صفحه اصلی » اجتماعی » پای لنگ مسئولیت‌پذیری در زدن ماسک

پای لنگ مسئولیت‌پذیری در زدن ماسک

در حالی که بعد از مقاومت اولیه در مقابل کرونا کشور به سمتی رفت که با مدیریت و مهار ویروس همراه بود و به عنوان الگویی برای بقیه تبدیل شدیم، به قول وزیر بهداشت در دقیقه 90 از کرونا ویروس گل خوردیم و با عدم مراعات مسائل بهداشتی به ویژه زدن ماسک و پرهیز از تجمعات به یکباره موج جدید ابتلا به ویروس در سراسر کشور شکل گرفت و مجدداً ویروس در جامعه رها شده و طغیان کرد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۱ - شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۱

صاحب نیوز-احسان جدیدی/ پدیدار شدن ویروس منحوس کرونا محکی بود برای جوامع مختلف جهان از جمله کشور ما تا بسیاری از پارامترهای جامعه، ملت‌ها و دولت‌ها از مسائل علمی گرفته تا مسائل مربوط به علوم انسانی در شرایط تقریباً برابر مورد آزمایش قرار گیرد. یکی از این پارامترها که با پدیدار شدن کووید 19 در معرض آزمایش قرار گرفت، «مسئولیت پذیری اجتماعی» بود.

تأکید بر مسئولیت پذیری در فرهنگ مردم کشور

به نظر می‌رسید با تأکید فرهنگ ایرانی بر این مهم که نمونه مشهور آن در شعر سعدی نمایان است آن جا که می‌فرماید «بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند» و یا با تأکید اسلام با احادیثی همچون «كُلُكُّم راعٍ و كُلُكُّم مَسؤولٌ عَن رَعِيَتِهِ» از رسول خدا صلّی‌الله‌علیه که بر مسئولیت عموم مردم نسبت به یکدیگر اشاره دارد و همچنین با وجود حکم «امر به معروف و نهی از منکر» که خود نمونه‌ای مترقی از مسئولیت واجب مردم نسبت به یکدیگر است، فرهنگ مسئولیت‌پذیری و قبول مسئولیت اجتماعی و عمل به آن در کشور ما بیشتر از سایر کشورها به اجرا درآید.

 

نتیجه غیرقابل انتظار در مورد مسئولیت پذیری مردم

هرچند با آمدن کرونا موج موج، نیروهای بسیجی و مردمی وارد میدان شدند و با دوخت ماسک، ضدعفونی کردن معابر، حضور در خط مقدم مبارزه با این ویروس در کنار کادر بهداشت و درمان در بیمارستان‌ها و پشتیبانی از این مدافعان سلامت به جبهه مقابله با کرونا پیوستند اما مانند دوران دفاع مقدس این‌ها درصدی از مردم کشور را تشکیل می‌دادند و بخشی از جامعه هیچ گاه به این جامعه نپیوستند.

در حالی که بعد از مقاومت اولیه در مقابل کرونا کشور به سمتی رفت که با مدیریت و مهار ویروس همراه بود و به عنوان الگویی برای بقیه تبدیل شدیم، به قول وزیر بهداشت در دقیقه 90 از کرونا ویروس گل خوردیم و با عدم مراعات مسائل بهداشتی به ویژه زدن ماسک و پرهیز از تجمعات به یکباره موج جدید ابتلا به ویروس در سراسر کشور شکل گرفت و مجدداً ویروس در جامعه رها شده و طغیان کرد.

هرچند عامل بخشی از این رفتار عادی سازی شرایط توسط برخی دولتمردان بود اما در مقابل هم این همه تأکید و تذکر بر استفاده از ماسک و پرهیز اجتماعات شده بود.

بسیاری از مردم از ماسک استفاده نکرده و هنوز هم بر استفاده نکردن از ماسک مصرّند. بسیاری از مردم هنوز این شرایط را باور نکرده‌اند.

علت کم‌رنگ شدن «مسئولیت اجتماعی» بین مردم

هر چند مسئولیت اجتماعی در بطن اسلام آمده است اما سال‌ها با بی توجهی به امر به معروف و نهی از منکر با عبارات آشنایی مانند «زندگی خودم به خودم مربوط است» یا «هر کسی را در قبر خودش می‌گذارند» و غیره عامدانه یا جاهلانه به بی تفاوتی ها دامن زدیم. اکنون مردم می‌بینند در صورت عدم اجرای امر به معروف ماسک زدن و نهی از منکر شرکت در اجتماعات شاهد افزایش و گسترش روز به روز این ویروس و دامنگیر همگان شدن آن می‌شویم.

آن چیزی که سال‌ها علمای اسلام می‌گفتند و اثرگذاری رعایت مسائل دینی بر رفتار همه جامعه اثر می‌گذارد به همین دلیل امر به معروف و نهی از منکر این مسئولیت اجتماعی بر کل جامعه واجب شده است.

بخش اعظمی از مخالفت با امر به معروف و نهی از منکر در جامعه با هدایت دشمن و به صورت کاملاً هوشمندانه انجام می‌شد تا جلو سرزندگی و رشد جامعه ایران اسلامی گرفته شده و جامعه بدون هیچ مانعی به سمت انحطاط و فساد کشیده و آماده به استعمار درآمدن شود.

نتیجه مقابله با امر به معروف و نهی از منکر در بزنگاه شیوع کرونا مشاهده شد، امروز همه مردم به خوبی مشاهده کردند که در یک کشتی نشسته اند و اگر کسی عامدانه یا جاهلانه گوشه کشتی را سوراخ کند، همه غرق خواهندشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد