صفحه اصلی » اقتصادی » نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان حائز رتبه دوم تولید برق در کشور شد

نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان حائز رتبه دوم تولید برق در کشور شد

نیروگاه شهید محمد منتظری در طول سالیان گذشته از تجربه های موفق در خصوصی سازی بوده و هلدینگ پرشیان در کشور مدیریت ۲ نیروگاه دیگر را نیز در دست داشته و توانسته ۲۵۰۰ مگاوات از برق کشور را تولید کند

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۲ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۱۵

به گزارش صاحب نیوز؛  بر اساس گزارش تفصیلی صنعت برق ایران در سال ۱۳۹۸، نیروگاه شهید محمد منتظری با تولید ۳/۰۹ درصد برق، در بین نیروگاه های کل کشور از نظر تولید در جایگاه دوم ایستاده است.
نیروگاه شهید محمد منتظری از حدود 10 سال قبل به بخش خصوصی (هلدینگ پرشیان) واگذار شده است و در طول این مدت از جایگاه مناسبی در تولید برق در کشور برخوردار بوده و در حوزه تربیت و مدیریت نیروی انسانی نیز اقدامات متناسبی در این مجموعه رخ داده است.
در حالی که در تابستان 99 در کل کشور به خاطر گرمای بیش از حد هوا مصرف برق به شدت اوج گرفته و اصفهان اکثر روزها را در وضعیت قرمز مصرف برق طی می کند اما این نیروگاه با تکیه بر نیروهای متخصص خود در این تابستان داغ توانست بیشترین برق مورد نیاز کشور و استان را در حدی که وزارت نیرو تعیین نموده، تامین کنند.
این عملکرد توسط بخش خصوصی و مدیریت مجموعه نیروگاه شهید محمد منتظری در طول سالیان گذشته از تجربه های موفق در خصوصی سازی بوده و هلدینگ پرشیان در کشور مدیریت 2 نیروگاه دیگر را نیز در دست داشته و توانسته 2500 مگاوات از برق کشور را تولید کند.

نيروگاه شهيد محمد منتظری در شمال غرب اصفهان جنب پالايشگاه در زمينی به وسعت ۲/۲ ميليون متر مربع احداث گرديده است. اين نيروگاه دارای هشت واحد ۲۰۰ مگاواتی مجموعا به ظرفيت توليد ۱۶۰۰ مگاوات در ساعت می باشد.
قرارداد احداث چهار واحد از اين نيروگاه در سال ١٣٥٧ بين شركت توانير و شركت تكنوپروم اكسپورت شوروی سابق منعقد و عمليات نصب آن آغاز گرديد.
واحد یک و دو در سال ١٣٦٣ ، واحد سه در سال ١٣٦٤ ، واحد چهار در سال ١٣٦٨ راه اندازی گردید. طرح توسعه نيروگاه نيز كه قرارداد آن در سال ١٣٦٨ با شركت مزبور منعقد گرديد شامل چهار واحد، مشابه واحدهای قبلي است. واحدهای 5و 6 درسال 77 و واحدهای 7و 8 درسال 78 به شبكه برق كشور پيوست.
در سال 1374 بر اساس دستورالعمل وزارت نیرو شرکت مدیریت تولید برق شهید محمد منتظری تشکیل گردید. و در سال 1390 این شرکت مطابق اصل 44 قانون اساسی در مزایده عمومی به شرکت پرشیان فولاد واگذار گردید.
شرکت پرشیان فولاد با اهدافی چون صادرات، واردات، تهیه و توزیع انواع کالاهای مجاز، ارائه خدمات تجاری شرکتها و حضور در مناقصه ها و مزایده های داخلی و خارجی، مشارکت در تولید با بخشهای خصوصی و تولیدی، اخذ امتیازات نمایندگی شرکتهای داخلی و خارجی، انجام امور فنی، عمرانی و ساختمانی منجر به تولید اشتغال در کلیه بخشهای تولیدی، صنعتی، تجاری و بازرگانی به صورت سهامی خاص تاسیس گردید.
این شرکت پیش از این نیروگاه سیکل ترکیبی زواره را ساخته و مورد بهره برداری قرار داده است. از ويژگي های بارز اين نيروگاه استفاده از سيستم برجهای خنك كننده خشك (هلر) می باشد كه مصرف آب نيروگاه را به حداقل رسانده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99