صفحه اصلی » سیاسی » اهداف سفرهای ظریف به عراق و الکاظمی به ایران چیست؟

اهداف سفرهای ظریف به عراق و الکاظمی به ایران چیست؟

یک کارشناس مسائل عراق گفت: ایران مصمم است که به غیر از انتقام از امریکا که در فرمایشات رهبر انقلاب بود افراد بلندمرتبه عراقی مرتبط در شهادت سردار سلیمانی هم مجازات شوند و در این قضیه کوتاه نمی آید.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱

یوسف گنجی زاده در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص سفرهای ظریف به عراق و الکاظمی به ایران اظهار کرد: حضور ظریف در عراق با نامه مهم ایران به عربستان مرتبط می شود، الکاظمی قبل از سفر ظریف ظاهرا برنامه دیدار با عربستان را داشته است.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در این اوضاع، بن سلمان به بیمارستان رفت و الکاظمی سفر خود را به عربستان را کنسل کرد.

وی افزود: یمن و حملات سایبری موضوع نامه ایران به عربستان است؛ ظاهرا ایران مدارکی موثق دارد که عربستان با همکاری رژیم اسرائیل برنامه های برای برای ضربه زدن به یک سری تاسیسات دارد.

گنجی زاده با بیان اینکه این نامه یک اتمام حجت برای رساندن این مدارک به شورای امنیت است، تصریح کرد: موضع ایران این است که حتی اگر این بحث در شورای امنیت هم به نتیجه نرسید از طریق هم‎پیمانان خود در سوریه و عراق جواب متقابل را می دهیم.

وی اضافه کرد: همچنین امارات هم چند ماه قبل در حال سو استفاده بود که با تهدید ایران کار خود را رها کرد و با ایران در یمن و موضوعات دیگر همکاری می کند.

این کارشناس غرب آسیا با بیان اینکه پیگیری شهادت سردار سلیمانی و قراردادهای اقتصادی، دو دلیل حضور الکاظمی در ایران است، خاطر نشان کرد: ایران مدارکی دارد که یک سری مقامات بلند پایه عراقی در ترور سردار نقش داشتند؛ اهداف الکاظمی هم همین ماجرا است که یک سری امتیازات دهد و مذاکره کند تا این مسئله را ختم کند.

وی بیان کرد: الکاظمی می خواهد پل ارتباطی بین ایران و عربستان شود و تنش بین دو کشور کاهش پیدا کند تا بین دو طرف مقبول شود.

گنجی زاده با توضیح اینکه الکاظمی اصرار به دیدار با یک سری از مسئولان ایرانی داشته که ایرانی ها قبول نکرده است، بیان کرد: رهبر انقلاب که دیدار با الکاظمی را قبول کرده است دلیل آن را کمک به مردم عراق می دانند.

وی ادامه داد: ایران مصمم است که به غیر از انتقام از امریکا که در فرمایشات رهبر انقلاب بود افراد بلندمرتبه عراقی را هم مجازات شوند  و ایران در این قضیه کوتاه نمی آید.

کارشناس مسائل غرب آسیا خاطر نشان کرد: الکاظمی تلاش می کند که با بهتر کردن رابط خود با ایران توازن قدرت ایران و امریکا را در عراق به حد مطلوب برساند تا وضعیت بیشتر از این بحرانی نشود.

وی بیان کرد: همچنین از طرفی دیگر می خواهد اعتماد ایران را جلب کند تا در انتخابات آینده، احزاب شیعی طرفدار ایران به او رأی اعتماد بدهند.

گنجی زاده با توضیح اینکه رساندن پیام ایران به عربستان و حل کردن مشکل این دو کشور می تواند کمک زیادی به الکاظمی کند، اظهار کرد: نخست وزیر عراق همچنین نی خواهد، مانند ایران گروه های مقاومت در عراق مثل کتائب حزب الله، عصبه الثائرین، اصحاب الکهف و … را راضی کند که دیگر به منافع امریکا در عراق حمله نکنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان گفت: الکاظمی نمی خواهد فعلا مسئله خروج نظامیان امریکایی ها مطرح شود تا تنش ها بیشتر نشود، فرمایشات شب گذشته امام خامنه ای راجب این مسئله کامل واضح بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد