صفحه اصلی » اجتماعی » قرآن، مخزن سبک صحیح زندگی

قرآن، مخزن سبک صحیح زندگی

سبک زندگی بر مبنای اصل قرآنی حیات طیبه ویژگی هایی دارد که باید آن را در شئون متنوع و متکثر زندگی جستجو کرد و از فرو غلتیدن در مصادیقی که با اندک زمانی از حیّز انتفاع ساقط می شوند و در سست کردن این بنای مستحکم سهیم می شوند، پرهیز نمود.

تاریخ انتشار: ۲۰:۵۸ - جمعه ۱۳۹۹/۰۵/۱۰

صاحب نیوز؛ دکتر محمدحسن تفرشی / در بخش نخست به فراخور حال، قدری مبادی موضوع سبک زندگی را طرح و تبیین کردیم، به نظر می رسد همچنان ضرورت پرداختن به این موضوع وجود دارد.

زمانی که جامعه ای در قلب و جانش دلدادگی به یک مکتبی را احساس می کند و در ریشه های خود باورهای عمیقی را می یابد این دلدادگی ها و باورها به آن آئین و مکتب برای هرکسی که خود را در برابر اسلام عزیز مسئول می داند این دغدغه به وجود می آید که چگونه باید در حفظ باورها و اعتقادات مردم نقش آفرینی کرد.

نقش مسئولانه و مؤمنانه در این عرصه چگونه نقشی است؟ سبک زندگی صرفاً یک عنوان تزئینی و سکه رایجی نیست که در یک تاریخ مشخصی همانند دیگر مصادیق و عناوین، ابزار گفتگوهای سطحی و کلیشه ای شود که اگر شد باید همانند ذبح دیگر واژه های پرمعنایی که به دست برخی ذبح و مثله شد بر این اتفاق غم انگیز نیز  ماتم گرفت. فهم این مفهوم هرقدر وسیع تر، هرقدر جامع تر و عمیق تر باشد به همان میزان به بقای آن و ماندگاری آثار جان بخش آن کمک شده است.

به عنوان مثال زمانی که زبان فارسی مورد اهتمام فارسی زبانان و علاقمندان به ادب و ادبیات ایران زمین قرار می گیرد و بارها از سوی عالی ترین مقام کشور هشدار داده می شود، این موضوع یکی از ریشه های سبک زندگی است، گفتار و نوشتار فارسی زمانی که حفظ می شود، کلمات و حروف این زبان نیستند که بر روی کاغذ یا در فرهنگ  شفاهی حفظ شده اند، بلکه اگر به منابع این زبان غنی مراجعه کنید آیا چیزی جز حکمت، عرفان، قرآن، اخلاق، ادب، حیا و آئین انسانیت پیدا خواهید کرد.

جوان هایی را دیده ام که به خاطر پیوند با ادب فارسی که باید گفت با حکمت و اخلاق اسلامی، رفتار و منش متفاوتی را از خود بروز داده اند آیا این تفاوت در رفتار و منش با آنچه از سبک زندگی در دل می پرورانیم متفاوت است؟ قطعاً خیر. مثال زبان فارسی به این دلیل مطرح شد که بُعد ارتباطی و عمق نفوذ این شجره طیبه با شاخ و برگ های نورانی اش بیشتر برجسته شود.

لذا باید گفت سبک زندگی بر مبنای اصل قرآنی حیات طیبه ویژگی هایی دارد که باید آن را در شئون متنوع و متکثر زندگی جستجو کرد و از فرو غلتیدن در مصادیقی که با اندک زمانی از حیّز انتفاع ساقط می شوند و در سست کردن این بنای مستحکم سهیم می شوند، پرهیز نمود.

در جمع بندی این بخش ذکر سه نکته ضروری است:

الف) فهم سبک زندگی در قوام و بقای آن نقش اساسی دارد.

ب) پیوندهای صحیح با این عنوان را از ناصحیح بازشناختن برای پرورش و تبیین این مفهوم حیاتی و ضروری است

ج) ارائه روش های کاربردی  و هنرمندانه برای جاری شدن این کلمات در دنیای واقعی اجتناب ناپذیر است.

* دکترای علوم قرآن و حدیث – استاد دانشگاه

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد