صفحه اصلی » اقتصادی » هیس! سرمایه های مردم را با حرف های ضد و نقیض نسوزانید

هیس! سرمایه های مردم را با حرف های ضد و نقیض نسوزانید

درست در همین روزها که بازار این پیش زمینه را دارد و آماده یک جرقه است که خیلی سریع نقدینگی را از بورس خارج کند و دوباره بر بازار های طلا و ارز و مسکن روانه سازد دولتمردان و مسئولان به جای اینکه سعی در آرام کردن بازار داشته و فرو ریختن  را بی پایه و اساس نشان دهند با اختلافات داخلی و صحبت های نسنجیده بورس را قرمز کرده و هیجانات را به بازار تزریق کردند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

صاحب نیوز-جمشید حسینی/  بعد از حمایت هایی خوبی که از بازار سرمایه و بورس شد، نقدینگی قابل توجه وارد این بازار شد و رغبت عمومی برای سرمایه گذاری در بورس ایجاد و روز به روز افرادی که وارد این بازار شیشه ای  شدند افزایش پیدا کرد تا جایی که میزان کدهای بورسی رکورد زد و از 5 میلیون نیز فرارتر رفت؛ مردم عام حتی با شناخت های اندک وارد بازار شذدند و سرمایه های خود را در این بازار سرمایه گذاری کردند، سرمایه های که گاه به دلیل عدم شناخت کافی در بازار اتفاقات عجیب رقم زد.

در این میان عده قابل توجهی هم با توجه به بستری که فراهم شد با کسب آگاهی و مشورت در این بازار سرمایه قابل توجه قرار دادند که در نوع خود در کشور در بازه زمانی اسفند تا کنون قابل توجه بوده است و دلایل متعدد نیز این ارمغان را به همراه آورده که علاوه بر حمایت از تولید آن هم نه با وام می توان نقدینگی بازار را هم کنترل کند و به کنترل بازار نیز منجر شود.

کنترل نقدینگی یکی از چالش های پیش رو برای دولت است که به نظر نقش بورس در این راستا قابل توجه و پر اهمیت است که البته این منحصر به کشور ما نبوده و یک موضوع پذیرفته اقتصادی است.

وقتی بازار با رشد قابل توجه رو به رو شد همیشه یک واژه با آن همراه بود که این واژه حباب نام داشت؛ نظرات کارشناسان اقتصادی و بورس در این زمینه متفاوت بود و برخی حباب را قبول داشتند و برخی دیگر بازار را بدون حباب می دیدند اما به هر حال حباب و القای آن یکی از کلماتی بود که با رشد بازار بورس نیز رشد کرد؛ البته این حباب در شبکه های خارجی برجسته تر و پر رنگ تر به آن پرداخته و پررنگ شد.

سناریو حباب کم  کم با بی توجهی مردم همراه شد و استقبال از بورس تا حد زیادی افزایش پیدا کرد که این افزایش یعنی خروج نقدینگی از بازار؛ در این میان یک مطلب و خبر در فضای مجازی و برخی افراد مطرح شد که بورس ایران در پایان شهریورماه و در این ایام فرو می پاشد؛ البته از اینکه این سخن چه میزان اساس و پایه اقتصادی دارد که بگذریم، سرمایه گذاری که تازه وارد بورس شده از اعلام  این تاریخ توسط برخی کانال های مجهوالهویه نگران و پر استرس شد.

ترس و اضطراب می تواند به تصمیمات آنی غیر اقتصادی منجر شود که وقتی در بورس با عده زیادی رو به رو هستیم که ممکن است این ترس به آن ها القا شده باشد و کلیت بازار بر پایه عرضه و تقاضا است، می تواند روند نزولی را برای بازار رقم بزند و شاخص را در محدود زیادی پایین بیاورد.

درست در همین روزها که بازار این پیش زمینه را دارد و آماده یک جرقه است که خیلی سریع نقدینگی را از بورس خارج کند و دوباره بر بازار های طلا و ارز و مسکن روانه سازد دولت مردان و مسئولان به جای اینکه سعی در ارام کردن بازار داشته و فرو ریختن  را بی پایه و اساس نشان دهند با اختلافات داخلی و صحبت های نسنجیده بورس را قرمز کرده و هیجانات را به بازار تزریق کردند.

در این حالت است که به راحتی یک سرمایه گذار تازه وارد با احساس خطر و پیش زمینه ای که دارد خیلی زود سرمایه خود را حتی با ضرر نقد خواهد کرد و این نقدینگی روانه بازار می شود، این اتفاق می تواند دوباره قیمت ها را با شیب تند صعودی کند و باز هم مهار آن را سخت و دست نیافتنی رقم بزند.

پس بهتر است دولت مردان اختلافات داخلی را مدیریت کنند و در جلسات راه حل اختلاف سلیقه ها را برده و نه در رسانه ها آن ها را تایید و تکذیب کنند و همچنین در گذر از این شرایط که برخی راه و آینده بورس را غبار آلود کردند باید حمایت و بسته های حمایتی بیش تر از پیش باشد تا نقدینگی به این شکل مدیریت و تبعات آن برای بازار پایدار باشد.

بعد از کش و قوس های دو وزارت خانه و صحبت های ضد و نقیض در چند روز اخیر بورس در بسیاری از عرضه ها شرایط منفی را تجربه کرده است که امید است در هفته آتی بازار دوباره مسیر خود را طی کند، چرا که ذدر غیر اینصورت هفته آتی شاهد خروحی درصدی از نقدینگی از بورس خصوصاً از افرادی که تازه وارد و نابلد تر در این بازار هستند خواهیم بود

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد