صفحه اصلی » اقتصادی » گشایشی که بوی جبران کسری بودجه می دهد

گشایشی که بوی جبران کسری بودجه می دهد

گشایش اقتصادی دولت حال کم کم بیشتر از اینکه رنگ و بوی گشایش بدهد، رنگ و بوی جبران کسری بودجه می دهد؛ مردمی که این روزها در شرایط سخت اقتصادی به سر می برند در انتظار راهکارها و طرح هایی هستند که دخل و خرجشان را با هم جور کند؛ به نظر می رسد امروز بیش تر از هر روز معیشت مردم نیاز به طرح ها  و حمایت های کوتاه مدت دارد تا شرایط برای آن ها تغییر کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۲ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ حدود یک هفته قبل بود که رئیس جمهور در جلسه هات دولت از گشایش اقتصادی سخن به میان آورد؛ این صحبت در حالی مطرح شد که بسیاری از اقلام در چند ماه اخیر افزایش افسار گسیخته را پشت سر گذاشته و مردم شرایط سختی را در معیشت خود تحمل می کردند؛ این صحبت خیلی زود گمانه زنی های مختلفی را ایجاد کرد و عوامل خارجی و داخلی در آن ذکر شد و حتی در بازار نیز صحبت های رئیس جمهور گوش چشم مثبتی داشت و قیمت دلار با کاهش هزار تومانی رو به رو شد.

*رفتار دو گانه از سوی دولت

در حالی که برای عموم جامعه گشایش اقتصادی به معنای آن است که شرایط سخت اقتصادی که در پی افزایش قیمت کلاهای اساسی آن شکل گرفته، تغییر کند اما سخن و طرح رئیس جمهور اصلا به این معنا نبود و خیلی زود نور کم سو امید در بازار هم به حالت اولیه خود بازگشت؛ تفکر اقتصادی دولت بر این باور است که با این طرح می توان نقدینگی را کنترل کرد و در پی آن از خرید های هیجانی در بازار جلوگیری به عمل آورد؛ البته شاید این موضوع کاملاً درست باشد که اگر نقدینگی در بازار کنترل شود، خرید های کاذب در بازار مدیریت و پس از آن بازار آرام تر خواهد شد.

البته در قدم اول طرح دولت برای کنترل نقدینگی در حالی که خود دولت یکی از عوامل خلق نقدینگی دو روی متفاوت یک سکه و دو رفتار با تناقض است؛ چاپ پول، پرداخت وام در جهت عدم تولید و پرداخت و تمرکز بر وام های خرید مسکن به جای ساخت از جمله عوامل افزایش در نقدینگی است، حال اگر دولت بخواهد نقدینگی در بازار را کنترل کند در قدم اول باید خلق نقدینگی را کنترل و پس از آن برای جمع آوری اقدام کند.

* دولت می تواند بورس نقدی نفت را راه اندازی کند

مهدی طغیانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در مورد طرح دولت که از آن با تعبیر گشایش اقتصادی بیان کرده بود، اظهار کرد: اصلی ترین مطلب که در طرح دولت مطرح است، فروش نفت به شکل آتی است؛ طرح دولت این است که به شکل سلف و به صورت دو ساله و به قیمت امروز فروخته شود و به قیمت نفت و دلار سال آینده باز خرید کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این ایده از سوی دولت مطرح شده و در سران قوا در مورد آن بحث است، شنیده ها از این حکایت دارد که رئیس مجلس بیان کرده که باید در این طرح  نگاه تامین بودجه ای نداشته باشیم و در آن  نگاه مقابله با تحریم حاکم باشد و البته نقدی بفروشیم وآینده  و سلف فروشی نکرده که بدیهی برای دولت بعد به جای گذاریم.

وی افزود: رئیس قوه قضائیه نیز مواردی  را مطرح کرده است، مورادی چون نحوه فروش و تحویل و اینکه بیشتر بر میعانات متمرکز شویم و همچنین اینکه  این طرح نباید به افزایش سرسام آور بدهی ها به انجامد و بعد از آن نیز  بانک ها نخواهند در عملیات بازخرید عملیات بانکی هم به آن اضافه کنند؛ البته هنوز جزئیات تصویب نشده است.

طغیانی بیان کرد:  معتقدم دولت می تواند نفت را به صورت نقدی بفروشد و فعلا بورس نقدی نفتی را راه اندازی  و آرام آرام فروش آتی را ایجاد کند، البته آن هم فرمولی دارد و لارم نیست به شکل اوراق باشد و می تواند در بورس کاا به شکل محموله ها  انجام شود؛ این کار نشدی نیست و می تواند با مصوبات موجود در این حد آن را اجرا کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: فکر نمی کنم با این طرح گشایش اقتصادی شکل بگیرد؛  البته اگر این طرح با استقبال  رو به رو شود ممکن است جهت پیدا کردن نقذینکگی از حوزه های طلا، مسکن و ارز به این سمت باشد و  بازار ازر آرام تر شود اما اگر تصور کنیم خود این طرح گشایش است اینگونه نخواهد بود.

اگر دولت بخواهد با این طرح نقدینگی را جهت دهد باید ابتدا استقبال عمومی را با آن همراه کند و از طرفی اقدامی را انجام دهد که بهای آن را در همین دولت بپردازد چرا که نظرات مختلفی از سوی اقتصاد دان ها در این باره مطرح می شود؛ البته حتی اگر فرض بگیریم دولت بتواند نقدینگی را نیز کنترل کند در خوشبینانه ترین حالت امکان جهش های دیگر را خواهد گرفت، اما همچنان برای مشکل امروز که قیمت ها را از واقعیت جامعه بسیار دور کرده این طرح نسخه مفیدی نخواهد بود.

*بهتر بود ابتدا طرح تصویب و سپس بیا شود

کریمی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: اگر بخواهد دولت صرفاً با هدف کنترل نقدینگی اقدام به اجرای این طرح کند، راه های ساده تری پیش رو دارد، راه های که با سادگی راحت تری نقدینگی را کانال دهی کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: اما اگر این طرح را اقدامی در شرایط تحریمی قلمداد کنیم، می توان دیدگاه مثبتی به آن داشت که حتما باید این دید در این طرح بیشتر لحاظ شود.

وی افزود: جزئیات طرح است که می تواند کلیت این طرح را مثبت و یا منفی کند، بنابرین باید جزئیات این طرح با حساسیت تصویب و انجام شود.

کریمی بیان کرد: بهتر بود این طرح در ابتدا بررسی شود و جزئیات آن نیز تصویب و بعد مطرح می شد تا تاثیرات آن بر بازار اینگونه نباشد و حتی اگر باز هم تصویب آن طول بکشد می تواند بازار را دوباره صعودی کند.

گشایش اقتصادی دولت حال کم کم بیشتر از اینکه رنگ و بوی گشایش بدهد، رنگ و بوی جبران کسری بودجه می دهد؛ مردمی که این روزها در شرایط سخت اقتصادی به سر می برند در انتظار راهکارها و طرح هایی هستند که دخل و خرجشان را با هم جور کند؛ به نظر می رسد امروز بیش تر از هر روز معیشت مردم نیاز به طرح ها  و حمایت های کوتاه مدت دارد تا شرایط برای آن ها تغییر کند.

البته این امیدواری وجود دارد که این طرح در جلسه سران قوا باید بررسی شود و ایرادات آن برطرف می شود و در جهت آرامش بازار برنامه ریزی شده و دید کسری بودجه از آن حذف شده و اقدامی خواهد بود که در نهایت به کنترل و جهت دهی نقدینگی بازار کمک خواهد کرد

دولت این طرح را در حالی مطرح کرده است که اختلافات درونی وزرا و حرف های ضد و نقیض در داخل آن در این چند روز بورس که حجم قابل توجه نقدینگی در آن وجود دارد را پر تلاطم کرده است و اگر صحبت ها و رفتارها خیلی زود اصلاح نشود در روزهای پیش رو با خروج نقدینگی از بورس رو به رو خواهیم بود که دوباره بازار را دستخوش تغییرات خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99