صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » حفظ جان مردم اولویت اول مداحان اهل بیت(ع) در محرم/ جامعه گوش به دهان ستاد کرونا برای تهیه پروتکل های عزاداری در ماه محرم

امسال چگونه عزاداری کنیم؟

حفظ جان مردم اولویت اول مداحان اهل بیت(ع) در محرم/ جامعه گوش به دهان ستاد کرونا برای تهیه پروتکل های عزاداری در ماه محرم

جامعه مداحان اهل بیت روزهای گذشته در توییت ها و پست های جداگانه ای ظر ستاد ملی مقابله با کرونا را فصل الخطاب دانستند تا همانند مرحله قبل و موج همیاری که برای مقابله با کرونا پرچم دار آن بودند، مسیر را برای تصمیمات درست هموار کنند. هم اکنون این وظیفه برعهده ستاد ملی کرونا است تا پروتکل های کامل و جامعی در وقت مناسب برای عزاداری محرم مشخص کند تا عزادارای های امسال مبتنی بر آن پروتکل ها برگزار شود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ کسی نمی‌توانست واقعه‌ای را تصور کند که بتواند یک باره زندگی هشت میلیارد نفر جمعیت دنیا را تحت تأثیر قرار داده و فراتر از آن تهدید کند و همه جمعیت دنیا را مجبور کند زندگی خود را تغییر دهند، دست از بسیاری از علایق خود بردارند و حتی از نزدیک شدن به یکدیگر پرهیز کنند.

اما این اتفاق در مقابل چشم همگان افتاد تا انسان‌ها بعد از این همه پیشرفت علمی و تحقیق و پژوهش پزشکی و انسانی پی به میزان ناتوانی خود ببرند. کرونا مانند یک معجزه بر جان جهان افتاد و همه چیز را عوض کرد.

پدیدار شدن کرونا اتفاق غیرمنتظره و غیرمترقبه‌ای بود که کسی انتظار آن را نداشت و با توجه به سرعت انتشار آن اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان در مقابل آن درماندند و دولت‌ها بعد از گذشت مدتی از انتشار ویروس توانستند در جهت پیشگیری و کنترل آن قدم‌هایی بردارند.

*هیئات مذهبی پیش قدم مبارزه با کرونا

در این بین کمک مردم و به میدان آمدن گروه‌ها و نیروهای مردمی می‌توانست در جهت پیشگیری، درمان، کنترل و مدیریت اوضاع برگ برنده هر یک از کشورهای جهان شود که در کشور ما این همراهی به وجود آمد. گروه‌های مردمی از پیش متشکل مانند پایگاه‌ها و حوزه‌های مقاومت بسیج و هیئات مذهبی که با روحیه ایثار و شهادت طلبی و خدمت به دیگران در اثر زندگی بر روی پلتفرم اسلام ناب محمدی رشد کرده و پرورش یافته بودند، وارد میدان شدند.

با توجه به نیازهای اولیه بیان شده توسط جامعه پزشکی و وزارت بهداشت در حالی که به مردم توصیه می‌شد از منازل خود خارج نشوند و تعطیلی‌های عمومی و اجباری کل کشور را فرا گرفت و وحشت و هراس از پیدا شدن یک ویروس ناشناخته و کشنده جدید اکثر مردم را در خانه‌ها نگه داشته بود، هر یک از این گروه‌های مردمی یا اقدام به تولید ماسک کردند، یا اقدام به ضدعفونی کردن خیابان‌ها و یا داوطلب حضور در خط مقدم مبارزه با کرونا در بیمارستان‌ها شدند.

*نیروهای مردمی ایثارگر پرورش یافته مکتب عاشورا بودند

دل به دریای خدمت زدن و مبارزه کردن با ویروس منحوس کرونا برای نجات مردم بدون ترس و هراس از مرگ نتیجه درس‌های ایثار و شهادت و آمیخته شدن این فرهنگ با خون هیئتی‌ها در مجالس معرفت و روضه و عزاداری امام حسین علیه‌السّلام بود.

فرهنگ محرم و امام حسین و عاشورا است که این آمادگی را برای انسان‌ها برای مقابله با چنین رویدادها و خطراتی روبرو می‌کند. کرونا به کسانی که در طول سال‌های گذشته خواستار خرج کردن هزینه عزاداری‌ها برای کمک به فقرا می‌شدند آموخت که باید محرم و عزاداری برای امام حسین علیه‌السّلام و شهدای عاشورا باشد تا جامعه نمیرد و در عین این که راه و روش زندگی کردن را به مردم آموزش می‌دهد آن‌ها را برای چنین مواقعی و برای شهادت و ایثار در راه خدمت به هم نوع آماده کند.

با نزدیک شدن به ماه محرم زمزمه‌ها و مباحثی در رابطه با برگزاری مراسم عزاداری این ماه آغاز شده است. رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد مراسم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد اما در سطح جامعه نظرات متفاوتی در رابطه با چگونگی برگزاری عزادارای در محرم بیان می شود.

*هر خانه یک حسینیه باشد

برخی از شخصیت‌های علمی کشور در این رابطه اظهار نظر کرده و خواستار برپایی عزای امام حسین علیه‌السّلام متفاوت از سال‌های گذشته هستند.

محمدرضا محبوب‌فر، جامعه‌شناس و اپیدمیولوژیست، از آن جمله است. وی معتقد است پاندومی و جهان‌گیری کرونا شرایط امسال را متفاوت از سال‌های گذشته کرده است و با توجه به خیل دلشیفتگان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السّلام و استقبال ایشان از مراسم عزاداری محرم برای پیشگیری از شیوع ویروس کووید 19 باید تصمیم متفاوتی در برگزاری مراسم محرم امسال نسبت به سال‌‌های قبل اتخاذ کنیم.

این عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران گفت: از نگاه جامعه‌شناسی عزاداری‌ها در محرم به گونه‌ای است که شور و هیجان خاصی برای عزاداری امام حسین علیه‌السّلام ایجاد می‌شود که اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی را با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌کند و به عبارت دیگر این دستورالعمل‌ها در این شرایط امکان اجرا، و مراقبت ندارند.

این عضو ستاد کشوری مقابله با کرونا افزود: مراسم محرم جزء امور مستحب است و اگر شرکت مردم در این تجمعات منجر به شیوع بیماری و ایجاد ضرر و زیان برای سلامتی عزاداران و عموم جامعه شود، از لحاظ شرعی هم محل اشکال می‌شود.

محبوب‌فر پیشنهاد داد علاقمندان اهل بیت علیهم‌السّلام امسال به شیوه دیگری عزاداری را برپا کنند و با شعار «هر خانه یک حسینیه»، اعضای خانواده بدون خارج شدن از منزل درون خانه اقدام به سوگواری و عزاداری برای امام حسین علیه‌السّلام و یاران باوفای ایشان کرده و از طریق فضای مجازی و تلویزیون در عزاداری‌ها مشارکت کنند.

وی افزود: پیش بینی می‌شود در صورت برگزاری مراسم ایام محرم و همچنین تجمعات دیگر از جمله آزمون‌های سراسری که شاهد برگزاری آن خواهیم بود، بیش از 60 درصد به آمار کنونی مبتلایان به کرونا اضافه شود که با احتساب حداقل میزان کشته شدگان ناشی از ابتلا به این ویروس با رقم وحشتناکی از آمار مرگ و میر روبرو خواهیم شد.

این عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران تأکید کرد: کرونا ویروس جدید شدیداً عفونی بوده و انتقال و کشندگی بالایی دارد لذا توصیه ما ماندن در منزل و عدم خروج از خانه جز برای موارد ضروری است.

*دستورالعمل‌های بهداشتی را در هیئات اجرایی می‌کنیم

حجت‌الاسلام اسماعیل شامحمدی، کارشناس مذهبی هم در این رابطه به صاحب نیوز گفت: در صورتی که مراسم عزاداری محرم امسال نیز مانند سال‌های گذشته در فضای بسته با جمعیت متراکم و شلوغ برگزار شود قطعاً اتفاق ناگواری خواهد افتاد و نتیجه‌ای که همه نگران آن هستند رخ خواهد داد.

وی افزود: اما این مسأله قابل حل است و تجربه برگزاری نمازهای جماعت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نشان داد که می‌توان اوضاع را مدیریت کرد و چه بسا در صورتی که مراسم در فضای باز، با رعایت فاصله و اجبار در استفاده از ماسک برگزار شود، مشکلی پیش نخواهد آمد و میزان رعایت دستورالعمل‌های مقابله با کرونا از نمازهای جماعت نیز بیشتر خواهد بود.

حجت‌الاسلام شامحمدی اظهار کرد: امسال تعطیلی مساجد و مراسمات مذهبی موجب شد ماه رمضان شور و شوق سال‌های قبل را نداشته باشد و در نتیجه بسیاری از مردم اذعان کرده‌اند امسال از لحاظ معنوی ضعیف‌تر از قبل شده‌اند که این امر پیامدهای منفی در اجتماع به همراه خواهد داشت و همواره کاهش میزان معنویت در جامعه با افزایش مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فردی و پایین آمدن کیفیت زندگی برابر بوده است.

جامعه مداحان اهل بیت روزهای  گذشته در توییت ها و پست های اینستاگرامی جداگانه ای بر اصل بودن حفظ جان مردم تاکید کردند و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا را فصل الخطاب دانستند تا همانند مرحله قبل و موج همیاری که برای مقابله با کرونا پرچم دار آن بودند، در این برهه هم با تاکید بر عقلانیت شیعی مسیر را برای تصمیمات درست هموار کنند. هم اکنون این وظیفه برعهده ستاد ملی کرونا است تا پروتکل های کامل و جامعی در وقت مناسب برای عزاداری محرم مشخص کند تا عزادارای های امسال مبتنی بر آن پروتکل ها و با کم ترین ریسک برگزار شود.

گزارش از احسان جدیدی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 + شانزده =