صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » برخی آثار باستانی اصفهان غریبانه خاک می خورند/ کرونا فرصتی است تا کارهای نکرده را مرور کنیم!

برخی آثار باستانی اصفهان غریبانه خاک می خورند/ کرونا فرصتی است تا کارهای نکرده را مرور کنیم!

در روزهایی که کسادی به وجود آمده از کرونا کرکره های گردشگری را پایین کشیده است، فرصتی ایجاد شده تا یکبار دیگر بر عملکردمان بر جذب توریست و استفاده از این صنعت تحلیل و بررسی داشته باشیم و بر آمارها و اعداد و رتبه ها ننازیم چرا که پتانسیلی که اصفهان از آن بهره می برد خاص و منحصر به فرد است و جایگاه امروز باید با داشته ها قیاس شود و نه با مقایسه با برخی دیگر از استان ها.

❖ نویسنده: جمشید حسینی | تاریخ انتشار: ۱۴:۳۲ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۸

صاحب نیوز جمشید حسینی جزه/ ایران دارای تمدن کهن و غنی است که این تمدن به شکل های مختلف در سراسر کشور ثبت و سندهایی تاریخی آن به شکل های مختلف وجود دارد، سندهایی که البته بخش زیادی از آن تا کنون از بین رفته و بخشی هم نیاز به تشدید مراقبت را به جد احساس می کند؛ در این میان اصفهان با توجه به پیشینه ای که دارد گل سرسبد کشور در زمینه بناهای تاریخی و آداب و رسوم است که هر سلیقه ای را با خود همراه می سازد و هر انسانی را در حضور و سیرش در این استان خورسند می سازد.

اما نکته جالبی وجود دارد که استانی که در هر روستای خود آثار منحصر به فردی دارد اغلب با چند بنا شناخته می شود و بسیاری از بناهای تاریخی این استان حتی با اینکه منحصر به فرد هستند، بازدید کننده زیادی ندارند و در آرزوی وصال توریست های داخلی و خارجی مانده اند، جالب است که حتی خود اصفهانی ها هم  از وجود برخی از این اثار بی اطلاع هستند و یا اطلاعات کمی از آن دارند که در نوع خود قابل توجه است.

واکاوی این اتفاق و این عدم شناخت بسیار گسترده و دارای ابعاد مختلفی است که به نظر نیاز به جست و جو و یک تحقیق زمان بر دارد تا ابعاد مختلف آن روشن شود اما برخی دلایل آن روشن تر و بارز تر است که می توان به آن اشاره کرد؛ کرونا عاملی شد تا خواسته و ناخواسته گردشگران داخلی و خارجی که به استان می آیند تا حد زیادی تعدادشان کم شود و شاید به برخی گفته ها در گردشگر خارجی به عدد صفر نزدیک شود که یقیناً در گردشگران داخلی هم این عدد چندان بالا نخواهد بود و اصلا قابل مقایسه با گذشته نیست.

در روزهای که کسادی از کرونا کرکره های گردشگری را پایین کشیده است، فرصتی ایجاد شده تا یکبار دیگر بر عملکردمان بر جذب توریست و استفاده از این صنعت تحلیل و بررسی داشته باشیم و بر آمارها و اعداد و رتبه ها ننازیم چرا که پتانسیلی که اصفهان از آن بهره می برد خاص و منحصر به فرد است و جایگاه امروز باید با داشته ها و نه در مقایسه با برخی دیگر از استان ها قیاس شود.

اینکه چرا بسیاری از آثار در اصفهان ناشناخته باقی مانده است در قدم اول به نظر می رسد در معرفی و عرضه آن بنا آن طور که باید در بسترهای نو کار نشده و حتی برخی ارگان ها هنوز به صورت کلیشه با تهیه بروشور و یا معرفی های کاغذی قصد معجزه دارند که به نظر فقط دور ریزی بودجه ها را اینگونه رقم می زنند و آوردی از آن برداشت نمی کنند.

علاوه بر معرفی ضعیف با اصرار بر روش های کلیشه سنتی و بهره نجستن از فضای روز برخی از این آثار به دلیل تعریف نشدن یک مجموعه در خط و مسیر آن آثار با رقبت گردشگر با توجه به محدودیت زمان رو به رو نمی شود که این موضوع وقتی با میل تورها به لقمه های آماده همراه می شود به راحتی یک اثر را به انزوا می برد و به فراموشی می سپارد.

از دیگر مشکلات که به این اتفاق دامن زده است، شاید عدم باور از سوی برخی از مسئولان در این زمینه است و به نظر تکرار مکررات باعث شده آن ها هم این ظرفیت گمنام را به فراموشی بسپارند و بر برند شده ها تمرکز کنند و آمارها را دستاوردی برای عملکردشان در این زمینه بدانند.

به هر حال بسیاری از اتفاقات دست به دست هم داده تا این فراموشی حادث شود اما حال با توجه به وضعیت پیش آمده فرصت خوبی است تا با راهکارها و تلاش معرفی هر چه بهتر در استان را شاهد باشیم؛ شاید یکی از نمونه های بارز که می شد  این ضعف را در استان به خوبی در زمانی که زاینده رود جاری نبود دید؛ جاری نبودن زاینده رود اثرات بسیار زیادی بر گردشگری اصفهان گذاشت که هر چند بخشی از آن شاید غیر قابل تغییر است اما اگر برخی دیگر از بناهای استان قبل از این معرفی خوبی شده بود می توانست از این میزان کاهش حضور گردشگر در آن زمان جلوگیری کند که این امر بسیار مهم است.

حال باید در این فرصت فکری برای این اتفاق کرد و  جدی تر از سوی مسئولان امر با آن برخورد شود تا درآمد استان افزایش پیدا کند و صنعت گردشگری در استان محکم تر و استوارتر باشد و اصفهان بیش تر از پیش معرفی شود، هر چند که سایه برخی از آثار و بناها بر دیگر بناها و آثار قابل چشم پوشی در این زمینه نیست.

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 3 =