محکمه به اثبات رسیده، به ظاهر جلوگیری کنند. باید پرسید که سلبریتی ها چه منفعتی در اعدام نشدن سه سارق مسلح دارند؟ چطور در شرایطی که در جامعه جهانی تظاهرات های مختلفی برای انسان های رنگین پوست دارد سلبریتی ها در مقابل این نهضت جهانی سکوت کردند اما برای اعدام سه سارق مسلح این چنین گریبان پاره می کنند؟!

البته باید گفت که جامعه ایران بعد از تجربیات تلخی که از اعتماد به سلبریتی ها پیدا کرد، اکنون شرایط متفاوتی نسبت به گذشته دارد و فروکاست و فرونشست جایگاه اجتماعی همان چیزی است که سلبریتی ها آن را لمس نکردند. سلبریتی ها خیلی کمتر از گذشته در موارد سیاسی و اجتماعی مورد رجوع مردم هستند و شاید تا قبل از این مردم اهمیت بیشتری برای گفتمانی که جامعه سلبریتی طرح می کرد قائل بودند؛ اما امروز حرف آن ها کهنه شده و تصمیمات اشتباهی که در طول این سال ها گرفتند، مردم را به این نقطه رسانده که برای تصمیمات مهم اجتماعی و سیاسی مراجع بهتری را انتخاب کنند و این انتخاب ها متوجه الگوهای دقیق تر و عاقل تری باشد؛ چرا که در هشت سال گذشته به واسطه پیروی از احساسات و هیجان‌هایی که مختص زمان انتخابات است، تصمیمات سلبریتی ها به رنج های جبران ناپذیری در جامعه ایران ختم شده است.

 *کارشناس ارشد فرهنگ و رسانه

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. امراله مهماندوست گفته :

    چرا حکومت باید در برابر تهاجم خارجی ها و ستون پنجم داخلی آنان با سلاح هشتک مجازی اعدام نکنبد تسلیم شود و این سه نفر خراب کاری را که اموال عمومی و خصوصی مردم را غارت یا آتش زده اند و برای عموم مردم ایران وحشت ایجاد کرده اند را اعدام نکند؟

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99