صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ادامه کاوش‌ها در تپه اشرف، برای کشف پیشینه تاریخی اصفهان

ادامه کاوش‌ها در تپه اشرف، برای کشف پیشینه تاریخی اصفهان

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از ادامه عملیات کاوش باستان شناسی در محوطه باستانی تپه اشرف، برای کشف علمی پیشینه تاریخی اصفهان خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۳ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ فریدون الله‌یاری با اشاره به تداوم کاوش ها در منطقه باستانی تپه اشرف، گفت: محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان در کنار محوطه باستانی تپه جی یکی از کهن‌ترین مراکز شکل‌گیری اصفهان در عصر باستان است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان  افزود: اهمیت این محوطه به‌دلیل قرار گرفتن آن در داخل شهر اصفهان است، لذا معتقدیم ادامه کاوش‌ها در این محوطه تاریخی به کشف پیشینه تاریخی اصفهان به صورت علمی می انجامد.

وی با اشاره به اسناد و مدارک پراکنده مورخان در خصوص شکل‌گیری شهر اصفهان گفت: «پیشینه تاریخی اصفهان بسیار کهن است، لذا برخی از محققان شکل‌گیری هسته‌های شهری اصفهان در امتداد رودخانه زاینده‌رود را به پادشاهان اسطوره‌ای ایران زمین همچون پیشدادیان نسبت می‌دهند، با این وصف ادامه کاوش‌ها در این محوطه باستانی می تواند پیشینه تاریخی اصفهان را به صورت علمی و متقن به همه ارائه کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با اشاره به آغاز کاوش‌های باستان شناسی در این محوطه تاریخی از سال 1389 تاکید کرد: با توجه به اهمیت این محوطه تاریخی و آسیب‌های که بر اثر توسعه شهر اصفهان در دهه‌های گذشته بر آن وارد شده بود، از سال 1389 اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با تملک این محوطه تاریخی به مساحت هفت هکتار، کار کاوش‌ها را از همان زمان آغاز و تا کنون هفت فصل کاوش در این تپه تاریخی انجام شده است.

الله یاری تصریح کرد: در همان زمان، باستان شناسان پیش بینی می‌کردند که در این محوطه بیش از 50 فصل کاوش نیاز است، با این وصف معتقدیم ادامه این کاوش‌ها می تواند ابهامات بسیاری را در خصوص پیشینه تاریخی اصفهان پاسخ داده و برطرف کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد